پیشرفت چشمگیر در تشخیص زودهنگام آلزایمر

آزمایش خون می‌تواند آلزایمر را بیست سال قبل از کند شدن حافظه تشخیص دهد

محققان  از نتایج چندین مطالعه دلگرم‌کننده در مورد پیشرفت آزمایش خون برای نسخه‌های ناهنجار پروتئین تائو خبر دادند- Robyn Beck / AFP

دستیابی به موفقیت در آزمایشات خون این امید را قوت بخشیده که شاید به زودی راه ساده‌‌ای برای پزشکان به وجود آید تا بیماری آلزایمر را سال‌ها قبل از ظاهر شدن علائم آن تشخیص بدهند.

دانشمندان ایلات متحده و اروپا می‌گویند، داده‌ها نشان می‌دهد که می‌توان سطح خاصی را از پروتئین تائو- یکی از پروتئین‌های بارز آلزایمر - در خون تشخیص داد.
یک آزمایش خون که توسط تیم تحقیقاتی در دانشگاه «لوند» در سوئد انجام شده است احتمالا بتواند تغییرات مغزی را حدود ۲۰ سال قبل از بروز علائم زوال عقل تشخیص دهد.

دکتر اسکار هادسون از دانشگاه لوند گفت: «این آزمایش پس از بازبینی و تأیید، احتمال تشخیص زودهنگام آلزایمر را قبل از مرحله زوال عقل به وجود می‌آورد که در آزمایشات بالینی برای ارزیابی روش‌های جدید درمان مؤثر است و می‌تواند روند بیماری را متوقف کرده و یا کاهش دهد.»

محققان در آخرین همایش بین‌المللی انجمن آلزایمر، از نتایج چندین مطالعه دلگرم‌کننده در مورد پیشرفت آزمایش خون برای نسخه‌های ناهنجار پروتئین تائو خبر دادند.
دکتر آماندا هسلگریو، یک پژوهشگر ارشد درموسسه تحقیقاتی دمنتیا در بریتانیا و کالج دانشگاه لندن، از این یافته‌های «هیجان‌انگیز» استقبال کرد، اما خواستار احتیاط درباره آن شد.
«نمی‌توانید بگویید که حالا یک آزمایش قطعی برای بیماری احتمالی آلزایمر در دسترس است.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)دکتر رزا سانچو، رئیس پژوهش در تحقیقات آلزایمر برتانیا گفت که کارهای بعدی باید در مقیاس بزرگ‌تر انجام شود که آن هم باید «قبل از استفاده پزشکان و تشخیص در بیمارستان» باشد.

این تحقیقات نشان می‌دهد که سطح پروتئین پی-تائوp-tau)۲۱۷) در مراحل اولیه بیماری بالا می‌رود. تصور می‌شود که رشد گره‌های تائو با  کاهش درک شناختی ارتباط نزدیکی دارد.
در حال حاضر، اسکن‌ها و آزمایشات مایع نخاعی تنها راه‌ تشخیص تغییرات مغزی است که قبل از بروز علائم زوال عقل آلزایمر رخ می‌دهد. اما این روش‌ها گران و آزاردهنده‌اند.

گروه دانشگاه لوند با اندازه‌گیری سطح پروتئین پی-تائو۲۱۷ در خون، یک نشانگر زیستی مبتنی بر خون و بسیار دقیق را برای تشخیص بیماری آلزایمر شناسایی کردند.
محققان آمریکایی دردانشکده پزشکی دانشگاه واشینگتن همچنین دریافتند که مشاهده پی-تائو ۲۱۷ در خون می‌تواند تصویری از این بیماری را به وضوح یک اسکن مغز (پی‌‌ای تیPET) به ما بدهد.

دکتر راندال باتمن گفت که یافته‌های تیم واشینگتن «از این ایده پشتیبانی می‌کند که ایزوفرم تائو در خون برای تشخیص و بررسی آسیب‌شناسی بیماری آلزایمر مفید است و می‌تواند جایگزین تصویربرداری پرهزینه پی‌‌ای تی PET شود».

© The Independent

بیشتر از جهان