اکسیوس: حمله تلافی‌جویانه از خاک ایران به اسرائیل می‌تواند جنگ منطقه‌ای به بار آورد

مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی در گفت‌وگو با اکسیوس از نگرانی شدید دو دولت بابت آماده‌شدن جمهوری اسلامی ایران برای یک حمله قریب‌الوقوع خبر دادند

وب‌سایت خبری آمریکایی اکسیوس به‌نقل از مقام‌های اسرائیلی نوشت آن کشور به ایالات متحده اعلام کرده است که اگر جمهوری اسلامی به تلافی حمله مرگبار چند روز پیش به نیروهای نظامی آن کشور در سوریه، از خاک خود حمله‌ای علیه اسرائیل ترتیب دهد، با واکنشی شدید مواجه خواهد شد و درگیری کنونی را به سطح دیگری خواهد برد.

پس‌از حمله‌ای که در سوریه به کشته‌شدن محمدرضا زاهدی، از مقام‌های ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران، منجر شد، مقام‌های جمهوری اسلامی ایران به‌طور علنی تهدید کرده‌اند که از اسرائیل انتقام خواهند گرفت. 

سخنگوی سپاه پاسداران گفته است که به‌زودی حملات مرگبار بیشتری علیه اسرائیل انجام خواهد شد. زهرا ارشادی، معاون سفیر جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد، روز دوشنبه در نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز گفت که تهران «خویشتنداری قابل‌توجهی» به خرج داده است و اسرائیل باید «مسئولیت کامل» عواقب این حمله را برعهده بگیرد.

به‌دنبال تهدیدهای جمهوری اسلامی، مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی در گفت‌وگو با اکسیوس از نگرانی شدید دولت بایدن و دولت اسرائیل بابت آماده‌شدن جمهوری اسلامی ایران برای یک حمله قریب‌الوقوع خبر دادند.

البته پیش از این نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی در لبنان، سوریه، عراق و غزه بارها به اسرائیل حمله کرده‌اند، اما تاکنون حمله‌ مستقیمی از خاک ایران به آن کشور انجام نشده است؛ براساس گزارش اکسیوس، «چنین اقدامی بی‌سابقه است و می‌تواند به جنگ منطقه‌ای در خاورمیانه منجر شود».

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز پنجشنبه، ۱۶ فروردین، در نشست کابینه امنیتی اسرائیل گفت که جمهوری اسلامی ایران سال‌هاست «هم مستقیم و هم ازطریق نیروهای نیابتی‌اش» علیه اسرائیل اقدام می‌کند، بنابراین، «اسرائیل علیه ایران و نیروهای نیابتی‌اش، هم به‌صورت تدافعی و هم تهاجمی عمل می‌کند».

براساس بیانیه دفتر نتانیاهو، او گفت: «ما می‌دانیم چگونه از خود دفاع کنیم و اقداماتمان براساس این قاعده بنیادین خواهد بود که هر کسی به ما آسیب می‌زند یا قصد آسیب‌رساندن به ما را دارد، به او آسیب خواهیم زد.»

نتانیاهو روز پنجشنبه تلفنی با جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، درباره تهدیدهای آشکار جمهوری اسلامی علیه اسرائیل گفت‌وگو کرد. کاخ سفید در بیانیه‌اش درباره‌ این گفت‌وگو آورده است: «رئیس‌جمهور بایدن به صراحت گفت که ایالات متحده از اسرائیل در مواجهه با این تهدیدها قاطعانه حمایت می‌کند.»

حمله اسرائیل به ساختمانی در کنار ساختمان سفارت جمهوری اسلامی در دمشق، روز دوشنبه، ۱۳ فروردین‌ماه، به کشته‌شدن محمدرضا زاهدی، فرمانده ارشد سپاه پاسداران و مسئول عملیات نظامی جمهوری اسلامی در لبنان و سوریه، همراه با معاونش، محمدهادی حاجی‌رحیمی، و ۵ نیروی دیگر سپاه پاسداران منجر شد. 

مقام‌های جمهوری اسلامی مدعی‌اند که اسرائیل به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در سوریه حمله کرده است و این اقدام حمله به خاک آن کشور و نقض قوانین بین‌المللی محسوب می‌شود. اما مقام‌های اسرائیلی درمقابل مدعی‌اندکه مکان مورد حمله نه یک مرکز دیپلماتیک، که ساختمانی مورد استفاده سپاه پاسداران برای عملیات نظامی، بوده است. 

به گفته مقام‌های اسرائیلی، درحال حاضر، نیروهای دفاعی این کشور، به‌ویژه واحدهای دفاع هوایی و اطلاعاتی، در حالت آماده‌باش قرار گرفته‌اند و ارتش اسرائیل تمام تعطیلات آخر هفته نیروهای رزمی خود را لغو کرده است.

به گزارش آکسیوس، مقام‌های اسرائیلی ادعا می‌کنند اطلاعاتی در اختیار دارند که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی می‌تواند با به‌کارگیری موشک‌های بالستیک دوربرد، موشک‌های کروز یا پهپادها، از خاک خود به اسرائیل حمله کند.