ترامپ: توافق چند کشور عرب دیگر با اسراییل، به زودی

«بعد از انتخابات، با ایران به توافقی می‌رسم که این کشور را ثروتمند کند»

آقای ترامپ میزبان مراسم امضای توافق عادی سازی روابط امارات متحده عربی و اسرائیل در کاخ سفید است-Rutures

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در دو گفتگوی کوتاه خبری در دیدارهای جداگانه با وزیر خارجه امارات متحده عربی و نخست وزیر اسرائیل، گفت که به زودی شش یا هفت کشور عرب دیگر، روابط خود را با اسراییل عادی خواهند کرد.

آقای ترامپ که میزبان مراسم امضای توافق عادی سازی روابط امارات متحده عربی و اسرائیل در کاخ سفید است، گفت امارات متحد عمده آمریکا در چهار جنگ مختلف بوده و کشوری نیرومند است و به همین دلیل توافقش با اسرائیل به صلح در خاورمیانه کمک بزرگی خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به پرسشی در باره ایران گفت که بهتر است مسئولان جمهوری اسلامی تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا صبر کنند و بعد تصمیم بگیرند، زیرا «ما به توافقی بهتر با آنها خواهیم رسید که ایران را در مدت کوتاهی ثروتمند خواهد کرد.»

متن توافقنامه‌های دو طرف هنوز منتشر نشده است، اما عادی‌سازی روابط میان دو کشور عرب حوزه خلیج فارس و اسرائیل، تغییری اساسی در معادلات منطقه شمرده می‌شود. پیش از این تنها دو کشور عرب، مصر و اردن، با اسرائیل مناسبات سیاسی برقرار کرده‌ بودند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

توافق اولیه میان امارات و اسرائیل با میانجی‌گری آمریکا کمتر از یک ماه پیش انجام شد، و نخستین پرواز تجاری میان امارات و اسرائیل اندکی بعد جرد کوشنر، داماد و مشاور ترامپ را از اسرائیل به امارات برد.

روز جمعه، بحرین هم از عادی سازی روابط خود با اسرائیل خبر داد. بنا به گزارش‌ها، حمد بن عیسی آل خلیفه، ولیعهد بحرین، امروز سه‌شنبه در مراسمی در کاخ سفید برای آغاز رسمی روابط دیپلماتیک اسرائیل با امارات متحده عربی حضور می‌یابد.

عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات، در مقاله ای که روز دوشنبه در روزنامه وال استریت جورنال منتشر شد، به طور غیرمستقیم به تهدید ایران و نیروهای نیابتی اش در منطقه به عنوان انگیزه ای مهم در عادی سازی روابط کشورش با اسرائیل اشاره کرد. او نوشت: «[برخی] کشورهای غیرعرب منطقه و بازیگران غیردولتی آنها، زیر نام موهوم محور مقاومت، انواع مختلفی از افراط گرایی را ترویج می‌کنند. آنها در سودای احیای امپراتوری باستان یا تاسیس خلافتی جدیدند. آنها دائما به آمریکا، اسرائیل و امارات متحده عربی حمله می‌کنند.»