اتصال شبکه برق عراق به کشورهای خلیج فارس، باعث انزوای بیشتر ایران می‌شود

دولت عراق در تلاش برای کاهش وابستگی به ایران

شبکه برق عراق به شبکه‌های برق عربستان سعودی و کویت متصل خواهد شد.. عكس از:  رویترز

بر اساس گزارش «وال‌استریت‌ژورنال»، مقدمات اتصال شبکه برق عراق به شبکه برق عربستان سعودی و شبکه‌های برق سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس به مرحله پیشرفته‌ای رسیده است. عربستان سعودی و عراق برای موافقت در مورد جزئیات نهایی پروژه اتصال شبکه برق آمادگی می‌گیرند و قرار است مناقصه‌ها به زودی برگزار شود.

در این گزارش آمده است که اتصال شبکه برق عراق با شبکه‌های برق کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و سایر پروژه‌های مشترک میان عراق، عربستان سعودی و شمار دیگری از کشورهای منطقه مانند کویت و امارات  متحده عربی، می‌تواند وابستگی عراق به واردات برق از ایران را کاهش دهد.

مصطفی‌الکاظمی، نخست وزیر عراق در سفری که چند روز پیش به واشنگتن داشت، این موضوع را با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و مسئولان دولتی مورد بحث و بررسی قرار داد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال به نقل از مقامات عراقی و آمریکایی افزوده است که واشنگتن، عراق را ترغیب می‌کند تا روابط خود را با کشورهای حوزه خلیج فارس تقویت کرده و از ایران دوری کند. به گفته علی علاوی، وزیر دارایی عراق، پروژه اتصال برق با عربستان سعودی در حال نهایی شدن است و طرح ساخت این پروژه به زودی به مناقصه گذشته می‌شود. وزیر برق عراق در سمینار شورای اقیانوس اطلس که در فضای مجازی برگزار شد، اظهار داشت که شبکه برق به زودی به شبکه‌های برق عربستان سعودی و کویت متصل می‌شود.

سخنگوی وزارت انرژی عربستان سعودی نیز پیشرفت در اجرای این پروژه را تأیید كرده است، روزنامه وال‌استریت‌ژورنال به نقل از وی افزوده است که پروژه اتصال مستقیم شبکه برق عراق به شبکه برق عربستان سعودی به مرحله نهایی شدن و اجرا نزدیک شده است. طبق گزارش روزنامه مزبور، مقامات عراق و عربستان سعودی سرگرم بحث و گفت‌وگو در مورد سایر پروژه‌های از جمله پروژه‌های توسعه انرژی به اررزش میلیاردها دلار هستند. در گزارش آمده است که عربستان سعودی در صدد سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در عراق است و مذاکرات میا دو جانب در مورد سرمایه‌گذاری در میدان نفتی "ارطاوی" عراق با هزینه ۲.۲ میلیارد دلار آغاز شده است که هدف از آن بهره‌برداری از مقادیر عظیم گاز برای تولید برق است. این در حالی است که مقامات دو کشور، خبر مذاکرات مربوط به سرمایه‌گذاری عربستان سعودی در این پروزه را تأیید کرده اند.

سخنگوی وزارت انرژی عربستان سعودی افزوده است که عربستان سعودی در حال بررسی مسئله سرمایه‌گذاری‌های مشترک برای تولید انرژی خورشیدی در عراق بوده و قصد دارد برق تولید شده از منابع انرژی‌های تجدید پذیر عربستان سعودی را به عراق صادر کند.

عربستان سعودی و عراق همچنان در صدد ساخت یک استادیوم ورزشی با ظرفیت ۱۰۰ هزار نفر در بغداد هستند که هزینه آن یک میلیارد دلار بوده و توسط شرکت‌های عربستان سعودی تأمین مالی و ساخته می‌شود.

وال‌استریت‌ژورنال همچنان خاطرنشان کرد که دولت آمریکا به منظور برطرف کردن مشکلات قطع مکرر برق در شهرهای عراق، معافیت این کشور برای واردات برق از ایران را تمدید کرده است، اما واشنگتن در عین حال، دولت مصطفی‌الکاظمی را ترغیب به یافتن راه‌های جایگزین کاهش وابستگی به ایران می‌کند.

در گزارش یادشده آمده است که روند اتصال شبکه برق عراق کار آسانی نیست؛ زیرا این مسئله نیاز به بازسازی و نوسازی شبکه برق عراق دارد تا قادر به انتقال برق از شبکه برق عربستان سعودی و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس شود، به هر حال، نهایی شدن این پروژه بیش از یک سال طول نخواهد کشید.

در همین حال، وزیر دارایی عراق گفت که اتصال شبکه برق عراق به شبکه برق عربستان سعودی و برخی دیگر از کشورهای حوزه خلیج فارس به این معنی است که وابستگی عراق به واردات گاز و برق ایران از سال آینده به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

البته دولت عراق به دنبال تقویت روابط تجاری و اقتصادی با عربستان سعودی است تا تراز تجاری خود با ایران که حجم سالیانه آن بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار می‌شود را اصلاح کند، این در حالی است که میزان مبادلات تجاری عراق با عربستان سعودی در حال حاضر کمتر از نیم میلیارد دلار در سال است.

در همین زمینه، مصطفی‌الکاظمی، نخست وزیر عراق روز پنچشنبه گذشته در جمع خبرنگاران در واشنگتن اظهار داشت که واشنگتن دولت وی را برای تقویت و گسترش همکاری با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس تشویق می‌کند و ایالات متحده تا کنون تلاش‌های را در این زمینه انجام داده و مسیر برگزاری جلسات میان مقامات عراقی و مقامات عربستان سعودی و بقیه کشورهای حوزه خلیج فارس را هموار کرده است.

© IndependentArabia