از تعهدنامه امنیتی تا خادمی امامزاده صالح؛ نکونام می‌خواهد ستاره حکومتی شود

خبرگزاری فارس نوشته بود نکونام با «پذیرش اشتباهاتش» و با «عفو رهبری» مجوز هدایت استقلال را دریافت کرد

حضور جواد نکونام در مراسم حکومتی اهدای نشان خادمی امامزاده صالح، ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳‌ــ تسنیم

جواد نکونام، سرمربی تیم استقلال تهران، عصر چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت‌ در مراسمی که سازمان اوقاف در امامزاده صالح تهران برگزار کرد و شماری از چهره‌های ارشد نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی در آن حضور داشتند، شرکت کرد و به‌عنوان خادم افتخاری این مکان مذهبی معرفی شد.

مهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه که در این مراسم نشان خادمی حرم امامزاده صالح را به سرمربی آبی‌پوشان پایتخت اهدا کرد، پیش از این با اهدای خانه تاریخی امینی‌ها و یک دامداری بزرگ در قزوین به مونا چایچیان، عروس خود، هدف انتقاد شمار زیادی از رسانه‌ها و حتی برخی از نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی قرار گرفته بود.

علاوه بر جواد نکونام و مهدی خاموشی، محمد جعفر منتظری، رئیس دیوان عالی کشور، حسین اشتری، فرمانده سابق نیروی انتظامی و مشاور فعلی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، محمدرضا طاهری و محمدحسین پویانفر، از مداحان بیت رهبر جمهوری اسلامی، اعضای خانواده نیروهای سرکوبگر کشته‌شده در اعتراض‌های سال ۱۴۰۱، چند فرمانده بسیج و سپاه پاسداران استان تهران و همچنین احسان بی‌آزار تهرانی، روحانی تندرو متولی امامزاده صالح، از دیگر شرکت‌کنندگان در این مراسم حکومتی بوده‌اند.

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران ۳۰ خرداد ۱۴۰۲، پس از اینکه جواد نکونام حکم سرمربیگری استقلال تهران را دریافت کرد، نوشت که سرمربی‌ آبی‌ها «با پذیرفتن اشتباهاتی که در گذشته داشت و با مساعدت نهادهای ذی‌ربط و عفو رهبری»، موفق شد ممنوع‌الکاری خود در فوتبال ایران را رفع کند و روی نیمکت استقلال بنشیند. این محرومیت به دلیل برخی مطالب انتقادی نکونام از نظام جمهوری اسلامی در بخش روایتگرهای اینستاگرامی (استوری) او اعمال شده بود.

روزنامه اعتماد هم ۱۶ اردیبهشت‌ ۱۴۰۳ تایید کرد که نکونام در ابتدای فصل جاری لیگ برتر فوتبال ایران پس از امضای یک «تعهدنامه» سرمربی استقلال شد و یحیی گل‌محمدی، سرمربی سابق پرسپولیس تهران هم به دلیل امتناع از امضای تعهدنامه‌ای مشابه نکونام، مجوز حضور مجدد در فوتبال ایران و پذیرفتن پیشنهاد مربیگری تیم تراکتور را دریافت نکرد.

ایندیپندنت فارسی پیش از این در تاریخ ۲ اسفند ۱۴۰۲ در گزارشی اختصاصی خبر داده بود که یحیی گل‌محمدی، سرمربی سابق پرسپولیس، به دلیل حمایت‌های مکرر از اعتراض‌های سراسری مردمی در سال ۱۴۰۱ و انتقاد از کشتار وسیع معترضان، ممنوع‌الکار جدید فوتبال ایران است و هیچ باشگاهی حق ندارد با او قرارداد امضا کند.

اکنون حضور دور از انتظار جواد نکونام در مراسمی کاملا امنیتی و حکومتی که علاوه بر چند مقام ارشد نظام جمهوری اسلامی، با حضور اعضای خانواده نیروهای سرکوبگر و کشته‌شده سپاه و پلیس در جریان اعتراض‌های سراسری برگزار شد، نشان می‌دهد که این بازیکن سابق تیم اوساسونای اسپانیا عزمش را جزم کرده است تا علاوه بر طولانی کردن مدت حضورش در استقلال، خود را به یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های هدایت تیم ملی فوتبال ایران و جانشینی امیر قلعه‌نویی تبدیل کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

نکونام روز یازدهم اردیبهشت‌ماه هم ضمن تمجید و تعریف‌های اغراق‌آمیز از عبدالعلی علی‌عسگری، رئیس سابق سازمان صداوسیما و مدیرعامل فعلی هلدینگ خلیج‌ فارس و همچنین سردار احمد شهریاری، از فرماندهان سپاه سپاسداران که اکنون همه‌کاره باشگاه استقلال و اصلی‌ترین گزینه مدیرعاملی آبی‌پوشان محسوب می‌شود، رویه‌ای متفاوت از چهره‌هایی همچون علی دایی، کریم باقری، وریا غفوری، علی کریمی، یحیی گل‌محمدی و عارف غلامی نشان داد. فشار بر چهره‌های ورزشی از سوی نهادهای امنیتی سبب شده است که هماهنگی و تبعیت از آن‌ها به شرط ماندگاری در فضای رسمی فوتبال ایران بدل شود. 

این تنها حاشیه این روزهای نکونام نیست. او در مسابقه قبلی تیم استقلال تهران با فولاد خوزستان، با به راه انداختن دعوا با مدیران تیم سابقش به دلیل انتخاب پیراهن مشکی از سوی فولادی‌ها، بار دیگر اخبار قبلی درباره اعتقاداتش به خرافات و رنگ مشکی را تایید کرد. نکونام دی‌ماه سال گذشته در گفت‌وگو با پژمان جمشیدی هم گفته بود: «شدیدا خرافاتی‌ام.»

بیشتر از فوتبال