شنیدن جمله‌های آرامش‌بخش در خواب برای قلب مفید است

ضربان قلب افراد در واکنش به کلمات و جمله‌های متفاوتی که می‌شنوند - حتی زمانی که خواب‌اند – تغییر می‌کند

عکس تزئینی - زنی در خواب به موسیقی گوش می‌دهد - Canva

نتایج پژوهش جدیدی که در مجله تحقیقات خواب منتشر شده است از تاثیر جملات تاکیدی آرامش‌بخش در خواب بر قلب خبر می‌دهد. 

محققان دانشگاه لیژ بلژیک و دانشگاه دانشگاه فریبورگ سوئیس فعالیت الکتریکی قلب را تجزیه و تحلیل کردند تا دریابند که بدن در هنگام خواب، چگونه به محرک‌های خارجی واکنش نشان می‌دهد.

طبق دریافت آن‌ها، ضربان قلب افراد در واکنش به کلمات و جمله‌های متفاوتی که می‌شنوند - حتی زمانی که خواب‌اند – تغییر می‌کند.

نتایج پژوهش نشان داد که جمله‌های آرامش‌بخشی که در حین خواب پخش می‌شوند،‌ ضربان قلب افراد را کاهش می‌دهند در حالی‌که جمله‌های خنثی هیچ تاثیری ندارند. 

به گزارش نیویورک‌پست، ضربان قلب افراد بیدار در حالت عادی حدود ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه است،‌ اما این ضربان قلب در خواب باید به ۴۰ تا ۵۰ ضربه در دقیقه کاهش یابد. بنابراین محققان پژوهش ضربان پایین‌تر قلب را بازتاب خواب عمیق‌تر در نظر می‌گیرند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

آتنا دمرتزی رئیس آزمایشگاه تحقیقاتی فیزیولوژی شناخت در دانشگاه لیژ، می‌گوید: «با این حال، ما فرض می‌کنیم که مغز و بدن حتی زمانی که نمی‌توانیم به طور کامل ارتباط برقرار کنیم (مانند موقع خواب) به هم متصل‌اند. برای درک کامل نحوه تفکر و واکنش به محیط اطراف باید اطلاعات هر دو قسمت مغز و قلب را در نظر بگیریم.»

تحقیقات قبلی گروه بلژیکی – سوئیسی نشان می‌دهد که جمله‌های آرامش‌بخش مدت خواب عمیق و کیفیت خواب را افزایش می‌دهند. این در حالی است که تازه‌ترین پژوهش با افزودن فعالیت‌های قلبی و مغزی به یافته‌ها، از فرضیه آن‌ها حمایت می‌کند.

بنا به توصیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها بزرگسالان باید حداقل هفت ساعت در شب بخوابند، اما کیفیت و چگونگی سپری شدن مدت زمان خواب از تعداد ساعات خواب مهم‌تر است.

طبق گزارش انجمن آپنه خواب آمریکا، ۷۰ درصد از بزرگسالان آمریکایی یک شب از ماه خواب کافی ندارند، در حالی که ۱۱ درصد از بزرگسالان آمریکایی ادعا می‌کنند که هرگز نمی‌توانند خواب شبانه خوبی داشته باشند.

کمبود خواب عمیق با افزایش خطر ابتلا به فشار خون،‌ دیابت، چاقی، افسردگی، حمله قلبی و سکته مغزی، اثرات مخربی بر سلامت جسمی و روانی افراد بر جا می‌گذارد.