حرکت نرخ دلار به سوی کانال ۳۰ هزار تومان در بازار ایران

بانک مرکزی می‌گوید برنامه‌های بازار ثانویه به‌تدریج عملیاتی می‌شود

نرخ ارز در بازار تهران در هفته گذشته بار دیگر روندی صعودی گرفته است - ATTA KENARE / AFP

در حالی که رئیس کل بانک مرکزی ایران اعلام کرد برای ایجاد تعادل در بازار حواله تجاری و کنترل نرخ ارز، بازارهای ثانویه به تدریج عملیاتی می‌شود، امروز پنجم مهرماه نرخ دلار در بازار تهران با افزایش بیش از یک هزار تومانی به ۲۹ هزار و ۱۵۰ تومان رسید.

در یک هفته اخیر روند افزایش نرخ دلار بار دیگر سرعت گرفته ‌است. نرخ دلار آمریکا یک هفته پیش (شنبه ۲۹ شهریور) ۲۶ هزار و ۶۵۰ تومان بود.

یورو که در بازار امروز تهران ۳۳ هزار و ۸۰۰ تومان معامله شد، روز شنبه هفته گذشته ۳۱ هزار و ۴۰۰ تومان بود.

غیر از دلار، بیشتر ارزها نسبت به دیروز کاهش یافته است. یورو ۱۰۹ هزار تومان کاهش یافت. پوند انگلستان هم امروز با یک هزار و ۱۵۳ تومان کاهش، به ۳۶ هزار تومان رسید.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

همچنین قیمت یک گرم طلا به ۱۲۵ هزار و ۸۱۵ تومان رسید. هر سکه کامل هم ۱۳ میلیون و ۵۵۰ هزار و ده تومان معامله شد.

 بر اساس اخباری که رسانه‌های داخل ایران منعکس کرده‌اند، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در خصوص شرایط این روز‌های بازار ارز اظهار داشت: «عدم تعادلی که از ابتدای سال به خاطر شیوع بیماری کرونا بین عرضه و تقاضا در بخش حواله تجاری ایجاد شد، به دلیل تعلل برخی صادرکنندگان برای عرضه ارز تشدید شد.»

همتی با اشاره به این که تداوم روند تقاضا در ماه‌های گذشته، به‌خصوص به خاطر توجیه قیمت برخی کالا‌های وارداتی هم این شرایط را تشدید کرده، تاکید کرد: «بر پایه اقدامات انجام گرفته به‌ویژه در خصوص دسترسی به برخی از منابع ارزی‌مان در خارج از کشور، برنامه‌هایی برای بازار ثانویه داریم که به‌تدریج عملیاتی خواهیم کرد.»

بیشتر از