گرمازدگی چیست، چه علایمی دارد و راه درمان آن کدام است؟

هشدار درباره موج گرمای خطرناک در سراسر اروپا

AFP

اداره هواشناسی در مورد گسترش موج گرمای خطرناک در سراسر اروپا هشدار داده است، و انتظار می‌رود تا در گرمترین نقاط این قاره دمای هوا از ۴۰ درجه سانتیگراد نیز عبور کند. 

با پیش‌بینی افزایش دمای هوا به ۳۲ درجه سانتی‌گراد در روزهای آخر این هفته در انگلستان، مردم بریتانیا که به این هوای سوزان عادت ندارند، باید اقدامات پیشگیرانه‌ای برای اطمینان از دچار نشدن به گرمازدگی به عمل آورند.

اگر بدن شخصی قادر به پایین آوردن دما نباشد و دچار گرمازدگی شود، سلامتی آن شخص در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

گرمازدگی چیست؟

طبق اعلام وب ‌سایت «سیِنت جان آمبولانس» گرمازدگی یا آفتاب‌زدگی، زمانی اتفاق می‌افتد که دمای بدن یک فرد بیش از حد گرم شود و به نقطه خطرناکی برسد.

اگر فردی از شدت گرما رنج می‌برد، ممکن است دچار گرمازدگی شده باشد.

وقتی یک فرد زمان زیادی را زیر آفتاب یا در هوای بسیار گرم سپری کند، امکان دارد بدن او آب زیادی را از دست بدهد.

در این زمان، تعرق بدن متوقف می‌شود، به این معنی که بدن شخص دیگر توانایی خنک کردن خود را ندارد. این حالت در چنین افرادی منجر به بروز گرمازدگی خواهد شد.

بر اساس اعلام سیستم ملی بهداشت بریتانیا، اگر شخصی که دچار خستگی بر اثر گرمای زیاد شده است ظرف سی دقیقه بتواند دمای بدن خود را پایین بیاورد، سلامت او با خطر جدی مواجه نخواهد گرفت.

با این حال، اگر افراد دچار گرمازدگی شوند، باید درخواست آمبولانس کنند.

علایم گرمازدگی چیست؟ 

طبق اعلام سیستم ملی بهداشت بریتانیا، سردرد، سرگیجه، کاهش اشتها، حالت تهوع، تعریق زیاد، افزایش ضربان قلب، دل درد، رسیدن دمای بدن به ۳۸ درجه و بیشتر و احساس تشنگی زیاد از علایم خستگی بر اثر شدت گرما هستند.

این علایم در بزرگسالان و کودکان یکسان است. اما کودکان ممکن است دچار خواب آلودگی نیز بشوند.

در صورتی که این علایم در فردی مشاهده شد و ظرف مدت سی دقیقه بهتر نشد، وضعیت او به سمت گرمازدگی پیش خواهد رفت.

علایم و نشانه‌های گرمازدگی شامل کاهش تعریق بدن حتی اگر احساس گرما کنند، دمای بدن ۴۰ درجه و بالاتر، تنگی نفس، گیجی، تشنج، از دست دادن هوشیاری و عدم واکنش به محرک‌ها است.

چطور می‌توانید به فرد گرما‌زده کمک کنید؟

سیستم ملی بهداشت بریتانیا توصیه می‌کند اگر فردی را مشاهده کردید که دچار خستگی بر اثر گرما شده است، باید وی را به یک محل خنک انتقال دهید.

باید تمام توان خود را برای خنک کردن وی به کار ببرید، از جمله مطمئن شوید که آب زیاد بنوشد، با یک اسپری یا اسفنج پوست بدن وی را خنک کنید و این فرد را به حالت درازکش که پاهایش کمی بالاتر باشد بر روی زمین قرار دهید.

اگر حال وی در ظرف سی دقیقه بهتر نشد و احتمال دادید که دچار گرمازدگی شده باشد، درخواست آمبولانس کنید.

وب سایت «سیِنت جان آمبولانس» توصیه می‌کند که در طول مدت انتظار برای رسیدن آمبولانس، از طریق  پیچیدن یک ملافه یا پارچه خیس به دور آن فرد یا از طریق اسفنج خیس دمای بدنش را پایین بیاورید.

اگر دمای بدن آنها به وضعیت معمولی برگشت، پارچه خیس را با پارچه خشک تعویض کنید.

این وب سایت می‌گوید، هم‌چنان که منتظر رسیدن امدادگران هستید، تنفس، نبض و سطح هوشیاری و واکنش نشان دادن آن شخص را چک کنید.

اگر در هر مرحله‌ای عکس‌العملی نشان ندادند، باید تنفس آنها را چک کنید و از باز بودن راه تنفسی‌شان مطمئن شوید.

چگونه از گرمازدگی پیشگیری کنیم؟ 

بر اساس اعلام سیستم ملی بهداشت انگلستان، اقدامات خاصی را برای جلوگیری از خستگی بر اثر گرمای زیاد و گرمازدگی در هوای گرم می‌توانید انجام دهید.

از جمله این اقدامات می‌توان از نوشیدن زیاد مایعات سرد، حمام در آب سرد، پوشیدن لباس سبک، قرار نگرفتن در برابر نور خورشید در ساعات اوج گرما و خودداری از نوشیدن الکل به‌مقدار زیاد، نام برد.

سیستم ملی بهداشت بریتانیا توصیه می‌کند که مراقب افرادی با آسیب پذیری بیشتر در برابر خستگی بر اثر گرما و گرمازدگی، من‌جمله کودکان، افراد کهنسال و افرادی که برای مدت زمان طولانی مشکلات سلامتی داشته‌اند، باشید.

© The Independent

بیشتر از زندگی