بلینکن از کمک دو میلیارد دلاری آمریکا به اوکراین خبر داد

همزمان با ادعای روسیه درباره تصرف مناطق بیشتری از اوکراین، ولودیمیر زلنسکی سفرهای خارجی‌اش را به تعویق انداخت

آنتونی بلینکن،‌ وزیر امور خارجه آمریکا که به اوکراین سفر کرده است، روز چهارشنبه با حضور در یک نشست خبری از اختصاص دو میلیارد دلار کمک مالی نظامی دیگر از سوی ایالات متحده به کی‌یف خبر داد.

بلینکن که در دومین روز از سفر خود به اوکراین از یک مرکز تولید پهپاد در کی‌یف بازدید می‌کرد گفت که حمایت آمریکا از اوکراین در «شرایطی حساس» انجام می‌شود.

به گزارش گاردین، بلینکن در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک در کی‌یف در کنار دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین گفت که هدف از حمایت دو میلیارد دلاری آمریکا، سرمایه‌گذاری در زیرساخت صنعتی اوکراین خواهد بود.

او در عین حال افزود که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا ممکن است در هفته‌های آینده با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین دیدار کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بلینکن در جریان کنفرانس مطبوعاتی در کی‌یف افزود که واشنگتن از نشست صلح اوکراین در سوئیس که ماه آینده برگزار می‌شود، حمایت می‌کند و در آن حضور خواهد یافت.

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در عین حال تاکید کرد که ایالات متحده اوکراین را تشویق نمی‌کند اهدافی در روسیه را با سلاح‌های آمریکایی هدف قرار دهد، اما این تصمیمی است که کی‌یف باید بگیرد.

وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که توافقنامه امنیتی ایالات متحده و اوکراین ممکن است ظرف چند هفته آینده امضا شود. او همچنین افزود که ایالات متحده بر ارسال سامانه‌های موشکی پاتریوت و سایر اشکال دفاع هوایی حیاتی به اوکراین متمرکز است.

در بخش دیگری از کنفرانس مطبوعاتی روز چهارشنبه، بلینکن از ادامه اعمال تحریم‌ها علیه شرکت‌های حامی روسیه در جنگ اوکراین خبر داد و گفت که ایالات متحده به شدت نگران حمایت چین از صنایع دفاعی روسیه است.

بلینکن همچنین بخش‌هایی از سخنرانی‌اش در کی‌یف را در شبکه اجتماعی ایکس به اشتراک گذاشت که در آن تاکید کرد: «من با یک پیام به اوکراین آمده‌ام: شما تنها نیستید. آمریکا با شماست.»

اولین سفر بلینکن به کی‌یف پس از تصویب بسته کمکی ایالات متحده در ماه گذشته، در حالی انجام می‌شود که روسیه حملاتش را به مناطق مختلفی از اوکراین شدت بخشیده است. در جریان این دیدار، زلنسکی روز سه‌شنبه از آمریکا خواسته بود که تجهیزات دفاع هوایی بیشتری در اختیار اوکراین قرار دهد تا بتواند حمله‌های روسیه را خنثی کند.

در همین حال، روز چهارشنبه نیروهای روسیه مدعی شدند که کنترل شهرک‌های بیشتری را در خارکیف و منطقه زاپوریژژیا به دست گرفتند.

به گزارش رویترز، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که ارتش این کشور دو شهرک دیگر به نام‌های هلیبوکه و لوکیانتسی در منطقه خارکیف اوکراین و یک شهرک دیگر به نام روبوتین در منطقه زاپوریژژیا را به کنترل خود درآورده‌اند.

ولادیمیر پوتین نیز روز چهارشنبه گفت که مجموع هزینه‌های دفاعی و امنیتی روسیه ممکن است به کمی بیش از ۸.۷ درصد از تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۴ برسد و این مبلغ باید با دقت و به طور موثر استفاده شود.

 رئیس‌جمهوری روسیه در نشست وزیر دفاع و مقام‌های ارشد مدعی شد که «نیروهای روسی هر روز در حال بهبود مواضع در همه جهات در اوکراین‌اند.»

در پی این تحولات، ولودیمیر زلنسکی سفرهای خارجی‌اش را به دلیل تهاجم روسیه به تعویق انداخت. دفتر مطبوعاتی زلنسکی اعلام کرد که او دستور داده است همه رویدادهای بین‌المللی برنامه‌ریزی شده برای روزهای آینده به تعویق بیفتد و تاریخ‌های جدید هماهنگ شود.

در همین حال، وزارت امور خارجه استونی روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که پارلمان این کشور پیشنهادی را تصویب کرده است که اجازه استفاده از دارایی‌های مسدود شده روسیه را برای پرداخت غرامت جنگی در اوکراین می‌دهد. وزیر امور خارجه استونی در این بیانیه تاکید کرد: «ما گام بزرگی در جهت ایجاد نمونه‌ای برداشتیم که اروپا می‌تواند از آن پیروی کند».

بیشتر از جهان