شرکت دل قوی‌ترین رایانه ایکس‌پی‌اس جهان را رونمایی کرد

ایکس‌پی‌اس۱۷ کوچک‌ترین رایانه کیفی ۱۷ اینچی جهان است

این رایانه کیفی قرار است ۱۱ ژوئن عرضه شود و قیمت آن هنوز اعلام نشده است- عکس از صفحه رسمی دل در فیس‌بوک

شرکت دل، روزآمدهای خانواده رایانه‌های کیفی "ایکس‌پی‌اس" خود را عرضه کرد و اکنون این خانواده افزون بر انواع ۱۳ اینچی رایانه‌ی کیفی "ایکس‌پی‌اس۱۳" دارای رایانه‌ی کیفی باز طراحی شده "ایکس‌پی‌اس۱۵" و رایانه کاملاً جدید "ایکس‌پی‌اس۱۷" هم هست.

ایکس‌پی‌اس۱۷، که ۱۰ سال عرضه آن به تاخیر افتاده بود به گفته «دالی اولیفانت» مدیر ارشد محصولات ایکس‌پی‌اس شرکت دل، کوچک‌ترین رایانه کیفی ۱۷ اینچی جهان است.

برای آن که گردش هوا بهبود یابد تمام این رایانه‌های کیفی را درون بدنه نازک ۱۹.۵ میلی‌متری و ۲.۱۱ کیلویی تعبیه کرده‌اند.

قوی‌ترین مدل ایکس‌پی‌اس۱۷ دارای پردازنده نسل دهم هسته i9 اینتل و کارت گرافیک آرتی‌ایکس جی‌فورس انویدیا با طراحی مکس-کیو است. این رایانه دارای توان تفکیک ۳۸۴۰ در ۲۴۰۰ پیکسل 4K+ است (ولی کاربر می‌تواند آن را به نمایشگر عادی ۱۹۰۰ در ۱۲۰۰ پیکسل تغییر دهد) که از تصویرپردازی دامنه پویا (اچ‌دی‌آر) با نسبت ابعادی ۱۶:۱۰ پشتیبانی می‌کند. شرکت دل همچنین ادعا می‌کند که ۲۰ ساعت طول می‌کشد تا باتری این رایانه کیفی خالی شود.

وضعیت RAM و قابلیت ذخیره‌سازی رایانه‌های کیفی خانواده ایکس‌پی‌اس۱۷ به این صورت است که پایین‌ترین مدل آن دارای ۸ گیگابایت قابلیت پردازش و ۲۵۶ گیگابایت قابلیت ذخیره‌سازی است و بالاترین مدل آن‌ها دارای RAM برابر با ۶۴ گیگابایت و ۲ ترابایت قابلیت ذخیره‌سازی است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

درگاه‌های قدیمی هم کنار رفته‌اند و ایکس‌پی‌اس۱۷ دارای چهار درگاه یو.اس.بی-سی تاندربولت ۳، کارت‌خوان اس‌دی و پایه ۳.۵ میلی‌متری هدفون است.

این رایانه کیفی قرار است ۱۱ ژوئن عرضه شود و قیمت آن هنوز اعلام نشده است.

این در حالی است که به گفته شرکت دل، ایکس‌پی‌اس۱۵ دارای «طولانی‌ترین مدت دوام باتری در میان رایانه‌های کیفی ۱۵ اینچی» یعنی ۲۵ ساعت است. شارژ باتری در هر دو خانواده این رایانه‌های کیفی از طریق یو.اس.بی-سی صورت می‌گیرد نه درگاه‌های مدل‌های قدیمی.

این رایانه کیفی شباهت خیلی زیادی با همتای بزرگ‌تر خود دارد و دارای همان صفحه نمایش 4K+ اچ‌دی‌آر است که کاربر می‌تواند به دلخواه با نوع دارای توان تفکیک پایین‌تر عوض کند، اما تجهیزات درونی آن زرق‌وبرق مدل بزرگ‌تر را ندارد.

این رایانه کیفی هم دارای پردازنده اینتل نسل ۱۰ است اما حداکثر قابلیت گرافیکی آن فقط تا حد جی‌فورس جی‌تی‌ایکس تی‌آی انویدیا است.

در کناره این رایانه کیفی دو درگاه یو.اس.بی-سی تاندربولت ۳، یک درگاه یو.اس.بی۳-۱، یک کارت‌خوان اس‌دی و یک پایه ۳.۵ میلی‌متری هدفون تعبیه کرده‌اند. خوشبختانه این رایانه را با مبدل« یو.اس.بی-سی» به « یو.اس.بی-سی » عرضه می‌کنند تا برای دارندگان دستگاه‌های جانبی قدیمی‌تر مشکلی پیش نیاید. این رایانه را درون بدنه‌ای ۱۸ میلی‌متری به وزن ۱.۸۳ کیلوگرم جاسازی کرده‌اند.

ایکس‌پی‌اس ۱۵ را از ۱۴ مه با بهای ۱۵۹۹ پوند عرضه می‌کنند.

شرکت دل، رایانه‌های کیفی "آلیان‌ویر" خود را هم روزآوری کرده است که مختص بازی است و نسل دوم رایانه‌های "ایریا۵۱" خود را با نام "ایریا ۵۱ام آر۲" عرضه کرده است. ظاهر بیرونی تغییری نکرده است اما دارای پردازنده اینتل جدید، کارت گرافیکی جی‌پی‌یو انویدیا، RAM قوی‌تر و نمایشگر با توان تفکیک بیش‌تر است.

قیمت آغازین این مدل در ایالات متحده ۳۰۴۹.۹۹ دلار است اما قیمت آن در بریتانیا هنوز اعلام نشده است.

© The Independent

بیشتر از زندگی