تشدید حملات روسیه؛ ۱۰ هزار نفر خارکیف اوکراین را ترک کردند

نیروهای روسیه از ۹ تا ۱۵ مه حدود ۲۷۸ کیلومترمربع از خاک اوکراین را اشغال کرده‌اند که بزرگترین دستاوردشان از پایان سال ۲۰۲۲ است

خروج شهروندان اوکراینی از خارکیف ـ AFP

اولگ سینگوبوف، فرماندار منطقه خارکیف اعلام کرد که نزدیک به ۱۰ هزار نفر از زمان حمله زمینی نیروهای روسی در تاریخ دهم ماه مه، مجبور به ترک خانه‌هایشان در شمال شرقی اوکراین شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سینگوبوف تاکید کرد که با گذشت یک هفته از عملیات جدید ارتش روسیه «در مجموع ۹۹۰۷ نفر از مناطق کی‌یف تخلیه شده‌اند.»

به گفته او، ارتش روسیه توانسته بین پنج تا ۱۰ کیلومتر در امتداد مرز شمال شرقی پیشروی کند و در آنجا از سوی نیروهای اوکراینی متوقف شده است.

فرماندار خارکیف با تاکید بر این که «نیروهای مسلح اوکراین تلاش دشمن برای شکستن خطوط دفاعی را دفع کردند»، وضعیت را «تحت کنترل» توصیف کرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

خبرگزاری فرانسه با استفاده از داده‌های موسسه مطالعات جنگ (ISW) محاسبه کرده است که نیروهای روسیه در فاصله روزهای ۹ تا ۱۵ ماه مه ۲۷۸ کیلومتر مربع از خاک اوکراین را اشغال کرده‌اند که بزرگترین دستاورد آنها از پایان سال ۲۰۲۲ محسوب می‌شود.

ولودیمیر زلنسکی،‌ درباره پیشروی ارتش روسیه اعلام کرد که تهاجم به خارکیف می‌تواند موج اول حملات روسیه باشد.

او دستاوردهای روسیه در حمله جدیدش را کم‌اهمیت جلوه داد و در عین حال افزود: «ما باید هوشیار باشیم و درک کنیم که آنها به عمق خاک ما نفوذ می‌کنند.»

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه روز جمعه در جریان سفر به چین درباره حمله به خارکیف گفت که این تهاجم، پاسخی به بمباران مناطق مرزی است.

رئیس‌جمهوری روسیه که عصر چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت (۱۵ مه) در سفری دو روزه وارد پکن شد، روز پنج‌شنبه با شی جین پینگ، رئیس‌ جمهوری چین دیدار و گفت‌وگو کرد. رهبران دو کشور روسیه و چین در این دیدار ضمن متهم‌ کردن ایالات‌متحده آمریکا به «رفتارهای تهاجمی» متعهد شدند که روابط دفاعی و نظامی‌شان را نزدیک‌تر و عمیق‌تر کنند.

پس از تصویب با تاخیر بسته کمکی ۶۱ میلیارد دلاری از سوی کنگره آمریکا در ماه گذشته، ایالات متحده اعلام کرد که مهمات و تسلیحات نظامی را به اوکراین منتقل می‌کند. با این حال، دو واحد توپخانه‌ای که خبرنگاران رویترز از آنها در خط مقدم شرقی بازدید کردند، گفتند که هنوز منتظر تحویل مهمات‌اند و برای عقب نگه داشتن روس‌ها با چالش تسلیحاتی مواجه‌اند.

آنتونی بلینکن،‌ وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه در سفر به اوکراین با حضور در یک نشست خبری از اختصاص دو میلیارد دلار کمک مالی نظامی از سوی ایالات متحده به کی‌یف خبر داد. او در عین حال افزود که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا ممکن است در هفته‌های آینده با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین دیدار کند.

بلینکن همچنین در کی‌یف افزود که واشنگتن از نشست صلح اوکراین در سوئیس که ماه آینده برگزار می‌شود، حمایت می‌کند و در آن حضور خواهد یافت.

بیشتر از جهان