سازمان جهانی بهداشت: نشانی از مصونیت‌زایی پادتن کرونا وجود ندارند

به گفته کارشناسان، بهبودیافتگان کوویدـ۱۹ همچنان در معرض خطر هستند

سازمان جهانی بهداشت ابراز امیدواری کرد که تا آخر هفته دستورالعمل آزمایش‌های پادتن را منتشر کند- PATRICK HERTZOG / AFP

سازمان جهانی بهداشت در خصوص استفاده از تست‌کرونا برای مصونیت یا محفوظ ماندن از ابتلای مجدد به ویروس کرونا ابراز تردید کرد.

«ماریا فان کرکهوف» کارشناس همه‌گیری‌شناسی در گزارشی روز جمعه گفت که وجود پادتن‌ها در خون شخص به معنای آن نیست که دیگر در خطر ابتلا نباشد.

او افزود: شواهدی نداریم که بتوان با استفاده از آزمایش سرم‌شناختی، نشان دهد فردی مصون یا محفوظ از ابتلا است.

مایک رایان رییس گروه کوویدـ۱۹ در سازمان جهانی بهداشت نیز گفت، تا کنون در جمعیت مبتلایان به این بیماری شواهد اندکی از به اصطلاح «مصونیت گله‌ای» وجود داشته است.

او گفت: هم اکنون طبق اطلاعات مقدماتی زیادی که برای ما می‌آید، در واقع در درصد بسیار کمی از جمعیت مبتلایان دگرگونی سرمی و تولید پادتن رخ می‌دهد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

« این امید وجود داشته است که مصونیت گله‌ای رخ دهد و در اکثریت افراد جامعه پادتن پدید آید. اما به نظر من شواهد کلی خلاف آن را نشان می‌دهد، بنابراین مشکلی که دولت‌ها در پی حل آن هستند به این صورت حل نمی‌شود.»

به گفته دکتر رایان هنوز در مورد کارساز بودن آزمایش‌های پادتنی «عدم‌قطعیت‌های زیادی» وجود دارد. او افزود: «هیچ کس مطمئن نیست که فرد دارای پادتن در برابر این بیماری یا ابتلا مجدد به آن کاملاً مصون باشد. به علاوه شماری از این آزمایش‌ها به لحاظ میزان حساسیت دارای مشکلاتی هستند و نتایج آن‌ها ممکن است نادرست باشد.»

پیش از این هم در خبرها آمده بود که دولت بریتانیا ماه پیش ۱۶ میلیون پوند بابت انجام آزمایش‌های پادتن به دو شرکت چینی پرداخت کرد، اما در نهایت پی برد که کارساز نیستند.

این در حالی است که به رغم این مشکلات ، مت هنکاک وزیر بهداشت بریتانیا در تاریخ دو آوریل اعلام کرده بود، افرادی که نتیجه آزمایش پادتن ویروس کرونا آن‌ها مثبت شده باشد «گواهی‌نامه مصونیت» دریافت می‌کنند و می‌توانند از قرنطینه بیرون بیایند و زندگی عادی را از سر گیرند.

از سوی دیگر در روز جمعه نیز شرکت «روش» از غول‌های داروسازی از ابداع آزمایش پادتنی جدیدی خبر داد که امیدوار است تا اوایل ماه آینده در بریتانیا و سایر کشورهای اروپایی عرضه کند.

سازمان جهانی بهداشت هم ابراز امیدواری کرد که آخر همین هفته دستورالعمل آزمایش‌های پادتن را منتشر کند. دکتر فان کرکهوف گفت: «پدیدآوری و عرضه این چیزها کار خوبی است اما باید راستی‌آزمایی شوند.»

دکتر رایان افزود «برای استفاده از چنین رهیافتی موانع اخلاقی جدی» وجود دارد که « باید خیلی دقیق به آن‌ها رسیدگی کنیم».

© The Independent

بیشتر از زندگی