اگر جو بایدن از رقابت انتخاباتی آمریکا کنار برود، چه اتفاقی می‌افتد؟

پس از انتشار گزارش تازه درباره رئیس‌جمهوری آمریکا، تردیدها درمورد توانایی بایدن برای شکست دادن ترامپ در انتخابات ماه نوامبر بیشتر شده است

آیا می‌توان جو بایدن را به‌عنوان نامزد نهایی دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر آمریکا در نظر نگرفت و احتمال داد که چهره دیگری جایگزین او می‌شود؟

اسکای‌نیوز در گزارشی این پرسش را مطرح کرد و نوشت: «زمزمه‌ها در مورد توانایی جو بایدن برای شکست دادن دونالد ترامپ پس از انتشار گزارشی مبنی بر این که رئیس‌جمهوری فعلی آمریکا یک مرد مسن با حافظه‌ای ضعیف است، بلندتر شده است.»

با توجه به اینکه جو بایدن ۸۱ ساله در جایگاه رئیس‌جمهوری ایالات متحده، نامزد اصلی حزب دموکرات برای انتخابات پیش رو محسوب می‌شود، اگر او تصمیم به عقب‌نشینی از این رقابت بگیرد یا دیگران تلاش کنند این انتخاب را برای او انجام دهند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

به گزارش اسکای‌نیوز، با وجود نگرانی میان رای‌دهندگان آمریکایی در نظرسنجی‌ها و پرسش‌های برخی از دموکرات‌ها درباره سن بایدن، او تاکنون به تصمیم برای حضور در رقابت انتخابات ۲۰۲۴ ایالات متحده پایبند بوده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

اولین انتخابات مقدماتی ایالتی برای دموکرات‌ها در نیوهمپشایر، کارولینای جنوبی و نوادا برگزار شده و جو بایدن در هر سه برنده بوده است؛ به این معنی که نمایندگان این ایالت‌ها در حال حاضر از او حمایت می‌کنند، اگرچه در نیوهمپشایر کمی تفاوت وجود دارد.

تا‌کنون مهلت ثبت‌نام نامزدها برای بسیاری از ۴۷ ایالت باقی‌مانده به پایان رسیده است، اما برای شرکت‌کنندگان جدید بالقوه در ۱۱ ایالت و واشینگتن دی‌سی هنوز فرصت حضور در رقابت دموکرات‌ها باقی است. بنابراین، اگر رئیس‌جمهوری بایدن در روزهای پیش‌رو از شرکت در انتخابات آتی کناره‌گیری کند، هنوز زمان باقی خواهد بود که سایر دموکرات‌ها نامشان را در برخی از ایالت‌ها از صندوق رای بیرون بیاورند.

اما اگر این اتفاق نیز بیفتد، شرکت‌کننده جدید احتمالا با مشکل جلب آرا در سطح بسیار وسیع و عمومی مواجه خواهد شد و در این صورت، نامزد مورد‌نظر باید در کنوانسیون ملی دموکرات‌ها در شیکاگو در ماه اوت تعیین شود.

درصورتی که کار به این مرحله برسد، ممکن است گروه وسیعی از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری مانند کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهوری و گاوین نیوسام، فرماندار کالیفرنیا را ببینیم که در حال متقاعد کردن بیش از چهار هزار نماینده دموکرات برای معرفی آن‌ها به‌عنوان نامزد انتخابات‌اند.

الین کامارک، کارشناس انتخابات در موسسه تحقیقاتی بروکینگز، معتقد است: «اگر بایدن قبل از برگزاری کنوانسیون ملی دموکرات‌ها انصراف دهد، ما یک کنوانسیون قدیمی خواهیم داشت که در آن نمایندگان تصمیم می‌گیرند به چه کسی رای بدهند.»

در همین حال این پرسش مطرح می‌شود که آیا به‌عنوان معاون رئیس‌جمهوری بایدن، نامزدی در انتخابات پیش‌رو به طور خودکار به کامالا هریس می‌رسد؟ لزوما اینطور نیست. درواقع کامالا هریس در صورتی می‌تواند در این رقابت شرکت کند که نامزد ریاست‌جمهوری شود. در چنین حالتی، در غیاب جو بایدن، هریس احتمالا از زیرساخت‌های کارزار مشترک انتخاباتی‌شان سود می‌برد، اما باید توجه داشت که او با مسئله مهم نداشتن محبوبیت مواجه است.

از سوی دیگر، در حالی که دین فیلیپس، عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت مینه‌سوتا، اعلام کرده است قصد دارد در رقابت انتخاباتی ۲۰۲۴ حضور داشته باشد، تصور نمی‌شود که او نیز از وجهه کافی برخوردار باشد.

با توجه به این موارد و از آنجا که در حال حاضر نام هیچ جایگزین مشخصی برای جو بایدن به‌عنوان نامزد دموکرات‌ها روی میز نیست، رقابت برای جایگزینی او قابل‌پیش‌بینی نخواهد بود و باید منتظر اتفاقات هفته‌های بعد ماند.

بیشتر از جهان