آشوب در کابینه اسرائیل؛ نتانیاهو ضرب‌الاجل گانتس برای طرح آینده غزه را رد کرد

بنی گانتس تهدید کرد که اگر نخست‌وزیر اسرائیل تا هشتم ژوئن طرح شش ماده‌ای ارائه‌شده را نپذیرد، از کابینه جنگی استعفا خواهد کرد

بنی گانتس، یکی از اعضای میانه‌رو کابینه جنگی سه‌نفره اسرائیل، روز شنبه هجدهم مه (۲۹ اردیبهشت) ضرب‌الاجلی صادر و تهدید کرد که اگر برنامه‌ شش ماده‌ای که برای آینده غزه به دولت بنیامین نتانیاهو ارائه‌ کرده است، تصویب نشود، ظرف سه هفته از دولت استعفا خواهد کرد.

به گزارش اسرائیل هیوم، در طرحی که گانتس به نخست‌وزیر اسرائيل ارائه کرده، بازگرداندن گروگان‌ها، پایان دادن به حکومت حماس و ایجاد یک نهاد بین‌المللی برای اداره امور غیرنظامی در غزه پیش‌بینی شده است. این طرح همچنین از تلاش‌ها برای عادی‌سازی روابط با عربستان سعودی و گسترش خدمات نظامی به همه اسرائیلی‌ها حمایت می‌کند.

بنی گانتس تا روز هشتم ژوئن به نتانیاهو برای پذیرش این طرح مهلت داده است. او در پیامی هشدارآمیز گفت: «اگر راه متعصبان را انتخاب کنید و تمام ملت را به ورطه نابودی بکشانید، ما مجبور خواهیم شد دولت را ترک کنیم.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

او در پیامی تلویزیونی تاکید کرد: «هم‌زمان با حفظ احاطه امنیتی اسرائیل، یک دولت مورد تایید آمریکا، اروپا، کشورهای جهان عرب و فلسطینی‌ها ایجاد کنید که امور غیرنظامی در نوار غزه را مدیریت و پایه و اساس یک جایگزین در آینده را که حماس یا محمود عباس نباشد، ایجاد کند.»

پیش از او یوآو گالانت، وزیر دفاع و عضو کابینه جنگی اسرائيل، هم روز چهارشنبه تاکید کرد که با هرگونه حضور نظامی اسرائیل در نوار غزه مخالف است و از نتانیاهو خواسته بود هرچه سریع‌تر برنامه‌ای برای آینده غزه تصویب کند.

اظهارات این مقام‌های اسرائيلی پس از آن است که سران کشورهای عضو اتحادیه عرب با تصویب قطعنامه‌ای خواستار حضور نیروهای حافظ صلح در مناطق فلسطینی و اتحاد تمام گروه‌های فلسطینی زیر چتر «جنبش آزادی‌بخش فلسطین» به رهبری محمود عباس شدند.

هشدارهای گانتس و گالانت هفت ماه پس از آغاز جنگ غزه، شکاف موجود در کابینه جنگی اسرائیل عمیق‌تر کرده‌ است. این درحالی است که اسرائیل هنوز در جنگ به اهداف اعلام‌شده‌اش مبنی بر از بین بردن حماس و بازگرداندن تمام گروگان‌های ربوده‌شده در حمله هفتم اکتبر دست نیافته است.

نتانیاهو در بیانیه‌ای که رسانه‌های اسرائیلی منتشر کردند، به ضرب‌الاجل گانتس پاسخ داد و گفت به نظر می‌رسد این مقام اسرائيلی به جای تهدید حماس، ضرب‌الاجل به نخست‌وزیر را انتخاب کرده است. او شرایط ارائه‌شده را به معنی «شکست برای اسرائیل» دانست.

گانتس، رقیب سیاسی دیرینه نتانیاهو، در روزهای ابتدایی جنگ غزه با عنوان لزوم ایجاد «وحدت ملی» برای مقابله با حماس، به کابینه جنگ اسرائیل پیوست. برخی تحلیلگران می‌گویند که خروج او از کابینه جنگ می‌تواند بنیامین نتانیاهو را بیش از پیش به متحدان راست افراطی متکی کند که در مذاکرات بر سر آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها موضع سختی اتخاذ کرده‌اند و معتقدند اسرائیل باید کنترل غزه را در دست خود نگه دارد و شهرک‌های یهودی در آنجا را بازسازی کند.

هم‌زمان با ادامه جنگ غزه و پیدا شدن اجساد تعدادی از گروگان‌های اسرائیلی، نتانیاهو از چند جبهه تحت فشار فزاینده‌ای قرار گرفته است. از سویی نزدیکان تندرو او خواهان ادامه حمله نظامی به رفح شده‌اند و از سوی دیگر ایالات متحده و جامعه جهانی درباره چنین حمله‌ای هشدار داده‌ و تهدید کرده‌اند که حمایتشان را از تل‌آویو کاهش خواهند داد.

در همین حال بسیاری از اسرائیلی‌ها نتانیاهو را متهم می‌کنند که منافع شخصی و سیاسی را بر همه‌‌چیز ترجیح داده است و مانع توافق برای توقف جنگ و تضمین آزادی گروگان‌ها می‌شود.

هزاران اسرائیلی مانند هفته‌های گذشته، شامگاه شنبه بار دیگر تظاهرات کردند و خواستار توافق آتش‌بس و برگزاری زودهنگام انتخابات جدید شدند.

در حالی که مذاکرات اخیر برای دستیابی به آتش‌بس در غزه با میانجی‌گری قطر، ایالات متحده و مصر پیشرفت چندانی نداشته، اکنون با اختلاف‌نظر گانتس و نتانیاهو در مورد آینده حکومت بر غزه، وضعیت بیش از پیش در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است.

بیشتر از جهان