سیل جان ۳۳ نفر را در افغانستان گرفت

بیش از یک هزار خانواده در اثر سرازیر شدن سیل در ۲۰ استان افغانستان آسیب دیدند

شماری از افراد گیر افتاده در میان سیل در جنوب افغانستان‌ــ رسانه‌های اجتماعی

سرازیر شدن سیل در بخش‌هایی از افغانستان در چند روز اخیر جان ۳۳ نفر را گرفت و ۲۷ نفر را مجروح کرد.

ملا جانان سابق، سخنگوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی در رژیم طالبان، روز یکشنبه ۲۶ فروردین، در نشست خبری گفت که باران شدید و وقوع سیل در ۲۰ استان افغانستان در چند روز اخیر، ضمن به جا گذاشتن تلفات انسانی، ۶۰۶ خانه و یک هزار و ۹۵۰ جریب زمین کشاورزی را نیز تخریب کرده و به آن آسیب زده است.

بر اساس گزارش سخنگوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث رژیم طالبان، حدود ۸۵ کیلومتر جاده نیز در اثر سیل تخریب و بیش از ۲۰۰ راس دام تلف شده‌اند و بیش از یک هزار خانواده‌ متحمل خسارت‌ شده‌اند.

سابق ادعا کرد که در یک هفته اخیر، بیش از ۲۲ هزار خانواده در سراسر افغانستان از سازمان‌های امدادرسان بین‌المللی که در افغانستان فعالیت می‌کنند کمک دریافت کرده‌اند و تلاش برای رساندن کمک به بقیه خانواده‌های آسیب‌دیده نیز ادامه دارد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سخنگوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث رژیم طالبان افزود که ممکن است تعداد کشته‌شدگان و زخمی‌ها در سیل افزایش یابد.

او صبح دوشنبه در مصاحبه با تلویزیون ملی خبر داد که چند نفر هم در اثر برخورد صاعقه مجروح شده‌اند اما در مورد اینکه این افراد کجا و چه زمان آسیب دیده‌اند، جزئیاتی ارائه نکرد.

در همین حال، اداره هواشناسی افغانستان روز یکشنبه هشدار داد که از دوشنبه ۲۷ فروردین برای استان‌های پنجشیر، نورستان، کابل، پروان، کاپیسا، بلخ و شماری از استان‌ها در شمال و شمال‌شرق افغانستان بارش شدید باران پیش‌بینی شده‌ که ممکن است به وقوع سیل در این مناطق منجر شود.

در یک‌ سال اخیر این چندمین‌ بار است که وقوع سیل، بارش برف و باران، رانش زمین و زلزله در افغانستان به شهروندان این کشور، به‌ویژه ساکنان روستاها آسیب می‌زند. یک ماه پیش هم هزاران راس دام در سراسر افغانستان در اثر سرما و بارش شدید برف از بین رفتند. پیش‌ از آن نیز در پی رانش زمین و حادثه ریزش کوه در نورستان، ۲۵ نفر کشته و شماری دیگر مجروح شدند.

وقوع حوادث طبیعی از جمله زلزله و سیل در افغانستان در چند سال اخیر، افزایش یافته‌ است. کارشناسان معتقدند که افغانستان یکی از کشورهای متاثر از تغییرات اقلیمی است و افزایش و ادامه خشکسالی، سیلاب، رانش زمین و زلزله، از پیامدهای تغییرات اقلیمی است.

افغانستان به دلیل سلطه طالبان و انزوای بین‌المللی، در نزدیک به سه سال گذشته در کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل غایب بوده است. طالبان به بیست‌وهشتمین دور این کنفرانس که آذر ۱۴۰۲ در دبی برگزار شد، هم دعوت نشدند؛ هرچند برای درخواست شرکت در این کنفرانس به سازمان ملل متحد درخواست داده بودند. سازمان ملل به دلایل مختلف از جمله نقض گسترده حقوق بشر، سرکوب ادامه‌دار زنان و محروم کردن زنان و دختران از حق تحصیل و اشتغال، به این درخواست طالبان پاسخ نداد.