حمله افراد مسلح در داغستان روسیه؛ ۱۵ مامور پلیس و چندین غیرنظامی کشته شدند

افراد مسلح به دو کلیسای ارتدکس، یک کنیسه و یک پایگاه پلیس در دو شهر جمهوری داغستان در شمال قفقاز حمله کردند

تصویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی از آتش‌سوزی پس از حمله به کنیسه داغستان، ۲۳ ژوئن ۲۰۲۴‌

در حمله افراد مسلح به دو کلیسای ارتدکس، یک کنیسه و یک پایگاه پلیس در داغستان روسیه بیش از ۱۵ مامور پلیس و چندین غیرنظامی از جمله یک کشیش کشته شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس، در این حمله که عصر یکشنبه ۲۳ ژوئن (سوم تیر) رخ داد، مردان مسلح به سمت مردم در این مکان‌ها تیراندازی کردند.

دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه در این منطقه عزای عمومی اعلام شده است.

کمیته ملی ضد تروریسم روسیه این حملات را که در منطقه عمدتا مسلمان‌نشین با سابقه شورش مسلحانه رخ داد، اقدامی «تروریستی» توصیف کرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

مقام‌های داغستان درباره جزئیات حمله روز یکشنبه اعلام کردند که گروهی از مردان مسلح به یک کنیسه و کلیسا در شهر دربند حمله کردند. به گزارش رسانه‌های دولتی، کلیسا و کنیسه هر دو آتش گرفته‌اند. تقریبا هم‌زمان، گزارش‌هایی درباره حمله به کلیسا و پاسگاه پلیس در مخاچ‌قلعه، پایتخت داغستان، منتشر شد.

مقام‌های مخاچ‌قلعه از عملیات ضدتروریستی خبر دادند و کمیته ضدتروریسم اعلام کرد که پنج مرد مسلح کشته شده‌اند. فرماندار این منطقه هم گفت که «شش راهزن» از بین رفته‌اند.

مشخص نیست چند فرد مسلح در این حملات نقش داشتند و هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته است.

به گفته مسئولان داغستان، تحقیقات با اتهام اقدام تروریستی آغاز شده و خبرگزاری دولتی روسیه نیز به نقل از برخی منابع گزارش داده که یک مقام داغستانی به دلیل دست داشتن پسرانش در این حملات بازداشت شده است.

در گزارش‌های بعدی رسانه‌ها، تاکید شد که نیروهای انتظامی و مقام‌های محلی اوضاع در منطقه را تحت کنترل دارند.

سرگئی ملیکوف، فرماندار جمهوری خودمختار داغستان، وعده داد که «تحقیقات در مورد این حملات تا بازداشت همه ستیزه‌جویان ادامه خواهد داشت». او بدون ارائه مدرک، مدعی شد که حملات ممکن است از خارج برنامه‌ریزی شده باشد و سپس به آنچه کرملین «عملیات نظامی ویژه» در اوکراین می‌نامد، اشاره کرد تا جنگ روسیه و اوکراین را به این حملات مرتبط کند.

پیش از این، در ماه مارس، افراد مسلح در یک سالن کنسرت در حومه مسکو به سوی جمعیت تیراندازی کردند و ۱۴۵ نفر را کشتند. در آن زمان یکی از گروه‌های وابسته به داعش مسئولیت حمله را بر عهده گرفت، اما مقام‌های روسیه به دنبال ربط دادن اوکراین با تهاجم مردان مسلح بودند.

کی‌یف هرگونه دست داشتن در حمله به سالن کنسرت حومه مسکو را رد کرد.

بیشتر از جهان