سی و هفت میلیون آواره، حاصل جنگ آمریکا با تروریسم جهانی

«بازگشت به خانه وحشت آوارگی را از میان نمی‌برد و به معنی امنیت نیست»

۱۱ آوریل ۲۰۰۳، یک ماه پس از شروع بمباران عراق، ساکنان بغداد با پاهای برهنه و وحشت‌زده از خانه‌های خود فرار می‌کنند -AFP

یک گزارش جدید دانشگاه براون حاکی است که جنگ‌هایی که ایالات متحده آمریکا پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ آغاز کرد، دست ‌کم ۳۷ میلیون نفر را در جهان آواره کرده است.  

محققان می‌گویند این یک تخمین «محافظه‌کارانه» است و گفتند که گزارششان نشان داده که شمار واقعی آوارگان در جهان بر اثر جنگ‌های پس از ۱۱ سپتامبر آمریکا، می‌تواند ۴۸ تا ۵۹ میلیون نفر باشد.  

۲۱ مارس ۲۰۰۳، مصادف با اولین روز بهار، آمریکا و متحدانش جنگ با عراق را شروع کردند. نمایی از بمباران کاخ ریاست‌جمهوری در کنار رودخانه، بغداد -  /AFP/ MIKE MOORE/MirrorPix via Getty Images

این گزارش که گفته می‌شود اولین گزارش در نوع خود است، اثر جنگ‌ها بر جمعیت آواره جهان را بررسی می‌کند که از زمان درگیر شدن آمریکا در برخی درگیری‌های نظامی در جهان به این سو انجام گرفته است. بنا به این گزارش، آن جنگ‌ها میلیون‌ها نفر را مجبور به آوارگی کرده، نه‌تنها در افغانستان وعراق، بلکه در پاکستان، یمن، سومالی، فیلیپین، لیبی و سوریه.  

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

با آن که این گزارش می‌گوید ۲۵ میلیون و ۳۰۰ هزار نفری که در جریان جنگ‌های آمریکا آواره شده بودند به خانه‌هایشان بازگشته‌اند، نویسندگان آن می‌گویند: «بازگشت، وحشت آوارگی را از بین نمی‌برد و به این معنی نیست که این آوارگان به خانه‌های اصلی خود یا به یک زندگی امن و امان بازگشته‌اند.»  

این گزارش به نام «پناهجوسازی: آوارگی ناشی از جنگ‌های پس از ۱۱ سپتامبر ایالات متحده آمریکا»، روز سه‌شنبه منتشر شد و دیوید وان، کالا کافمن، کاتالینا خوری، مدیسون لوواش، هلن بوش، ریچل لیداک، و جنیفر واکاپ نویسندگانش هستند.  

آمریکا «جنگ جهانی علیه ترور» را در پاسخ به حملات تروریستی مرتبط با القاعده در سال ۲۰۰۱ آغاز کرد، و در مدت تقریبا دو دهه عملیات ممتد نظامی در جهان، نیروهای رزمی را دست ‌کم به ۲۴ کشور اعزام کرد.  

این گزارش می‌گوید: «مانند دیگر جنگ‌ها در تاریخ، جنگ‌های پس از ۱۱ سپتامبر آمریکا باعث شد که میلیون‌ها نفر که اکثریت عمده‌شان غیرنظامیان هستند، از ترس جانشان و به دنبال امنیت فرار کنند. میلیون‌ها نفر از حملات هوایی، بمب‌گذاری‌ها، شلیک خمپاره، حملات پهپادی، تیراندازی‌ها و تجاوز فرار کرده‌اند. مردم بر اثر تخریب خانه‌هایشان، محله‌هایشان، بیمارستان‌ها، مدارس، مشاغل، و از بین رفتن منابع آب و غذای محلی فرار کرده‌اند. آنان به اجبار رانده شده‌اند، از تهدیدهای مرگ و همچنین پاکسازی‌های گسترده قومی که بر اثر جنگ‌های آمریکا، به ویژه در افغانستان و عراق انجام شد، فرار کردند.»  

هم‌زمان با عملیات نظامی آمریکا در جهان، رویکرد داخلی در قبال پناهجویان به شدت دوقطبی شد. هرچند دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا بخشی از پیروزی در انتخابات ۲۰۱۶ را مدیون «منع» ورود مسلمانان به کشور است، اما اکثریت آمریکایی‌ها همواره در نظرسنجی‌های سراسری از پذیرفتن پناهندگان حمایت کرده و گفته‌اند که مهاجرت باعث تقویت آمریکا می‌شود.  

گزارش جدید دریافته است که حدود نیمی (۴۶ درصد) از کل جمعیت سومالی از زمان اعزام نیروهای آمریکایی به منطقه در سال ۲۰۰۲ آواره شده‌اند.  

آقای وان، از نویسندگان گزارش در بیانیه‌ای به نیویورک تایمز گفت: «این گزارش به ما می‌گوید که حضور آمریکا در این کشورها بسیار فاجعه‌بار و مخرب بوده به طوری که گمان نمی‌کنم بیشتر افراد در ایالات متحده، از جمله خود من، بتوانیم به هیچ شکلی حتی بخش کوچکی از آن را درک یا برآورد کنیم.»

© The Independent