وزیر حمل‌و‌نقل ترکیه: هلیکوپتر حامل رئیسی یا «ترانسپوندر» نداشت یا خاموش شده بود

دو هلیکوپتر دیگری که همراه با هلیکوپتر رئیسی در حال پرواز بودند، بدون مشکل به مقصد رسیده‌اند

عبدالقادر اورال‌اغلو، وزیر حمل‌و‌نقل ترکیه

عبدالقادر اورال‌اغلو، وزیر حمل‌و‌نقل ترکیه به خبرنگاران گفت با شنیدن خبر سقوط هلیکوپتر حامل ابراهیم رئیسی، سیگنال‌ها بررسی شد، اما هیچ سیگنالی دریافت نشد. گاردین به نقل از اورال‌اوغلو گزارش داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد، این هلیکوپتر یا ترانسپوندر Transponder نداشته یا اینکه به احتمال زیاد خاموش شده بود.

در ناوبری هوایی یا سامانه بازشناسی با امواج رادیویی، ترانسپوندر دستگاهی است که در پاسخ به سیگنال‌های تشخیص هویت دریافت شده، به‌طور خودکار سیگنال‌های مشخص کننده هویت را منتشر می‌کنند.

جمهوری اسلامی ایران برای کمک به شناسایی موقعیت هلیکوپتر حامل ابراهیم رئیسی و هیات همراه در شمال غرب ایران از ترکیه کمک خواست.

ترکیه پهپاد پیشرفته دید در شب آکینجی را به منطقه اعزام کرد و این پهپاد پس از چند ساعت جستجو، منابع حرارتی را شناسایی کرد.

اندکی پس از اعلام این گزارش به مقامات جمهوری اسلامی، امدادگران به محل سانحه رسیدند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

گاردین می‌نویسد، گروه امداد و نجات ترکیه که صبح دوشنبه لاشه هلیکوپتر را پیدا کرد، در بررسی‌های اولیه به این نتیجه رسیده است که سیستم ترانسپوندر این هلیکوپتر یا خاموش شده است و یا اینکه این سیستم وجود نداشته است.

این درحالی است که هلیکوپتر بل یکی از هلیکوپترهای پیشرفته بوده که در ایران برای جابه‌جایی مقامات استفاده می‌شده است.

دو هلیکوپتر دیگری که همراه با هلیکوپتر رئیسی در حال پرواز بودند، بدون مشکل به مقصد رسیده‌اند.

در ساعات اولیه انتشار خبر سقوط هلیکوپتر رئیسی، گزارش‌های ضدونقیضی از دریافت سینگنال از هلیکوپتر منتشر می‌شد. اما برخی خبرگزاری‌ها از جمله تسنیم، گزارش دادند که باتوجه به شرایط منطقه و ارتفاعات و کوه‌ها، امکان دریافت هیچگونه سیگنال یا ارتباط موبایل و مخابراتی وجود نداشته است.

درحال حاضر تحقیقات درباره دلیل این سانحه همچنان ادامه دارد.