در آستانه نشست دوحه فریدون سینیرلی اوغلو با امیرخان متقی دیدار کرد

نشست دوحه در روزهای ۱۸ و ۱۹ فوریه در پایتخت قطر برگزار می‌شود

دیدار وزیر خارجه طالبان با فریدومن سینیرلی اوغلو در کابل - @QaharBalkhi/X

امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان، دوشنبه، ۱۶ بهمن (۵ فوریه)، در دیدار با فریدون سینیرلی اوغلو، هماهنگ‌کننده دبیرکل سازمان ملل در کابل، بار دیگر تاکید کرد که با حضور یوناما در افغانستان، نیازی به برگماری نماینده ویژه سازمان ملل برای این کشور نیست.  

در بیانیه وزارت خارجه طالبان آمده است که «امارت اسلامی» به تعامل سازنده با سازمان ملل متحد علاقه‌مند است. در این بیانیه همچنین برای موفقیت نشست دوحه ابراز امیدواری شده است.  

نشست دوحه در روزهای ۱۸ و ۱۹ فوریه پایتخت قطر برگزار می‌شود.    

در بیانیه طالبان آمده است که فریدون سینیرلی اوغلو اطلاعاتی درباره سفرها و گفت‌وگوهای آتی در نشست دوحه ارائه کرده و هدف این نشست را تعامل جامعه جهانی با افغانستان در روندی مستمر دانسته است.  

در بیانیه وزارت خارجه طالبان تصریح شده است: «آقای سینیرلی اوغلو گفت که در ارزیابی مستقل خود، خواهان افزایش حضور دیپلماتیک سایر کشورها در کابل، گفت‌وگو درباره رفع تحریم‌ بانک مرکزی افغانستان و کمک‌های فنی و توسعه‌ای به افغانستان شده است.» 

در این بیانیه ادعا می‌شود که فریدون سینیرلی اوغلو از وزارت خارجه طالبان دعوت کرده است که نمایندگان آن در نشست آتی دوحه شرکت کنند و هیئتی بلندپایه به این نشست بفرستند. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

امیرخان متقی گفته است که «امارت اسلامی» پس از دریافت اطلاعات دقیق درباره ساختار، دستورکار و ترکیب نشست دوحه تصمیم‌گیری خواهد کرد. 

فریدون سینیرلی اوغلو برای تهیه نقشه‌راه آینده افغانستان، با مخالفان طالبان، احزاب سیاسی افغانستان و نمایندگان کشورها گفت‌وگو کرده بود و در نشست شورای امنیت سازمان ملل در ۲۹ دسامبر ۲۰۲۳، این نقشه‌راه را تایید کرده بود. 

این در حالی است که رزا اوتنبایو، رئیس هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما)، نیز شنبه، سوم فوریه (۱۴ بهمن)، با امیرخان متقی در کابل ملاقات کرد. به گفته وزارت خارجه طالبان، امیرخان متقی در این دیدار خواستار توضیح بیشتر یوناما در پیوند با دستورکار و ترکیب نشست دوحه شد.  

وزارت خارجه طالبان همچنین گفت که رزا اوتنبایو درباره ترکیب نشست دوحه و شرکت‌کنندگان آن به امیرخان متقی توضیح داده و خواستار شرکت هیئت طالبان در این نشست شده است.   

رژیم طالبان تاکید دارد که با حضور یوناما در افغانستان، دیگر نیازی به برگماری نماینده ویژه سازمان ملل برای این کشور نیست. انتقادهایی به یوناما می‌شود مبنی بر اینکه نتوانسته است با فعالان سیاسی و مخالفان طالبان در خارج از افغانستان ارتباط  برقرار کند و ماموریتش فقط در داخل این کشور متمرکز بوده است.   

در آستانه نشست دوحه، رژیم طالبان هفته گذشته، ۹ بهمن (۲۹ ژانویه)، نشستی با حضور نمایندگان کشورهای منطقه در کابل برگزار کرد و از آن‌ها خواست که در نشست دوحه از جامعه جهانی بخواهند که با رژیم این گروه تعامل و همکاری کنند. در این نشست نمایندگان کشورهای روسیه، چین، ایران، پاکستان، هند، ترکیه، ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و اندونزی شرکت کرده بودند.

بیشتر از جهان