داستان زندگی شهبانو فرح پهلوی به هالیوود می‌رود

این مستند و سریال تنها آثار درباره زندگی شهبانو است که با اطلاع و اجازه ایشان ساخته می‌شود

محمدرضا شاه پهلوی و شهبانو فرح پهلوی‌ــ Public Domain

شهبانو فرح پهلوی آماده است تا داستان زندگی‌اش را به روایت تصویر بازگو کند.

به گزارش ددلاین، شهبانو فرح پهلوی به سرندیپیتی گروپ و جان پاورز میدلتون اجازه داده است تا روی یک پروژه مستند و فیلمنامه کار کنند. فیلمبرداری پروژه مستند اخیرا در واشینگتن دی‌سی آغاز شده است و پیش‌بینی می‌شود که کل امسال ادامه داشته باشد. پروژه فیلمنامه نیز هم‌زمان در دست تولید است.

شهبانو گفت: «من به این موضوع که می‌خواهند داستان مرا از طریق مستند و پروژه فیلمنامه روایت کنند علاقه‌مندم، اما می‌خواهم پا را از این فراتر بگذارند. می‌خواهم ایران و مردم ایران را نشان بدهند. می‌خواهم درباره کشورم صحبت کنند، به‌ویژه تاریخ و فرهنگش که برایم بسیار مهم است.»

او در ادامه افزود: «بسیاری از جوانان و مردم آمریکا درباره کشور ما چیزی نمی‌دانند و آنچه می‌دانند بیشتر منفی است، به‌خصوص با آن همه اتفاقی که اکنون آن‌جا در جریان است. امیدوارم این پروژه‌ها جرقه‌ای باشد که علاقه و توجه مردم سراسر جهان به کشور و تمدن ما را برانگیزد.»

از طرف سرندیپیتی، تهیه‌کنندگی این پروژه‌ها را بنیان‌گذاران این شرکت روزانا گریس و نیکول تبز بر عهده خواهند داشت. سایر تهیه‌کنندگان عبارت‌اند از جان پاورز میدلتون از میدلتون مدیا، دیوید کلارک از مازو پارتنرز و ایوان هررا.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

نام این پروژه‌ها هنوز مشخص نیست و به زندگی شهبانو فرح پهلوی می‌پردازد و بر استقامت زنی متمرکز است که به‌رغم بیش از ۴۵ سال زندگی در تبعید و سوگ همسر و دو فرزند، همچنان به وظیفه‌اش به‌عنوان یک ملکه و به سرزمینش عمیقا وفادار است. او هرگز از هویت ایرانی‌اش دست نکشید. ازدواج او با شاه فراتر از پیوند میان یک مرد و زن بود؛ پیوند یک شهروند با وطنش بود. تا اینکه مرگ آن‌ها را از هم جدا کرد.

در پی مرگ مهسا امینی و جنبش اعتراضی زن، زندگی آزادی، گریس با شهبانو و کامبیز آتابای، رئیس دفتر ایشان، تماس گرفت. سرندیپیتی در سال ۲۰۲۲ به‌تازگی جدیدترین پروژه‌اش را تمام کرده بود، مینی‌سریال «زنان جنبش» که در مورد میمی تیل، مادر امت تیل، است، جوان سیاه‌پوستی که قتل دلخراشش جرقه جنبش حقوق مدنی سیاه‌پوستان را زد.

گریس می‌گوید که به داستان شهبانو فرح پهلوی به‌دلیل قدرت و تعهد تزلزل‌ناپذیرش به حقوق زنان علاقه‌مند بود. شهبانو پس از اطلاع از تمرکز سرندیپیتی بر روایت داستان‌هایی که از لحاظ تاریخی درست است، با این همکاری موافقت کرد.

گرچه شهبانو ترجیح خاصی ندارد که در پروژه فیلمنامه چه کسی نقش او را بازی کند، مشتاق است داستان‌هایش در مورد شاه را روایت کند و جنبه‌ای از او را نشان دهد که بیشتر مردم نمی‌شناختند.

