«نامش را پس بگیر»؛ کتاب‌هایی که نمی‌دانستید به قلم زنان نوشته شده‌اند

لینک دانلود رایگان این آثار ادبی را می‌توانید در این مطلب پیدا کنید

در این ابتکار جدید ۲۵ کتاب که اغلبشان متعلق به قرن نوزدهم است منتشر می‌شود که روی جلد آن نام اصلی نویسنده آمده است.The Independent/iStock

 در تاریخ ادبیات جهان شکاف بزرگی میان زن و مرد وجود دارد.

بسیاری از زنان نویسنده با استفاده از نام مستعار مردانه، هویت زنانه خود را پنهان کرده‌اند تا نوشته‌هایشان جدی گرفته شود – شارلوت، امیلی و آن برونته بسیاری از آثارشان را با نام‌های «کارر»، «اِلیس» و «اکتون بل» منتشر کردند و مری آن اوانز در خلق اثر «میدل مارچ» خود را پشت نام مردانه جورج الیوت پنهان کرد.

مسؤولان جایزه ادبیات داستانی زنان (توضیح: معتبرترین جایزه سالیانه کتاب در بریتانیا برای رمان‌های زنان که از سال ۱۹۹۶ بنیان گذاشته شد) در بزرگ‌داشت ۲۵ سالگی این جایزه به منظور قدردانی از زنان نویسنده‌ای که در رویارویی با تعصب و تبعیض جنسیتی در طول تاریخ ناگزیر از انتشار آثارشان تحت نام‌های مستعار مردانه بوده‌اند، کارزار جدیدی موسوم به «نامش را باز پس بگیر» به راه انداخته‌اند.

در این ابتکار جدید تعداد ۲۵ کتاب که اغلبشان متعلق به قرن نوزدهم است منتشر می‌شود که روی جلد آن با نام اصلی نویسنده و اعتبار و تصاویری که شایسته‌اش هستند پوشیده شده است.

این کتاب‌ها را می‌توان به طور رایگان به شکل کتاب الکترونیکی دانلود کرد اما اصل کتاب‌ها به کتابخانه بریتانیا هدیه شده است و متاسفانه قابل خریدن نیست. 

کتاب‌های این مجموعه شامل «عاشق نامرئی» اثر ویولت پَجِت (نام مستعار: ورنون لی) و «تاریخ سِر ریچارد کالمادی» اثر مری کینگزلی (با نام مستعار لوکاس مالِت) است.

تمام کتاب‌های این مجموعه (که بسیاری از آن‌ها از چاپ خارج شده است) علاوه بر نام مولف، جلدی زیبا و مدرن دارند که توسط زنان نقاش ازسراسر جهان از جمله برزیل، روسیه، اردن و آلمان طراحی شده‌اند. 

در یادبود ۲۵مین سال جایزه ادبیات داستانی زنان در مورد پدیده‌ای ویژه  به بِیلیز آفیشال دست همکاری داده‌ایم.  

با ارائه مجموعه ریکلِیم هِر نِیم، تعداد ۲۵ کتاب که پیشتر با نام‌های مستعار مردانه توسط زنان نگاشته شده بود سرانجام تحت نام خود آن‌ها منتشر شده است.

کیت ماس، بنیانگذار و مدیر جایزه ادبیات داستانی زنان به شبکه بی بی سی گفت امیدوار است این ابتکار روند «قدرت بخشیدن به زنان» را ادامه دهد و « تعاملی را آغاز کند که متضمن آن شناختی باشد که شایسته‌اش هستند.» 

او افزود: «ما مجموعه‌ای از رمان‌هایی را که در این فهرست است دستچین کرده‌ایم که به شما گزینه خرید یا دانلود کردن آن را می‌دهد. انتخابتان هرچه باشد، در قدردانی از این زنان نویسنده گذشته و حال به ما بپیوندید.

می‌توانید به انتخاب مستقل ما اعتماد کنید. ممکن است از برخی از کتاب‌فروشی‌ها کمیسیون دریافت کنیم اما هرگز اجازه نمی‌دهیم این جنبه از کارمان بر انتخابمان اثر بگذارد. این عایدی به ما کمک می‌کند بتوانیم بر کار گزارشگری‌مان در ایندیپندنت سرمایه‌گذاری کنیم.»

«میدل مارچ» اثر مری آن اوانز (با نام مستعار جورج الیوت)، انتشارات کتابخانه بریتانیایی پنگوئن

لینک دانلود رایگان 

داستان در سال‌های ۱۸۲۹/ ۱۸۳۲ در شهری در میدلند انگلستان (بخشی از بریتانیا) اتفاق می‌افتد. این رمان با مهارت هرچه تمام‌تر یک زندگی مدرن را از طریق نشان دادن جنبه‌های اجتماعی، سیاسی، روابط انسانی، آریستوکراسی، مذهب و علوم زمان تصویر می‌کند. در لابه‌لای صفحات آن پرتره‌هایی از شخصیت‌های فوق‌العاده ادبیات انگلیسی را می‌توان دید – از دوروتیا بروک، قهرمان زن داستان گرفته که ایده‌آلیست و زودباور است تا ادوارد کاسوبورن یک محقق خشک و بی‌إحساس. خط داستان با هر ورق آن – که نهصد صفحه است – جلو می‌رود و با ورود و خروج پر اشتیاق به زندگی قهرمانان و درک شخصیت‌شان، خواننده را شگفت‌زده می‌کند. این اثر مری آن اوانز حقیقتا خواندنی است.  

