برنامه ۵ میلیارد دلاری عربستان سعودی برای تاسیس سازمان جهانی بوکس

تاسیس یک لیگ جهانی دوچرخه‌سواری هم از دیگر برنامه‌های عربستانی‌ها است

ترکی آل شیخ، وزیر ورزش عربستان در کنار آنتونی جاشوا، قهرمان بوکس-ژوئن ۲۰۲۴-رویترز

صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی، در حال مذاکره با سهامداران سازمان‌های بین‌المللی بوکس جهت تاسیس یک سازمان و لیگ جهانی جدید در ریاض است تا به‌طور بالقوه، چشم‌انداز و آینده رقابتی این رشته ورزشی را متحول و گسترده‌تر کند.

رویترز در گزارش خود به نقل از منابعی مطلع، خبر داده است عربستانی‌ها در ادامه اجرای برنامه چشم‌انداز ۲۰۳۰ برای تبدیل این کشور به قطب ورزش و سرگرمی جهان، به دنبال یک سرمایه‌گذاری مشترک با برخی از سهام‌داران سازمان‌های معتبر بوکس در سراسر جهان هستند تا تشکیل سازمانی جدید منجر به برگزاری مبارزات بوکس بیشتری شود.

تعدادی از مروجین برجسته بوکس، ازجمله مالکان مچروم‌بوکس در بریتانیا و گولدن‌بوی در ایالات متحده، در این مذاکرات حضور دارند که در نهایت می‌تواند منجر به توافقی به ارزش «۴ تا ۵ میلیارد دلار» برای تاسیست نهاد جدید شود. صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان، می‌خواهد با این سرمایه‌گذاری قابل توجه و میلیارد دلاری، سازمان‌دهندگان اصلی این ورزش در سراسر جهان را با خود شریک کند و آن‌ها در ریاض گرد هم آورد.

یک منبع دیگر هم به رویترز گفته است که ترکی آل شیخ، مشاور شاهزاده محمد بن سلمان و وزیر ورزش و سرگرمی این کشور، حدود یک ماه پیش شخصا بر آخرین مذاکرات برای رسیدن به این توافق احتمالی نظارت داشت.

بوکس حرفه‌ای، در حال حاضر از سوی اتحادیه جهانی بوکس، سازمان جهانی بوکس، شورای جهانی بوکس، فدراسیون بین‌المللی بوکس و همچنین شرکت گولدن‌بوی تشکیل شده است که هر کدام قوانین خاص خود را برای کمربندهای قهرمانی دارند.

عربستان سعودی نیز با هدف کاهش وابستگی به نفت، در برنامه چشم‌انداز ۲۰۳۰ با مدیریت شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور، به دنبال جذب هرچه بیشتر گردشگر، تقویت بخش خصوصی و ایجاد میلیون‌ها شغل جدید است و در همین راستا میلیاردها دلار در ورزش سرمایه‌گذاری کرده است.

بوکس، جدیدترین ورزشی است که پس از قراردادهای بزرگ در گلف، فرمول‌یک و فوتبال، سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری عمومی سعودی‌ها را به خود جلب کرده است.

رویترز می‌گوید این صندوق، همچنین در حال بررسی سرمایه‌گذاری‌های هنگفت برای تاسیس یک لیگ جهانی در رشته دوچرخه‌سواری است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سباستین سونز، پژوهشگر ارشد در شرکت مشاوره کارپو به این خبرگزاری می‌گوید: «بوکس این پتانسیل را دارد که توجه سرمایه‌گذاران را به پادشاهی جلب کند و عربستان سعودی هم با سرمایه‌گذاری در ورزش، می‌خواهد دسترسی بیشتری به بازار پیدا کند، شبکه‌های سیاسی و اقتصادی جدیدی را ایجاد کند، به عنوان یک مقصد گردشگری جذابیت پیدا کند و از سوی دیگر می‌خواهد آگاهی جهانی را نسبت به تحولاتی که عربستان سعودی در حال گذراندن است، بالا ببرد.»

شرکت سرمایه‌گذاری ورزشی سورج که متعلق به صندوق عمومی عربستانی‌ها است، در آگوست سال ۲۰۲۳ یک سهم عمده را در لیگ حرفه‌ای مبارزان ایالات متحده خریداری کرده بود. از آن زمان تاکنون، بوکسورهای نامداری همچون تایسون فیوری، ملقب به جیپسی‌کینگ و قهرمان سنگین‌وزن دبلیوبی‌سی برای مبارزه راهی ریاض شده‌اند و کریستیانو رونالدو، فوق‌ستاره فوتبال جهان که عضو تیم تیم النصر عربستان است نیز برای تماشای تمامی این مسابقات در ورزشگاه ملک فهد ریاض حضور یافت.

رسانه‌های جهانی می‌گویند افول چندین ساله کیفیت مسابقات بوکس جهانی و کاهش مخاطبان آن، به لطف عربستان سعودی به پایان رسیده و با ورود این کشور، چهره بوکس جهانی ظرف یک سال گذشته تقریبا به‌طور کامل متحول شده است.

پیش از این صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان، با تامین مالی مسابقات گلف جهانی، دنیای این رشته را تکان داد. اقدامی که باعث ایجاد رقابت با تور پی‌جی‌ای شد و سپس در توافقی شگفت‌آور، ادغام تورها را در سال گذشته به همراه داشت.

بیشتر از ورزش