اوباما ترامپ را «نژادپرست، قوم‌گرا، و ضد زن» خواند

 باراک اوباما: «تا به حال یک بار شاهد پیروزی این فرد (ترامپ) بوده‌ایم، حرفها به اندازه کافی زده شده، بیایید دست به کار شویم.» 

باراک اوباما در مراسم یادبود جان لوییس- Alyssa Pointer / AFP / POOL

بنا به گزارش‌ها، باراک اوباما، رئیس ‌جمهور سابق ایالات متحده، در جلسه جمع‌آوری کمک برای کمپین انتخابات ریاست جمهوری، از دونالد ترامپ به دلیل اظهارات «بومی‌گرایانه، نژادپرستانه، و ضد زن» او انتقاد کرده است. 

به گفته روزنامه نیویورک تایمز، در ماه گذشته، آقای اوباما همراه با افرادی چون جی‌بی پریتزکر، فرماندار ایلینوی، و جورج کلونی، بازیگر سینما، روی شبکه زوم میزبان گفت‌وگوهایی با حامیان مالی بالقوه کمپین نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری بوده است.

به گزارش رسانه‌ها، در مکالمه آقای اوباما با آقای پریتزکر، رئیس ‌جمهور سابق آمریکا از آقای ترامپ انتقاد کرده و گفته است که حامیان بالقوه او گفته (ترامپ) «هرگونه اطلاعات مخالف با باورهای خود را فیلتر می‌کنند». 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

منابع نزدیک به آقای اوباما به نقل از او گفتند: «همه چیز بسته به فاکس‌نيوز، برایت‌بارت و جاش لیمبا و در کل اتاق پژواک محافظه‌کاران است، و بنابراین، این افراد به پای صندوق رای خواهند رفت.» 

«آن چه او [ترامپ] مهار از آن را برداشته و به تلاش برای استفاده از آن ادامه می‌دهد، ترس‌ها و خشم و ناخشنودی مردمی است، که در برخی موارد، واقعا زمان سختی را می‌گذرانند و چشم‌انداز آینده یا اجتماع خود را در حال سقوط می‌بینند.» 

«و ترامپ تلاش می‌کند تا از این بخش به نفع خود استفاده کند و به روش‌های بومی‌گرایانه، نژادپرستانه و جنسیت‌زده متوسل می‌شود.»‌

تماس‌های آقای اوباما در زوم تاکنون بیش از ۲۴ میلیون دلار برای کمپین آقای بایدن جمع‌آوری کرده و، به گفته مارکت‌واچ، او به ازای حضور در هر یک از تماس‌های زوم برای متقاعد کردن افراد به پرداخت کمک مالی، ۲۵۰ هزار دلار دستمزد دریافت می‌کند.  

او همراه با جورج کلونی در هفته گذشته میزبان یک نشست آنلاین بود که تمام بلیط‌هایش به فروش رفت. گزارش هایی حاکی از آن است که رئیس جمهور سابق آمریکا در این نشست گفته است که ادعاهای دروغین آقای ترامپ درباره مشروعیت رای دادن از طریق پست نمی‌گذارد که شب‌ها خواب به چشمانش بیاید.

دونالد ترامپ بارها به شکل علنی علیه توانایی رای دادن افراد از طریق پست، در انتخابات امسال ریاست جمهوری سخن گفته و بدون هیچ مدرکی ادعا کرده است که این اقدام موجب تقلب گسترده در رای‌گیری خواهد شد.

ترامپ خود برای انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه در ماه مارس گذشته در فلوریدا از طریق پست رای داد، اما در ماه مه به‌غلط مدعی شد که رای‌گیری پستی به «هزاران بار تقلب»‌ دامن می‌زند. 

در یک جلسه مجازی دیگر برای جمع‌آوری پول برای آقای بایدن، در ماه گذشته، رئیس جمهور سابق آمریکا آقای ترامپ را به «تلاش فعالانه برای تبلیغ احساسات ضدآسیایی» متهم کرد. 

او افزود:‌ «من این را نمی‌خواهم. این هنوز مرا شوکه می‌کند و فراری می‌دهد.»

آقای ترامپ، در کنار دیگر جمهوری‌خواهان، بارها از کووید ۱۹ با عناوینی چون «آنفلوآنزای کونگ» یا «آنفلوآنزای ووهان» نام برده است، و هر دوی این عناوین به دلیل آن که گناه ویروس را به گردن یک کشور خاص و یک گروه خاص مردم می‌اندازد، مورد انتقاد قرار گرفته است.

آقای بایدن مدت هشت سال، بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷، معاون باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا بود. بنا به گزارش‌ها، رئیس جمهور سابق در تماس تلفنی با جورج کلونی، دلایل خود برای آن که اهداکنندگان پول چرا باید به نامزد حزب دموکرات رای دهند را چنین شرح داده است. 

به گزارش روزنامه تایمز، اوباما گفت:‌ «ما یک کاندیدای باارزش و یک زمینه ارزشمند داریم. اما می‌دانید، لازم نیست زیاد مته به خشخاش بگذاریم و دائما ایراد بگیریم که چرا اوضاع خوب نیست، یا چرا فلان کاندیدا فلان کار را نمی‌کند، و یا چرا بهمان کار را درست انجام نمی‌دهد.» 

او در سخنانی که درباره ترامپ اظهار کرد گفت:‌ «تا به حال یک بار شاهد پیروزی این فرد بوده‌ایم. .پس از آنکه در مورد اهانت جنسی به زن ها لاف می زد و بنظر نمی رسید عیبی داشته باشد حرفها به اندازه کافی زده شده. بیایید دست به کار شویم.» 

ایندیپندنت نظر کمپین ترامپ را هم جویا شده است. 

© The Independent