«انتقال کرونا از طریق هوا» چیست و چگونه می‌توان از آن جلوگیری کرد؟

احتمالاً دستورالعمل‌های بهداشتی سخت‌گیرانه‌تر خواهد شد

ویروس کرونا می‌تواند از طریق ذرات ریزی که در هنگام صحبت یا نفس‌کشیدن از دهان خارج می‌شوند، پخش شود-ANTHONY WALLACE / AFP

تا همین اواخر، تماس با سطوح آلوده به ویروس کرونا از طرف سازمان بهداشت جهانی به‌عنوان تنها شیوه تائید‌شده انتقال این عفونت در نظر گرفته شده بود.

به همین دلیل است که مقامات سازمان بهداشت جهانی شستشوی دست را به‌عنوان اصلی‌ترین اقدام پیشگیرانه علیه کووید۱۹ شناخته‌اند.

اما اکنون آن‌ها اذعان می‌کنند که در شرایط خاص می‌تواند ویروس کرونا از طریق هوا نیز منتقل شود.

این بدان معنی است که ویروس کرونا می‌تواند از طریق ذرات ریزی که در هنگام صحبت یا نفس‌کشیدن از دهان خارج می‌شوند، پخش شود.

در صورت تأیید علمی این موضوع، ممکن است دستورالعمل حضور افراد در فضاهای محصور تغییر کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

انتقال عفونت از طریق هوا هنگامی رخ می‌دهد که ویروس‌ها یا باکتری‌هایی را که با مایعات ناشی از عطسه و صحبت کردن از دهان افراد خارج می‌شوند، استنشاق کنیم.

این قطرات بسیار کوچک می‌توانند در یک منطقه بزرگ پخش شوند.

سل، آنفولانزا و ذات‌الریه مثالی از بیماری‌هایی هستند که می‌توانند از طریق هوا منتقل شوند.

سازمان بهداشت جهانی شواهدی به دست آورده است كه می‌تواند انتقال ویروس كورونا از طریق هوا در محیط‌های شلوغ و سرپوشیده رخ دهد.

مطالعات نشان داده است که ویروس که به این شیوه از دهان ما به بیرون پرتاب می‌شوند حداقل سه ساعت در هوا معلق و زنده می‌ماند.

اما دانشمندان خاطرنشان كرده‌اند كه اين نتایج در آزمايشگاه به‌دست آمده است و می‌تواند با شرايط واقعی متفاوت باشد.

در یک مورد قابل توجه در ایالت واشنگتن، این احتمال وجود دارد که یک خواننده زن، ویروس کرونا را حداقل به  ۴۵ نفر دیگر که با او در همان گروه کر آواز می‌خوانده‌اند، انتقال داده است.

برخی از کسانی که به این ویروس آلوده شده‌اند هیچ‌یک از قوانین فاصله‌گذاری اجتماعی را نقض نکرده بودند.

یک واقعه مشابه در اواخر ژانویه در گوانگژو چین گزارش شد، جایی که اعتقاد بر این است که شخص حامل ویروس آن را به ۹ نفر دیگر که در رستورانی مشغول غذا خوردن بودند، انتقال داده است.

دانشمندان می‌گویند یکی از مبتلایان در شش متری فرد بیمار نشسته بود.

چه باید کرد؟

نحوه انتقال بیماری، دستورالعمل‌‌های پیشگیری از شیوع آن را تعیین می‌کند.

دستورالعمل‌های فعلی سازمان بهداشت جهانی برای مقابله با کووید۱۹، علاوه بر فاصله‌گذاری اجتماعی، شستشوی دست با آب گرم و صابون به مدت ۲۰ ثانیه است.

اما اکنون برخی دانشمندان می‌گویند که گرچه این اقدامات از اهمیت بالایی برخوردار است، اما در برابر انتقال عفونت از طریق هوا کافی نیست.

سازمان بهداشت جهانی هنوز دستورالعمل‌های بهداشتی خود را به‌روزرسانی نکرده ولی گفته است که شواهد جدید را ارزیابی می‌کند.

در صورت تأیید این شواهد، دستورالعمل‌های بهداشتی و محدودیت‌ها می‌توانند گسترش پیدا کنند . گفته می‌شود که محدودیت‌های احتمالی شامل استفاده گسترده‌تر از ماسک و فاصله بیشتر میان افراد، به‌خصوص در می‌خانه‌ها، رستوران‌ها و وسایل حمل‌و‌نقل عمومی خواهد بود.

دستورالعمل‌ها همچنین ممکن است شامل اعمال قوانین سخت‌گیرانه در محیط‌های سربسته و دارای تهویه هوا باشد.

شواهد جدید چگونه به‌دست آمد؟

هفته گذشته ۲۳۹ دانشمند از ۳۲ کشور جهان نامه‌ای سرگشاده خطاب به سازمان بهداشت جهانی نوشتند و خواستار بازنگری در پروتکل‌های بهداشتی این سازمان شدند.

در این نامه سرگشاده نوشته شده بود که ذرات معلق در هوا، نقشی مهم در انتقال ویروس کرونا در مکان‌های پرجمعیت و محیط‌های سربسته دارند.

آن‌ها  می‌گویند که پوشیدن ماسک در این اماکن حتی اگر فاصله اجتماعی هم رعایت شده باشد، ضروری است چرا که ویروس کرونا می‌تواند در ذرات معلق ناشی از بازدم انسان‌ها وجود داشته باشد و به افراد دیگر منتقل شود.

در این نامه به این موضوع اشاره شده بود که ویروس کرونا برخلاف آنچه سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند، تنها در فاصله دو متری و در قطرات بزرگ ناشی از عطسه فرد بیمار حضور ندارد بلکه در ذرات کوچک‌تری که در اثر عطسه یا حتی بازدم معمولی فرد ناقل ایجاد می‌شود نیز می‌تواند وجود داشته باشد.

این دانشمندان از سازمان بهداشت جهانی خواستند تا پروتکل‌های بهداشتی سخت‌گیرانه‌تری را به جهانیان توصیه کند.

در پاسخ به این پیام، بنتا آلگرانزی، یکی از مدیران سازمان بهداشت جهانی در زمینه پیشگیری و کنترل عفونت، گفت: «نمی‌توان از شواهد جدیدی که در مورد انتقال ویروس کرونا از طریق هوا در مکان‌های شلوغ، بسته و با تهویه مطبوع نامناسب به دست آمده است، چشم‌پوشی کرد.»

با این حال، سازمان بهداشت جهانی همچنین اظهار داشت كه پیش از بازنگری در دستورالعمل‌های خود نیاز به دریافت شواهد بیشتری دارد.

بیشتر از جهان