نوره؛ اولین فیلم عربستان سعودی که راهی جشنواره کن شد

این فیلم در بخش بین‌المللی «نگاه ویژه» جشنواره کن به نمایش درخواهد آمد

تصوریری از ماریا بهراوی و یعقوب الفرهان، بازیگران فیلم نوره - norahmovie

عربستان سعودی اولین فیلم سینمایی‌اش با نام «نوره» را به بخش اصلی جشنواره فیلم کن فرستاد. این فیلم داستانی به کارگردانی توفیق الزیدی، کارگردان پیشرو، در دهه ۱۹۹۰ ساخته شد؛ زمانی که در عربستان سعودی محافظه‌کاری در اوج بود و هر گونه هنر و نقاشی با دلایل مذهبی ممنوع شده بود.  

فیلم «نوره»، که در ماه دسامبر در جشنواره فیلم دریای سرخ عربستان سعودی در جده نمایش داده شد، در بخش بین‌المللی «نگاه ویژه» جشنواره کن به نمایش درخواهد آمد.

به گزارش ورایتی، «نوره» اولین فیلم عربستان سعودی است که در کن به نمایش درمی‌آید و نمادی از اشتیاق رو به رشد این پادشاهی در صنعت فیلم‌سازی است.

تا سال ۲۰۱۷ هرگونه فعالیت هنری و سینمایی در عربستان سعودی ممنوع بود اما این ممنوعیت ۳۵ ساله در ۲۰۱۷ پایان یافت.   

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

نوره، شخصیت اصلی این فیلم، دختر جوان بی‌سواد و یتیمی در روستایی دورافتاده است. او به‌اجبار ازدواج می‌کند و در آن گرفتار می‌شود اما نیازمند شکوفایی و ابراز خودش است. این نقش را بازیگر تازه‌کار سعودی «ماریا بهراوی» برعهده دارد.

او در این روستا با هنرمندی به نام نادر، با نقش‌آفرینی ستاره سعودی یعقوب الفرهان (رشاش)، برخورد می‌کند که نقاشی را رها کرده و برای تدریس راهی این روستا شده است. این ملاقات بکر و خالص اشتیاق به هنر و به‌دنبال آن زندگی دور از روستا را در «نوره» بیدار می‌کند.

«نوره» اولین فیلم بلند کشور عربستان سعودی است که در منطقه «العلاء» - منطقه وسیع صحرای عربستان با صخره‌های عظیم که شهر باستانی را در خود جای داده است - فیلمبرداری شده است و رتبه برتر جایزه تامین مالی مسابقه فیلم «داو» از کمیسیون فیلم عربستان سعودی را به دست آورده است. وزارت فرهنگ عربستان سعودی در سپتامبر ۲۰۱۹ برای حمایت از تولید فیلم عربستان و همچنین حمایت از فیلم‌سازان جوان این طرح را آغاز کرد.

تهیه‌کنندگان این فیلم الزیدی و پل میلر، تهیه‌کننده آمریکایی، و رییس سابق امور مالی موسسه فیلم دوحه‌اند.

فیصل بالتیور، یکی از پیشگامان‌ صنعت فیلم عربستان، که مستقیما در فیلم نورا نقشی ندارد، گفت: «برای صنعت فیلم‌سازی عربستان این گامی دیگر و در مسیری درست است تا در سطح بین‌المللی به نمایش درآید.»

بیشتر از فیلم