عصبانیت جوبایدن از پرسش درباره شرایط روانی‌اش

یک خبرنگار از بایدن پرسید که آیا آزمون روان‌شناختی داده‌است؟

جو بایدن کاندیدای حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا- JIM WATSON / AFP

جو بایدن از یک گزارش‌گر آفریقایی-آمریکایی پرسید که آیا او یک جانکی (آشغال) است؟ معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا در پی پرسش درباره سلامت روانی‌اش این واکنش را نشان داد.

با توجه به مسائلی که در خصوص سلامت روانی بایدن مطرح شده، این گزارش‌گر از او پرسیده بود که آیا آزمون روان‌شناختی داده‌است؟

کاندیدای احتمالی دمکرات‌ها، این پرسش ارول بارنت، روزنامه نگار سیاه‌پوست «سی‌بی‌اس نیوز» را به پرسش درباره مصرف کوکائین هنگام مصاحبه تشبیه کرد.

آقای بایدن گفت: «من آزمایش نداده‌ام. چرا باید آزمایش بدهم؟ مثل این است که قبل از ورود به این برنامه به شما گفته شود آزمایش بدهید تا مشخص شود آیا کوکائین مصرف می‌کنید یا نه. شما چه فکر می‌کنید؟ ها؟ تو یک جانکی هستی؟»

گزارش‌گر آفریقایی-آمریکایی از بایدن خواسته بود که پاسخ دونالد ترامپ را بدهد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، گفته بود که بایدن نمی‌تواند آزمون روان‌شناختی، که خودش با موفقیت گذرانده را بگذراند. ترامپ گفته بود که بایدن باید «آزمون شناختی» بدهد.

بایدن در حالی‌که تلاش می‌کرد طرف مقابل را تحریک کند، طرح این پرسش را زیر سوال برد و با اشاره به بحثی که دونالد ترامپ در گفتگو با فاکس‌نیوز درباره آزمایش شناختی مطرح کرده، گفت: «خب، اگر او نمی‌تواند فرق میان فیل و شیر را تشخیص بدهد، من نمی‌دانم درباره چه جهنمی حرف می‌زند. شما آن را تماشا کردید؟»

او افزود: «من می‌دانم که سعی می‌کند من را تحریک کند، اما من به آینده نگاه می‌کنم تا فرصتی برای مباحثه با رئیس‌جمهور پیدا کنم.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

درحالی‌که کارزار انتخاباتی بایدن به درخواست سی‌بی‌اس برای توضیح بیشتر درباره مقایسه آزمون شناختی با آزمایش کوکائین پاسخی نداد، به پولیتیکو گفت که آقای بایدن پاسخی درخور به یک پرسش نامعقول داده‌است. یک مقام نزدیک به بایدن به پولیتیکو گفت: «پرسش نامعقولی بود. این پرسش شایسته پاسخی بود که نشان دهد چقدر مزخرف است.»

آقای ترامپ ۷۴ ساله، آقای بایدن ۷۷ ساله را به چالش کشیده که آزمون شناختی مونترال را بگذراند. این آزمون برای بررسی زوال عقل انجام می‌گیرد. کاهش‌یافتن توانایی‌های ذهنی هر دو کاندیدا، یکی از مسائل مطرح در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا است.

آقای بایدن در یکی از مراسم کارزار انتخاباتی که در ماه ژوئن برگزار شد، درباره شرایط ذهنی‌اش گفته‌بود که «مورد آزمایش قرار گرفته» و «به طور مستمر» آزمایش می‌دهد. اما مصاحبه سی‌بی‌اس نیوز که در روز چهارشنبه منتشر شد، نخستین تایید بر این است که او آزمایش رسمی نداده‌است.

آقای بایدن در ماه ژوئن گفته‌بود: «من بی‌صبرانه منتظر مقایسه قابلیت‌های شناختی‌ام با قابلیت‌های مردی هستم که قرار است رقیبم باشد.»

کارزار ترامپ لغزش‌های زبانی آقای بایدن را مورد تمسخر قرار می‌دهد. به عنوان مثال، صفحه خطای ۴۰۱ اینترنتی را روی تصویر آقای بایدن قرار می‌دهند، در حالی که می‌گوید «شما همان‌قدر گم شده‌اید که من گم شده‌ام.» همچنین، در وبسایتی به‌نام Barely There Biden که کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ علیه آقای بایدن ساخته، ویدئوهایی منتشر می‌شود که شبیه سریال کارآگاهی است. این سریال ساختگی، «واقعیت درباره حقایق» نام دارد که به اظهارات آقای بایدن در سال ۲۰۱۹ کنایه می‌زند.

© The Independent

بیشتر از جهان