پرده‌برداری روسیه از طرح آمریکا برای در اختیار گرفتن سیاره‌ها

طبق قوانین جدید، ایالات متحده فضای خارج از جو زمین را جزو «حیطه عمومی کل کشورها» نمی‌داند

سازمان روس‌کازموس گفت آمریکا با این فرمان به مخالفت با مفهوم متعلق بودن فضا به کل بشریت برخاسته است-AFP

سازمان فضایی روسیه می‌گوید دونالد ترامپ مجوز در اختیار گرفتن سایر سیاره‌ها را برای خود صادر کرده است.

سازمان روس‌کازموس رئیس جمهور آمریکا را متهم به این کرد که با صدور فرمان اجرایی جدیدی پیرامون اکتشافات تجاری در فضا زمینه را برای در اختیار گرفتن سایر سیاره‌ها فراهم می‌کند.

این سازمان فضایی گفت تصویب رسمی قوانین جدید در هفته جاری باعث شده چشم‌انداز همکاری‌های بین‌المللی در فضا آسیب ببیند.

این سازمان گفت ایالات متحده می‌خواهد پیرامون «بیانیه‌های مشترک و برنامه‌های دوجانبه و چندجانبه با دولت‌های خارجی» مذاکره کند تا «به راهکاری مطمئن و پایدار برای استفاده از منابع عمومی و خصوصی فضا و بهبود وضع آن‌ها» دست یابد.

سازمان فضایی روسیه گفت شهروندان ایالات متحده باید حق داشته باشند در چنان فعالیت‌های شرکت کنند. این سازمان هم‌چنین گفت «محدوده فعالیت‌های بشری در فضای خارج از جو هم از نظر فیزیکی و هم به لحاظ قانونی یکتاست و آمریکا آن را جزو حیطه عمومی کل کشورها نمی‌داند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سازمان روس‌کازموس گفت آمریکا با این فرمان به مخالفت با مفهوم متعلق بودن فضا به کل بشریت برخاسته است.

 در این بیانیه آمده «تلاش در مصادره فضا و ریختن برنامه‌های پرخاش‌جویانه برای در اختیار گرفتن قلمروی سایر سیاره‌ها زمینه‌ساز همکاری سازنده میان کشورها نخواهد شد.»

روابط روسیه و ایالات متحده شبیه شرایط پس از جنگ سرد است اما به رغم همه اختلافات بر سر همه‌چیز از اوکراین گرفته تا اتهامات درباره مداخله در انتخاب، همکاری در امور فضایی میان دو کشور هم‌چنان ادامه دارد.

سخنگوی کرملین دمیتری پسکوف به خبرنگاران گفت « هرگونه تلاش برای خصوصی کردن فضا به هر طریقی پذیرفته نیست- گرچه هنوز نمی‌توانم بگویم آیا این مورد را می‌توان تلاش برای خصوصی کردن فضا به حساب آورد یا نه.»

گزارش بیشتر از رویترز 

© The Independent

بیشتر از زندگی