مرگ مشکوک بهاره للهی، فیلم‌ساز معترض به جمهوری اسلامی

شمار زیادی از بازداشتی‌های اعتراضات از تحمل شکنجه‌های روانی، آزارهای جنسی و ضرب‌وشتم شدید در طول بازداشت سخن گفته‌اند

بهاره للهی، فیلم‌ساز جان‌باخته در ایران-شبکه‌های اجتماعی

برخی از مستندسازان و منابع حقوق‌بشری در ایران، از «مرگ مشکوک» بهاره للهی حاجی‌دلایی، کارگردان فیلم‌های کوتاه و مستندساز معترض به جمهوری اسلامی خبر داده‌اند.

انجمن فیلم کوتاه ایران، ایسفا در نامه‌ای خطاب به مدیرعامل خانه سینما در ایران، خواستار «پیگیری و شفاف‌سازی ابعاد مجهول» پرونده مرگ بهاره للهی شد و امیر توده روستا، رئیس هیات‌مدیره این انجمن نیز اعلام کرد که امکان دارد این هنرمند به «قتل» رسیده باشد.

بنا بر گفته برخی از فعالان سیاسی ساکن ایران، بهاره للهی، فیلم‌ساز ۴۰ ساله و اهل آمل در مازندران، در جریان اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱ به مدت ۱۰ روز بازداشت بوده و اواخر اسفندماه ۱۴۰۲ به‌طور ناگهانی مفقود شد. ‏اطلاعات منتشر شده بر روی سامانه آرامستان بهشت سکینه در کرج نیز نشان می‌دهد که تاریخ فوت بهاره للهی، روز ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ و حدود ۲۰ روز پس از اعلام مفقودی ثبت شده است.

در جریان اعتراضات سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی در سال ۱۴۰۱، بیش از ۱۰ معترض بازداشتی مانند مریم آروین، محسن جعفری‌راد، عرشیا امام‌قلی‌زاده، یلدا آقافضلی و هستی حسین‌پناهی، پس از آزادی از زندان یا رهایی از بازجویی و بازداشت موقت، به دلایلی نامعلوم و مشکوک جان خود را از دست دادند که در مواردی، برخی از نزدیکان معترضان جان‌باخته، علت مرگ آنان را تحمل شکنجه فیزیکی و روانی شدید یا مصرف اجباری داروهایی نامشخص در طول بازداشت عنوان کردند.

اکنون انجمن فیلم کوتاه ایران، در بیانیه خود با ابراز تاسف از جان باختن بهاره للهی آورده است: «انجمن فیلم کوتاه ایران ضمن عرض تسلیت به خانواده، اعضای ایسفا و جامعه فیلم کوتاه ایران، طی نامه‌ای از مدیرعامل خانه سینما درخواست کرد که اقدامات مقتضی برای پیگیری این ماجرا را به عمل آورد. انجمن به طور جدی و مصرانه خواهان پیگیری و شفاف‌سازی در مورد از دست دادن یکی از اعضای صنف خود است و امیدوار است با پیگیری خانه سینما، ابعاد مجهول این واقعه تلخ روشن شود.»

این انجمن همچنین تاکید کرده است که بهاره للهی، یکی از داوران آکادمی جوایز ایسفا در ایران بوده که سال گذشته در کنار داوران دیگر در هر دو مرحله داوری جشنواره حضور داشت.

در همین حال رونوشتی از نامه دادخواهی امیر توده روستا، رئیس هیات‌مدیره انجمن فیلم کوتاه ایران از علی دهکردی، مدیرعامل خانه سینما، در برخی رسانه‌ها منتشر شده است که در آن از واژه‌های «قتل، فوت یا درگذشت مشکوک» برای علت مرگ بهاره للهی استفاده کرده و خواستار دریافت «گزارش واقعی» از «نهادهای امنیتی، انتظامی و قضایی» درباره این پرونده شده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

وب‌سایت خبری توانا، به نقل از برخی از نزدیکان بهاره للهی نوشت ماموران پلیس، علت مرگ این فیلم‌ساز را خودکشی اعلام کرده‌اند. ایندیپندنت فارسی قادر به تایید یا رد این گفته‌ها نیست، اما پیش از این نیز علت جان باختن شماری از بازداشتی‌های اعتراضات سال ۱۴۰۱ از سوی رسانه‌ها و مقامات دولتی، خودکشی عنوان شده بود.