نتانیاهو: دولت بایدن به ما کمک نمی‌کند؛ کاخ سفید: از این ادعا شگفت‌زده‌ایم

بنیامین نتانیاهو مدعی شد که آمریکا از کمک نظامی گسترده به اسرائیل در جنگ با حماس خودداری می‌کند

نخست‌وزیر اسرائیل و وزیر امور خارجه آمریکا-GPO

ادعای بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل درباره قطع حمایت نظامی گسترده واشنگتن از تل‌آویو در جنگ غزه، مقام‌های کاخ سفید را شگفت‌زده کرد.

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید، روز سه‌شنبه ۱۸ ژوئن (۲۹ خرداد) در واکنش به ادعای نخست‌وزیر اسرائیل گفت: «ما واقعا نمی‌دانیم نتانیاهو درباره چه چیزی صحبت می‌کند، ما کاملا از این مسئله بی‌خبریم.»

بنیامین نتانیاهو با انتشار پیام ویدیویی به زبان انگلیسی در رسانه اجتماعی اکس، دولت بایدن را مورد انتقاد شدید قرار داد و گفت که آمریکا در بحبوحه جنگ اسرائیل با حماس، حمایت نظامی از این کشور را دریغ می‌کند.

نخست‌وزیر اسرائیل در حالی این ادعا را مطرح کرد که از ابتدای شروع جنگ غزه در هفتم اکتبر سال میلادی گذشته تاکنون میلیاردها اسلحه و تجهیزات نظامی از طرف آمریکا در اختیار اسرائیل قرار داده شده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

محموله‌های کمک نظامی آمریکا به اسرائیل در ماه مه در پی نگرانی این کشور از عملیات زمینی اسرائیل در رفح به حالت تعلیق درآمد. این محموله شامل سه هزار و ۵۰۰ بمب جت‌های جنگی بود و بسیاری از آنان ۲ هزار پوند ارزش مالی داشتند.

از آن زمان، رئیس‌جمهور آمریکا با فشار فزاینده دموکرات‌ها برای قطع یا مشروط کردن کمک‌های نظامی به اسرائیل در پی کشته شدن غیرنظامیان فلسطینی روبه‌رو شد. با این حال کمک‌های نظامی به اسرائیل را ادامه داد.

سخنگوی کاخ سفید نیز روز سه‌شنبه گفت به جز محموله‌ای که در ماه مه تعلیق شد، همه کمک‌های دیگر طبق روال در حال انجام است.

نخست‌وزیر اسرائیل در پیام ویدیویی‌اش گفت که در آخرین سفر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا به اسرائیل، با او درباره تحویل تسلیحات به‌طور «صریح» گفت‌وگو کرده است.

نتانیاهو با بیان اینکه بلینکن به او گفته، دولت آمریکا در حال رفع موانع است، ادامه داد: امیدوارم که اینطور باشد. باید چنین باشد.»

نخست‌وزیر اسرائیل در همین پیام ویدیویی خود را با وینستون چرچیل، نخست‌وزیر سابق بریتانیا و جنگ با حماس را با نبرد با آلمان نازی مقایسه کرد و گفت: «همانطور که چرچیل به آمریکا گفت تجهیزات به ما بدهید تا کار را تمام کنیم، من هم می‌گویم به ما تجهیزات بدهید تا کار را سریع‌تر به پایان برسانیم.»

اسرائیل طی ماه‌های گذشته به تناوب و با تاکید اعلام کرده است که جنگ را تا نابودی کامل حماس ادامه می‌دهد.

آنتونی بلینکن، در جریان کنفرانس مشترک مطبوعاتی با ینس استولتنبرگ دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به سخنان نتانیاهو واکنش نشان داد اما درباره اینکه آیا نخست‌وزیر اسرائیل متن گفت‌وگو با او را به درستی بازتاب داده است یا خیر چیزی نگفت.

بلینکن در این کنفرانس مطبوعاتی گفت که روابط امنیتی آمریکا و اسرائیل فراتر از جنگ غزه است و ایالات‌متحده خود را متعهد می‌داند که اطمینان حاصل کند اسرائیل به آنچه برای دفاع از خود در برابر جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان نیاز دارد، دسترسی پیدا می‌کند.

وزیر امور خارجه آمریکا با بیان اینکه بررسی‌ها برای لغو ممنوعیت محموله بمب‌های ۲ هزار پوندی ادامه خواهد یافت، گفت کشورش نگران استفاده از این محموله در مناطق پرجمعیت رفح است.

 هم‌زمان با انتشار پیام ویدیویی بنیامین نتانیاهو در رسانه اجتماعی اکس، میچ مک کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه سنا گفت که تصمیم دولت بایدن در تعلیق ارسال کمک‌های نظامی به اسرائیل، کار این کشور را دشوار کرده است.

به گزارش اکسیوس، مک کانل گفت که اسرائیل برای اتمام کار به «زمان و آزادی عمل» نیاز دارد و باید بر اساس جدول زمانی‌اش و مقتضیات تاکتیکی خاورمیانه پیش برود نه بر اساس «بادهای سیاسی در واشنگتن».  

این سخنان، شکاف حزبی در آمریکا در موضوع جنگ غزه و شخص نتانیاهو آشکار می‌کند. آن‌هم در شرایطی که قرار است، نخست‌وزیر اسرائیل در کنگره سخنرانی کند. درحالی‌که گفته می‌شود، شماری از دموکرات‌ها قصد دارند سخنرانی نتانیاهو را تحریم کنند، میچ مک کانل و مایک جانسون، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان خبر داده‌اند که نخست‌وزیر اسرائیل در تاریخ ۴ تیر(۲۴ژوئن) با دعوت رسمی کنگره آمریکا قرار است در جلسه‌ای مشترک سخنرانی کند.

آن‌ها در متن دعوت رسمی‌شان از نتانیاهو به «چالش‌های» همکاری جمهوری اسلامی، چین و روسیه و به خطر افتادن صلح و رفاه جهان اشاره کرده‌اند و نوشته‌اند که از نخست‌وزیر اسرائیل با هدف «تقویت روابط پایدار» برای سخنرانی در کنگره دعوت کرده‌اند.

بیشتر از جهان