او گفت: «می‌خواهم مردم ببینند که او چه نوع انسانی بود. او عاشق کشورش و مردمش بود. از آنچه در دوره او بودیم، [روشن است] ایران از هر جهت توسعه پیدا کرد؛ برای زنان و جوانان و روستاها در آنچه انقلاب سفید می‌نامیم. تبلیغات منفی بسیار زیادی نیز وجود داشت. من نمی‌گویم همه کارهایی که انجام دادیم عالی و بی‌نقص بود اما اعلی‌حضرت فقید واقعا اهمیت می‌دادند و ایران را به آن جایگاه رساندند. اما اکنون، با توجه به اتفاق‌هایی که افتاد، همیشه می‌گوییم اگر این کار را جور دیگری انجام می‌دادیم. اما همان‌طور که دوست من می‌گوید نمی‌توانید پاریس را توی یک بطری آب جا دهید.»

شهبانو در ادامه افزود: «با وجود تمام اتفاق‌هایی که برای اعلی‌حضرت و کشورمان افتاد، ایشان هرگز کلمه‌ای در مورد مردم یا هموطنانش بد نگفت.»

این مستند و سریال تنها آثار مجاز درباره زندگی شهبانو است که از دیدگاه او روایت می‌شوند. پیش‌تر پروژه‌ دیگری از رندوم اکسس مدیا اعلام شد با عنوان «آخرین شاه»، که گفته می‌شود نگاهی دارد به آخرین خانواده سلطنتی ایران و با الهام از سریال «تاج» نتفلیکس است. اما این سریال هیچ ارتباطی با شهبانو ندارد.

به گزارش ورایتی، که اولین بار در ماه مه از ساخت سریال «آخرین شاه» خبر داد، این پروژه «داستان قهرمانانه و در نهایت غم‌انگیز یک همسر، مادر و ملکه است که سعی دارد شوهرش شاه ایران، خانواده‌اش، سرنوشتش و وطنش را نجات دهد. این سریال که از دیدگاه شهبانو فرح پهلوی روایت می‌شود مبارزه‌ای حماسی برای بقای سلطنت ایران در تقاطع دنیای امروز است».

وقتی از شهبانو در مورد سریال «آخرین شاه» سوال شد، اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: «خبر نداشته‌ام که دارند برنامه‌ای در مورد اعلی‌حضرت فقید می‌سازند.»

شهبانو مشتاق است تا حقیقت بسیاری از داستان‌های نادرست در مورد خانواده‌اش از طریق این دو پروژه روشن شود، از جمله داستان‌هایی در مورد محموله‌ای که خانواده‌اش هنگام ترک ایران با خود بردند.

او گفت: «چند سال پیش در تلویزیون شنیدم کسی که به رئیس‌جمهوری بسیار نزدیک بود می‌گفت ما وقتی ایران را ترک کردیم با دو هواپیما رفتیم و هواپیمای دوم پر از صندوق‌هایی مملو از جواهرات بود. من نگران شدم که ممکن است جواهرات واقعی را دزدیده باشند، جواهراتی که در ایران بودند و بانک‌ها چند سالی تعطیل بودند. خوشبختانه، برخی هموطنان از ایران پس از این گزارش در اخبار، ایمیل‌هایی برایم فرستادند و تایید کردند که جواهرات در موزه‌اند.»

از شهبانو سوال شد وقتی برای مستند و پروژه فیلمنامه، دوباره به داستان زندگی‌اش نگاه می‌کند، آیا احساس افسوس و پشیمانی دارد، گفت: «فکر کردن در این مورد فایده‌ای ندارد. گذشته‌ها گذشته است. اما در تمام واکنش‌هایی که از مردم چه در داخل و چه خارج از ایران می‌بینم، همدلی که از جانب آن‌ها احساس می‌کنم به من انرژی زیادی می‌دهد.»

خانواده برای شهبانو اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد و او اغلب به آینده‌شان فکر می‌کند.

او گفت: «آرزویی که برای آن‌ها دارم اول از همه این است که زندگی شادی داشته باشند. و اینکه روزی بتوانند آزادی کشورشان را ببینند، و بتوانند به کشورشان بازگردند.»

بیشتر از فیلم