فیلیپ تریسی، کلاه‌ساز محبوب خانواده سلطنتی بریتانیا

شاهدخت ولز، لیدی گاگا، مدونا و سارا جسیکا پارکر ازجمله مشتریان مشهور تریسی‌اند

کیت میدلتون در مسابقه رویال اسکات ۲۰۲۳- AFP

با نزدیک شدن زمان مسابقات اسب‌سواری رویال اسکات، یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای اجتماعی بریتانیا، همه چشم‌ها به پوشش تماشاچیان دوخته شده است که در نمایش کلاه و سربندهای جذاب و متفاوت، رقابت ویژه‌ای دارند.

کاترین، شاهدخت ولز، که از اول سال جاری به دلیل درمان سرطان در مراسم و رویدادهای عمومی و رسمی ظاهر نشده، یکی از بزرگ‌ترین غایبان رویال اسکات ۲۰۲۴ است. به این ترتیب، فیلیپ تریسی، کلاه‌ساز و طراح مد برجسته بریتانیایی، در این رویداد سالانه بدون حضور یکی از مشهورترین مشتریانش شرکت خواهد داشت.

فیلیپ تریسی، طراح برجسته کلاه و سربند در این دوره است. او که سال ۱۹۶۷ در شهرستان گالوی ایرلند متولد شد، از همان ابتدا، خلاقیت و تخیل بی‌حدومرزش را در ارائه طرح‌هایی که غیرممکن به نظر می‌رسیدند، نشان داد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

استعداد تریسی در کالج هنرهای سلطنتی لندن پرورش یافت و او در سال ۱۹۹۰ با درجه عالی از این کالج فارغ‌التحصیل شد. او کارگاهش را در زیرزمین خانه ایزابلا بلو، نویسنده مد و سبک زندگی نشریه «تاتلر» و یکی از طرفداران و حامیان بزرگش، به راه انداخت. بلو به تریسی کمک کرد تا به‌عنوان یک کلاه‌ساز مشهور شناخته شود و بسیاری کلاه‌های او را بر سر گذاشتند.

به گزارش وب‌سایت Only Bespoke، تریسی در سال ۲۰۰۷ به دلیل خدماتش به صنعت مد بریتانیا، نشان افسر والا مقام امپراتوری بریتانیا (OBE) را از شاهزاده چارلز و دوشس کورنوال، در خانه کلارنس دریافت کرد. او در اوایل دهه ۱۹۹۰ هم پنج بار عنوان «طراح زیورآلات و لوازم جانبی بریتانیا» را در جوایز مد این کشور به دست آورد.

فیلیپ تریسی در دوره‌های مختلف و در مجموعه‌ طراحان مشهوری چون الکساندر مک‌کویین، کارل لاگرفلد در شانل، ولنتینو، رالف لورن و دونا کاران، همکاری‌هایی داشت که نه‌تنها توانایی فنی و هنری او را به نمایش گذاشت، بلکه جایگاه او را به عنوان یکی از طراحان برجسته مد تحکیم کرد.

علاوه بر شاهدخت ولز، لیدی گاگا، مدونا و سارا جسیکا پارکر از جمله مشتریان مشهور تریسی‌اند. کلاه تلفن‌شکل لیدی گاگا با گوشی قابل جدا شدن، یکی از معروف‌ترین طرح‌های او است که در سال ۲۰۱۰ چشم‌ها را خیره کرد. آوریل ۲۰۱۱ در عروسی شاهزاده ویلیام و کیت میدلتون، ۳۶ کلاه از طرح‌های تریسی خودنمایی می‌کردند.

مهمانی شوپارد که ماه مه ۲۰۲۴ در خلال هفتادوهفتمین دوره جشنواره فیلم کن در فرانسه برگزار شد، یکی از جدیدترین صحنه‌های نمایش مجموعه تریسی بود و مدل‌های شوپارد روی صحنه طراحی‌های منحصربه‌فردی از فیلیپ تریسی را به نمایش گذاشتند.

بیشتر از مُد و زیبایی