آمریکا و بریتانیا جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه را تحریم کردند

خزانه‌داری ایالات متحده در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور با هماهنگی بریتانیا محمدرضا فلاح‌زاده، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و ابراهیم النشیری، عضو گروه حوثی‌های یمن، را تحریم کرد

ایالات متحده آمریکا با هماهنگی بریتانیا روز سه‌شنبه تحریم‌هایی را علیه جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و یکی از اعضای حوثی‌ها و همچنین مالک و اپراتور کشتی مورد استفاده برای حمل کالاهای ایرانی به یمن وضع کرد.

اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده اعلام کرد که با هماهنگی بریتانیا محمدرضا فلاح‌زاده، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، و ابراهیم النشیری، عضو گروه حوثی‌های یمن، را در لیست تحریم‌هایش قرار داده است.

خزانه‌داری ایالات متحده در بیانیه خود گفت که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک زرادخانه پیشرفته از تسلیحات و آموزش برای حوثی‌ها فراهم کرده است که علیه کشتیرانی تجاری و زیرساخت‌های غیرنظامی در منطقه از آن‌ها استفاده می‌کنند. این بیانیه همچنین می‌گوید که مقام‌های نظامی ایران پشتیبانی اطلاعاتی برای هدف قرار دادن کشتی‌هایی که در حال عبور از منطقه‌اند، ارائه کرده و از حمله‌های حوثی‌ها به کشتی‌ها پشتیبانی کلیدی کرده‌اند.

این بیانیه می‌گوید که محمدرضا فلاح‌زاده، به‌عنوان جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه، پس از مرگ محمد حجازی در آوریل ۲۰۲۱ جانشین او شده است. فلاح‌زاده همچنین به‌عنوان افسر سپاه قدس در جنگ داخلی سوریه و در نبرد حلب شرکت داشته و باعث ویرانی‌های عظیم و وارد آمدن تلفات به غیرنظامیان شده است.

نیروی قدس سپاه و حوثی‌ها در فروش کالاهای ایرانی به خریداران خارجی برای کسب درآمد برای تامین مالی عملیات حوثی‌ها مشارکت کرده‌اند. بخش عمده‌ای از این فعالیت‌ها از طریق شبکه سعید الجمل، تسهیل‌کننده مالی حوثی‌ها که تحت حمایت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است، انجام شده است. سعید الجمل در ۱۰ ژوئن ۲۰۲۱ تحریم شده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده همچنین کشتی «آرتورا» متعلق به شرکت کشتیرانی «کپ تیز» مستقر درهنگ‌کنگ را زیر ذره‌بین قرار داده و می‌گوید که این کشتی کالاهای ایرانی را برای شبکه سعید الجمل حمل کرده است.

خزانه‌داری ایالات متحده می‌گوید که درآمد حاصل از این شبکه‌های غیرقانونی، اقدام‌های شبه‌‌نظامیان حوثی از جمله حمله‌های تروریستی متعدد در منطقه با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های پیشرفته را ممکن کرده است. خزانه‌داری آمریکا گفته است که اقدام امروز به دنبال حمله‌های مداوم و بی‌سابقه حوثی‌ها به تجارت دریایی بین‌المللی در دریای سرخ و خلیج عدن انجام می‌شود.

برایان ای نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری ایالات متحده در امور تروریسم و اطلاعات مالی، گفت: «اقدام امروز بر عزم ما برای هدف قرار دادن تلاش‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حوثی‌ها برای دور زدن تحریم‌های آمریکا و تامین مالی حمله‌های بیشتر در منطقه تاکید می‌کند.»