از بین بردن جوش‌های پشت و کمر در سه مرحله

اغلب آکنه‌های پشت، حاصل رشد بیش از حد مخمری‌اند که به‌طور معمول روی پوست ما یافت می‌شود

عکس تزیینی زنی را با جوش‌های پشت نشان می‌دهد-Canva

آکنه یکی از شایع‌ترین بیماری‌های پوستی در سراسر جهان است. این مشکل می‌تواند باعث ایجاد جوش‌های سرسیاه و سرسفید روی صورت و برای بسیاری افراد جوش پشت و کمر شود. طبق گفته کلینیک کلیولند، حدود ۵۰ میلیون آمریکایی از آکنه رنج می‌برند. متخصصن می‌گویند ورزشکارانی که لباس‌های ورزشی عرق کرده می‌پوشیند، به‌ویژه در معرض جوش‌های ناخوشایند پشت قرار می‌گیرند.

نیویورک پست در مقاله‌ای به نقل از دکتر چارلز پوزا، متخصص پوست از نیویورک، سه راه برای خلاص شدن از شر آکنه‌های پشت که به‌عنوان «باکنه» (bacne) هم شناخته می‌شوند، به‌اشتراک گذاشته است که در ادامه می‌خوانیم.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دو نوع از رایج‌ترین آکنه‌ها هورمونی و قارچی‌اند. آکنه ولگاریس یا آکنه هورمونی به‌دلیل نوسانات استروژن، پروژسترون و تستوسترون است که باعث می‌شود غدد چربی در پوست چربی زیادی تولید کنند که منافذ را مسدود می‌کند.

فولیکولیت پیتروسپوروم (Pityrosporum folliculitis) یا آکنه قارچی که اغلب با آکنه هورمونی اشتباه گرفته می‌شد.

دکتر دبی الدر، متخصص پوست از ویرجینیا، در سال ۲۰۲۰ به نشریه «جی‌کیو» (GQ) گفت: «من متوجه شدم که اغلب آکنه‌های پشت، در واقع فولیکولیت پیتروسپوروم‌اند، رشد بیش از حد مخمری که به طور معمول روی پوست ما یافت می‌شود.»

در همین حال، دکتر پوزا استافیلوکوکوس اورئوس(staphylococcus aureus) -باکتری‌هایی را که روی پوست و بینی زندگی می‌کنند- مقصر اصلی می‌داند.

اما راه حل او برای رهایی از جوش‌های پشت چیست؟

از شر باکتری‌ها خلاص شوید

پوزا هفته گذشته در تیک‌تاک خود توضیح داد که در مرحله اول باید باکتری‌هایی را که در بینی، پشت گوش‌ها و ناف ماندگار شده‌اند از بین برد. او برای این مورد پماد موپیروسین را توصیه کرد.

از شوینده بنزوئیل پراکسید استفاده کنید

پوزا در ادامه گفت که هفته‌ای سه مرتبه از شوینده‌های حاوی بنزوییل پراکسید استفاده کنید تا مانع از تجمع باکتری‌های مذکور شوید.

بنزوییل پراکسید برای از بین بردن باکتری‌ها و از بین بردن پوست مرده و تمیز کردن منافذ شناخته می‌شود.

نشریه «جی‌کیو» توصیه می‌کند که یک شوینده بدن بنزوئیل پراکسید با غلظت  ۵ تا ۱۰ درصد را در برنامه شستشوی هفتگی خود داشته باشید، اما به این نکته نیز توجه داشته باشید که آن را به خوبی آبکشی کنید، زیرا می‌تواند حوله و لبا‌س‌ها را لک کند.

لباس‌های ورزشی خود را مرتب عوض کنید

پوزا توضیح می‌دهد که اگر تعریق‌تان زیاد است یا به طور منظم ورزش می‌کنید، حتما در اولین فرصت لباس‌های عرق‌کرده را عوض کنید و از اسپری ضدعفونی‌کننده هیپوکلروس اسید که برای پوست بدن طراحی شده است استفاده کنید.

هیپوکلروس اسید یه ضدعفونی‌کننده است که باکتری‌ها را از بین می‌برد.

کارشناسانی که با «جی‌کیو» صحبت کردند، توصیه می‌کنند که از یک اسفنج یا لیف تمیز برای تمیز کردن پشت و کمر هنگام دوش گرفتن استفاده کنید. علاوه بر این، استفاده از ترکیبات لایه‌بردار شیمایی، افزودن سبزیجات برگ سبز، ماهی، گوجه فرنگی و سایر غذاهای ضدالتهاب به رژیم غذایی و پوشیدن پارچه‌هایی که رطوبت حین ورزش را از بین می‌برند نیز در بهبود جوش‌های پشت و کمر موثرند.

بیشتر از زندگی