استقبال فرانسه از سرمایه‌گذاری امارات در صنعت هسته‌ای این کشور

امارات متحده عربی با چندین کشور اروپایی برای سرمایه‌گذاری در صنعت هسته‌ای آن‌ها تماس گرفته است

برونو لومر، وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه‌ــ AFP

برونو لومر، وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه، روز سه‌شنبه ۲۱ مه (یکم خرداد) گفت درهای فرانسه برای سرمایه‌گذاری امارات متحده عربی در صنعت هسته‌ای این کشور باز است و از آن استقبال می‌کند.

وزیر دارایی فرانسه که به دبی سفر کرده است، به خبرنگاران گفت که با مقام‌های امارات متحده عربی درباره اینکه آیا این کشور حاشیه خلیج‌ فارس به سرمایه‌گذاری در صنعت هسته‌ای فرانسه علاقه‌مند است یا خیر، صحبت می‌کند.

به گفته این مقام دولت فرانسه، برای سرمایه‌گذاری امارات متحده عربی در صنعت هسته‌ای فرانسه راه‌های زیادی وجود دارد؛ از جمله سرمایه‌گذاری در شرکت‌های خصوصی مانند اورانو که بیشتر سهام آن متعلق به دولت است.

وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه در دبی با خلدون المبارک، از نزدیکان رئیس‌جمهوری امارات متحده عربی، مدیرعامل صندوق دولتی ابوظبی و رئیس شرکت انرژی هسته‌ای دولتی امارات متحده عربی دیدار می‌کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دیدار و گفت‌وگو با سلطان الجابر، وزیر صنعت و فناوری امارات متحده عربی و مدیر اجرایی شرکت دولتی نفت ابوظبی، نیز از برنامه‌های سفر برونو لومر به امارات است.

وزیر دارایی فرانسه برای امضای یک قرارداد همکاری راهبردی در زمینه هوش مصنوعی به امارات متحده عربی سفر کرده است.

به گزارش رویترز، لومر از درهای باز فرانسه به روی همکاری با امارات و سرمایه‌گذاری این کشور خبر داد و افزود که فرانسه آماده است تا در صورت تمایل، به این کشور حوزه خلیج‌ فارس برای توسعه صنعت انرژی هسته‌ای کمک کند.

امارات متحده عربی، شریک امنیتی ایالات متحده آمریکا، نخستین کشور عربی است که سال ۲۰۲۱ یک نیروگاه هسته‌ای را در تاسیسات براکه ساخت کره جنوبی در ابوظبی افتتاح کرد.

خبرگزاری رویترز در ماه مارس به نقل از منابعی خبر داد که امارات متحده عربی با چندین کشور اروپایی برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های انرژی هسته‌ای آن‌ها تماس گرفته است. وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه با اشاره به درخواست‌های اخیر امارات متحده عربی گفت چنانچه این کشور تمایل داشته باشد، فرانسه می‌تواند با امارات در زمینه توسعه صنعت هسته‌ای این کشور همکاری کند.

فرانسه و امارات تابستان ۲۰۲۲ نیز در جریان جریان سفر شاهزاده محمد بن زاید، رئیس دولت امارات به پاریس، قراردادی راهبردی برای همکاری در بخش انرژی امضا کردند.

رویترز ماه آوریل نیز در گزارشی اختصاصی اعلام کرد که امارات متحده عربی در حال برنامه‌ریزی برای ساخت چهار رآکتور هسته‌ای است. با ساخت این نیروگاه جدید، تعداد رآکتورهای هسته‌ای امارات متحده عربی دو برابر خواهد شد. شرکتی که ساخت این نیروگاه را برعهده می‌گیرد از طریق مناقصه انتخاب می‌شود اما به احتمال زیاد آمریکایی، چینی یا روسی است.

روسیه یک بازیگر مطرح در حوزه ساخت رآکتور‌های هسته‌ای محسوب می‌شود. در کنار آن چین وجود دارد که به‌سرعت در حال گسترش جاه‌طلبی‌هایش در بخش انرژی است، اما اگر روسیه یا چین به عنوان سازنده نیروگاه هسته‌ای جدید امارات انتخاب شود، این می‌تواند تنش‌هایی را میان واشینگتن و ابوظبی به وجود آورد.

امارات متحده عربی که در سال ۲۰۰۹ یک قرارداد همکاری انرژی هسته‌ای با آمریکا امضا کرد، می‌گوید برنامه‌ هسته‌ای‌ صلح‌آمیزی را دنبال می‌کند که تنها اهداف مرتبط با بخش انرژی و کاهش وابستگی به نفت را مدنظر قرار می‌دهد.

امارات یکی از کشورهایی بود که در کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در دبی که سال ۲۰۲۳ برگزار شد، قراردادی امضا کرد که به‌ موجب آن، تولید انرژی هسته‌ای در سطح جهان طی ۳۰ سال آینده سه برابر خواهد شد.

بیشتر از جهان