کره‌ جنوبی و امارات متحده عربی توافق‌نامه جامع مشارکت اقتصادی امضا کردند

در سفر شیخ محمد به کره جنوبی چندین قرارداد در زمینه‌های فناوری، تغییرات اقلیمی و مبادلات فرهنگی نیز امضا شد

شیخ محمد بن زاید آل نهیان، رئیس دولت امارات متحده عربی و یون سوک یول، رئیس‌جمهور کره جنوبی-خبرگزاری امارات متحده عربی

شیخ محمد بن زاید آل نهیان، رییس دولت امارات متحده عربی، و یون سوک یول، رییس‌جمهوری کره جنوبی، روز چهارشنبه ۲۹ مه (نهم خرداد) توافق‌نامه‌ای جامع برای روابط تجاری و سرمایه‌گذاری نزدیک‌تر امضا کردند. همچنین دو طرف نسبت به کاهش شدید تعرفه‌های وارداتی متعهد شدند.

شیخ محمد آل نهیان، روز سه‌شنبه با استقبال گرم نیروی هوایی کره جنوبی و اسکورت افتخاری با چندین هواپیمای جت جنگی وارد سئول شد.

هم‌زمان با آغاز سفر یک روزه شیخ محمد به کره جنوبی، دفتر رییس‌‌جمهوری این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد  که پیوند نزدیک رهبران سیاسی فرصتی برای تعمیق و پیشبرد مشارکت‌های راهبردی در اختیار دو کشور قرار می‌دهد.

سفر رییس دولت امارات متحده عربی به کره‌ جنوبی، نزدیک به ۶ ماه پس از سفر یون سوک یول به ابوظبی برنامه‌ریزی شد. گفت‌وگوهای پیشین رهبران سیاسی کره جنوبی و امارات متحده عربی نیز بر موضوع‌های انرژی و دفاعی متمرکز بود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گزارش رویترز، کره جنوبی تمایل دارد از ظرفیت امارات متحده عربی برای سرمایه‌گذاری در بخش انرژی استفاده کند. در توافقی که رهبران سیاسی دو کشور در زمستان گذشته امضا کردند، امارات متحده عربی متعهد شد ۳۰ میلیارد دلار برای توسعه کسب‌وکارها در کره جنوبی سرمایه‌گذاری کند.

دفتر رییس‌جمهوری کره جنوبی، هم‌زمان با سفر رییس دولت امارات متحده عربی به این کشور اعلام کرد که ابوظبی همچنان بر تعهداتش طبق توافق پیشین تاکید دارد.

امارات متحده عربی، علاوه بر تعهد در زمینه توسعه کسب‌وکارها برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های دفاعی، انرژی هسته‌ای و انرژی خورشیدی کره جنوبی نیز اعلام آمادگی کرده بود.

اینک دو کشور، ضمن تاکید بر توافق‌نامه پیشین، برای تقویت سرمایه‌گذاری‌های مشترک توافق‌نامه‌ دیگری نیز امضا کردند.

براساس توافق‌نامه جامع مشارکت اقتصادی که میان وزیران صنعت دو کشور امضا شد، امارات متحده عربی موافقت کرد که تعرفه‌های صادرات تسلیحات به کره جنوبی را لغو کند.

به همین ترتیب تعرفه واردات خودرو به امارات نیز طی یک دهه آینده کاهش می‌یابد و تعرفه کره‌ جنوبی بر واردات نفت خام هم برداشته می‌شود.

توافق‌نامه جدید به گونه‌ای است که اجرای آن به لغو بیش از ۹۰ درصد تعرفه‌های وارداتی دو کشور منجر خواهد شد.

علاوه بر آن، شرکت ملی نفت ابوظبی برای ساخت حداقل شش کشتی حامل گاز مایع «ال‌ان‌جی» در کره جنوبی به ارزش حدودی یک و نیم میلیارد دلار اعلام آمادگی کرد.

همچنین دو طرف چندین قرارداد تجاری و تفاهم‌نامه در زمینه‌های فناوری، تغییرات اقلیمی و مبادلات فرهنگی نیز امضا کردند.

میزان تجارت کره جنوبی و امارات متحده عربی در سال گذشته میلادی از  ۲۰ میلیارد دلار فراتر رفت. اکنون امارات متحده عربی یکی از بزرگ‌ترین شرکای تجاری کره جنوبی است.

شیخ محمد در جریان سفر به کره جنوبی با مدیران برخی شرکت‌های تجاری بزرگ ازجمله سامسونگ و هیوندا نیز دیدار کرد و در برخی نشست‌ها و رویدادهای فرهنگی نیز حضور یافت.

در سفر اخیر رییس دولت امارات متحده عربی به کره جنوبی، دو کشور هیچ قرارداد تسلیحاتی جدیدی امضا نکردند اما دفتر یون اعلام کرد که سئول و ابوظبی بر تقویت همکاری‌ بلندمدت صنایع دفاعی تاکید دارند.

کره جنوبی قراردادهای دفاعی گسترده‌ دیگری را نیز با دیگر کشورها ازجمله لهستان و عربستان سعودی به منزله بخشی از برنامه تبدیل به چهارمین صادرکننده بزرگ صنایع دفاعی جهان تا سال ۲۰۲۷ امضا کرده است.