گلوله‌باران متقابل مسکو و کی‌یف؛ فعالیت پالایشگاه نفت روسیه متوقف شد

روسیه از حمله گسترده اوکراین با ۶۰ پهپاد خبر داد و مقام‌های خارکیف از کشته شدن غیرنظامیان در اثر حمله مسکو گزارش دادند

مقام‌های روسیه روز یکشنبه نوزدهم مه (۳۰ اردیبهشت) اعلام کردند اوکراین یک حمله بزرگ با دست‌کم ۶۰ پهپاد انجام داده که به توقف فعالیت یک پالایشگاه نفت در جنوب روسیه منجر شده است.

به گزارش رویترز، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که پدافند هوایی این کشور ۹ موشک پرتاب‌شده از سوی اوکراین را به همراه ۵۷ پهپاد بر فراز منطقه کراسنودار روسیه و سه پهپاد را بر فراز منطقه بلگورود سرنگون کرده است.

مقام‌های محلی همچنین گفتند که شش پهپاد در محوطه یک پالایشگاه نفت در اسلاویانسک واقع در منطقه کراسنودار جنوبی روسیه سقوط کرده است. به گزارش خبرگزاری اینترفاکس،  فعالیت پالایشگاه پس از این حمله متوقف شد.

خبرگزاری تاس روسیه نیز به نقل از یکی از مقام‌های این پالایشگاه گفت که حمله پهپادهای اوکراینی بسیار گسترده‌تر از حملات قبلی بوده است.

پالایشگاه اسلاویانسک یک کارخانه خصوصی با ظرفیت تولید حدود یک میلیون بشکه نفت در روز است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

کی‌یف هنوز درباره این حمله اظهارنظر نکرده است؛ با این حال مقام‌های محلی اوکراین نیز از حملات هوایی شدید روسیه خبر دادند.

ایهور ترخوف، شهردار خارکیف، با انتشار پیامی در تلگرام اعلام کرد که حملات هوایی روسیه روز یکشنبه در یک منطقه تفریحی در شمال شرق اوکراین دست‌کم پنج کشته و ۶۱ زخمی به جا گذاشت. او افزود: «انفجارهای حومه خارکیف حوالی ظهر یکشنبه رخ داد و دو موشک روسی به یک مرکز تفریحی که مردم آنجا در حال استراحت بودند، اصابت کرد.»

در هفته‌های اخیر، شهر خارکیف و منطقه‌ای به همین نام هدف حملات مستمر موشک‌ها و بمب‌های هدایت‌شونده روسی قرار گرفته است. این حملات هم‌زمان با آغاز موج جدید تهاجم ارتش روسیه به شمال شرق اوکراین انجام می‌گیرد.

روسیه از زمان گشودن یک جبهه جدید در منطقه خارکیف در اوایل ماه مه، افزایش حملات و تصرف مناطقی از خاک اوکراین را گزارش کرده است. با این حال ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، روز جمعه گفت که کشورش در حال حاضر برای تصرف خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین، هیچ برنامه‌ای ندارد و تنها می‌خواهد یک منطقه حائل برای حفاظت از نیروهایش ایجاد کند.

این در حالی است که روسیه روز شنبه اعلام کرد نیروهایش روستای استاریتسیا در منطقه خارکیف را تصرف کرده و واحدهای اوکراینی را شکست داده‌اند.

مسکو در سال ۲۰۱۴ شبه‌جزیره کریمه را ضمیمه خاکش کرد و آنجا را به همراه بخشی از چهار منطقه دیگر تحت کنترل نیروهایش، که حدود ۱۸ درصد خاک اوکراین را تشکیل می‌دهند،‌ بخشی از روسیه می‌داند؛ موضعی که اوکراین و متحدان غربی‌اش آن را رد می‌کنند.

در همین حال، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین می‌گوید تا زمانی که تمامی نیروهای روسیه از اوکراین خارج نشوند، آرام نمی‌گیرد. زلنسکی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فرانسه گفت پیش‌بینی می‌کرد که روسیه حملاتش را در شمال شرق افزایش دهد. او بار دیگر هشدار داد که کی‌یف تنها یک‌چهارم دفاع هوایی موردنیاز برای دفاع از اوکراین را در اختیار دارد.

پس از تصویب با تاخیر بسته کمکی ۶۱ میلیارد دلاری آمریکا در کنگره در ماه گذشته، ایالات متحده اعلام کرد که مهمات و تسلیحات نظامی به اوکراین منتقل می‌کند. با این حال، دو واحد توپخانه‌ای که خبرنگاران رویترز از آن‌ها در خط مقدم شرق بازدید کردند، گفتند که هنوز منتظر تحویل مهمات‌اند و برای عقب نگه داشتن روس‌ها با چالش تسلیحاتی مواجه‌اند.

اولگ سینگوبوف، فرماندار منطقه خارکیف، اعلام کرده است که از زمان حمله زمینی نیروهای روسی در تاریخ دهم ماه مه، نزدیک به ۱۰ هزار نفر مجبور به ترک خانه‌هایشان در شمال شرقی اوکراین شده‌اند. به گفته او، ارتش روسیه توانسته است بین پنج تا ۱۰ کیلومتر در امتداد مرز شمال شرقی پیشروی کند و نیروهای اوکراینی در آنجا آن‌ها را متوقف کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه با استفاده از داده‌های موسسه مطالعات جنگ (ISW) محاسبه کرده است که نیروهای روسیه در فاصله روزهای ۹ تا ۱۵ ماه مه، ۲۷۸ کیلومترمربع از خاک اوکراین را اشغال کرده‌اند که بزرگ‌ترین دستاورد آن‌ها از پایان سال ۲۰۲۲ محسوب می‌شود.

بیشتر از جهان