بورل پیش از سفر به کی‌یف از جامعه ‌جهانی خواست کمک‌ها به اوکراین افزایش یابد

دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست‌ جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا، دوشنبه از جمهوری‌خواهان کنگره ایالات ‌متحده خواست لایحه کمک‌های جدید پیشنهادی دولت بایدن را برای اوکراین، تصویب نکنند

سرباز اوکراینی در جبهه شرقی -Genya SAVILOV / AFP

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دوشنبه، ۵ فوریه (۱۶ بهمن)، از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا و جامعه جهانی خواست کمک‌های مالی و تسلیحاتی را به این کشور «جنگزده» افزایش دهند. نماینده دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا دوشنبه تاکید کرد که در ساعات آینده به کی‌یف می‌رود تا در جریان آخرین تحولات جنگ اوکراین قرار گیرد. 

بر خلاف مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دونالد ترامپ، نامزد اصلی جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست‌ جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا، دوشنبه از اعضای جمهوری‌خواه کنگره آمریکا خواست به لایحه کمک‌های جدید پیشنهادی دولت بایدن به اوکراین رای مخالف بدهند.

رئیس‌ جمهوری پیشین آمریکا بارها در جریان تبلیغات انتخابات ریاست ‌جمهوری اعلام ‌کرده است که اگر در دو سال گذشته در کاخ سفید بود، نمی‌گذاشت جنگ اوکراین رخ دهد. تازه‌ترین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که دونالد ترامپ پیروز اصلی انتخابات ریاست‌ جمهوری ۲۰۲۴ درصورت نامزدی جو بایدن است.

تازه‌ترین حمله‌های روسیه به اوکراین

همزمان، ارتش اوکراین دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام ‌کرد که در جریان بمباران شهر خرسون در جنوب این کشور، چهار غیرنظامی کشته و یک نفر زخمی شده است. 

شهر خرسون پس از اینکه در نوامبر ۲۰۲۲ دوباره به‌دست اوکراینی‌ها افتاد، صحنه بیشترین حمله‌های روسیه در دو سال گذشته بوده‌ است. 

رومن مروچکو، فرمانده‌ ارتش اوکراین، دوشنبه در خرسون گفت که کشته‌شدگان حمله‌های روسیه، یک زن و مرد میانسال، مردی ۶۰ ساله و یک کودک در مرکز شهر بودند. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

او ویدیویی در اختیار رسانه‌ها قرار داد که شاسی سوخته یک خودرو را نشان می‌دهد که با آوار احاطه شده است. 

خرسون در سواحل غربی رودخانه دنیپرو، در ماه‌های گذشته خط مقدم درگیری‌های نیروهای اوکراین و روسیه بوده است. 

عقب راندن ارتش روسیه از سواحل دنیپرو، اولویت اصلی ارتش اوکراین در ماه‌های گذشته بوده است که می‌کوشد سلطه خود را بر پل این رودخانه در کرانه شرقی آن حفظ کند. 

هفته گذشته دو شهروند فرانسه در اثر حمله‌ای در شهر برسلاو اوکراین در نزدیکی خرسون کشته، و سه خارجی دیگر زخمی شدند.

بیشتر از جهان