«عاشق روح» اثر ویولت پَجِت (نام مستعار ورنون لی)، انتشارات کریچِر پابلیشینگ

لینک دانلود رایگان

طرفداران داستان‌های ترسناک سبک گوتیک از این داستان أرواح که به یک عشق غیرمنتظره می‌انجامد سخت لذت خواهند برد. خط اصلی داستان در چارچوب توافق یک هنرمند نقاش برای کشیدن پرتره ویلیام اوُک و همسرش آلیس اتفاق می‌افتد. او در ابتدا فکر می‌کند این دو زوجی کسالت‌آور و ساده‌اند، اما به زودی غرق در زیبایی این زن و شوهر و خانه‌شان می‌شود. اما چیزی در پس پرده پنهان است. آلیس شیفتگی عجیبی به یکی از اجداد قرن هفدهم‌اش نشان می‌دهد. پایان غیرمنتظره این رمان کوتاه بسیار جالب و چند گونه و به همان نسبت زیبا و وهم‌آور است.

«ایندیانا» اثر آمانتین اورور دوپن (نام مستعار ژرژ ساند)، انتشارات آکسفورد یونیورسیتی پرس

لینک دانلود رایگان

داستان این کتاب در سه نقطه مختلف روی می‌دهد: نواحی روستایی فرانسه، پاریس و یک جزیره دریای کارائیب. این رمان عاشقانه داستان زنی جوان به نام ایندیانا است که در سن ۱۶ سالگی با مردی بسیار مسن‌تر از خودش ازدواج می‌کند. داستان با عاشق شدن ایندیانا به همسایه جذابش جنبه دیگری به خود می‌گیرد اما او به زودی درمی‌یابد که نوع عشق او با عشق مورد خواست همسایه‌اش بسیار متفاوت است. دوپن تجربیات دردناک ایندیانا را با نثری قوی دنبال می‌کند. 

«نُت برتر» اثر مری چاوِلیتا دان (نام مستعار جورج اِگِرتون) انتشارات فورگاتِن بوکس

لینک دانلود رایگان

«نت برتر» نخستین مجموعه داستان‌های کوتاه دان است که روابط میان زن و مرد در طبقات مختلف اجتماعی و امیال جنسی آن‌ها را تحلیل می‌کند که در زمان خودش جنجال‌برانگیز بوده است. مصائب زنان مختلف در لابه‌لای صفحات این کتاب به همان میزان دردآور است که دلگرم‌کننده. کتابی الهام‌بخش و حتمی برای خواندن.

«تاریخچه سِر ریچارد کالمادی» اثر مری کینگزلی (نام مستعار لوکاس مالِت)، انتشارات اَدِمِنت میدیا کورپوریش

لینک دانلود رایگان

«تاریخچه سر ریچارد آلمادی» یکی از جنجال‌برانگیزترین و در عین حال بزرگ‌ترین آثار ادبیات داستانی زمان خود شناخته بود. این رمان با دیدی گسترده رشد روانی یک مرد معلول را از تنفر از خود به پذیرش خود توصیف می‌کند. این روند در روایت‌هایی از جمله کشف اعتقادات مذهبی، جنسیت و تمایلات جنسی شکل گرفته و به نقطه اوج یک اثر ادبی می‌رسد.

«سِیسیلیا دوُ نوئل» اثر مری هاکِر (نام مستعار لانی فالکونر)، انتشارات دودو پرس

لینک دانلود رایگان

این داستان أرواح، اصیل و هوشمندانه نوشته شده است و در ضیافت خانه بزرگی از نگاه شش شخصیت داستان روایت می‌شود. لحن داستان‌سرایی بیشتر غم‌انگیز است تا ترسناک و پایان غیرمنتظره  آن بیشتر شادی‌آفرین است تا وحشتناک. رمان به ویژه جالبی است.  

«باغ کارما» اثر ویولت نیکلسون (نام مستعار لارنس هوپ)، انتشارات لایمز پرس

لینک دانلود رایگان

این مجموعه با استفاده از تصاویر و نمادهایی که از فرهنگ‌های شمال غرب هند و اشعار فارسی اقتباس شده، موضوع‌های بسیاری از شهوت و عشق ناخواسته گرفته تا شکست را پوشش می‌دهد. قصیده هندوستان نیکلسون قلب شعرا و نویسندگان جهان از جمله توماس هاردی را ربود. رمان زیبایی است.

«سکوت دین مِیتلَند» اثر مری تاتیِت (نام مستعار مکسول گرِی)، انتشارات کریِت اِسپِیس ایندیپندنت پابلیشینگ پلاتفورم

لینک دانلود رایگان 

مری این رمان جالب را از بستر بیماری در مورد یک کشیش جاه‌طلب نوشت که تصادفا پدر زنی را که حامله کرده می‌کشد و سپس اجازه می‌دهد نزدیک‌ترین دوستش به جرم ارکاب این قتل محکوم شود. این رمان دنیای زندگی در روستاهای بریتانیا در قرن نوزدهم را به تصویر می‌کشد. رمانی است بسیار خواندنی.

© The Independent

بیشتر از کتاب