پس از حمله پاکستان قیمت دلار در ایران به ۵۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسید

معامله‌گران محتاط بازار تهران هم در روزهای اخیر به خرید بیشتر روی آورده‌اند

یک صرافی در خیابان فرودسی تهران، مهر ۱۴۰۱ــ تجارت‌نیوز

فعالان بازار ارز در تهران می‌گویند تا ظهر پنجشنبه ۲۸ دی‌، قیمت انواع ارز در پایتخت ایران تحت تاثیر افزایش تنش‌های سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی با کشورهای منطقه، با رشدی دوباره به ۵۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

یک منبع مطلع در بازار ارز خیابان فردوسی تهران به ایندیپندنت فارسی گفت: «امروز قیمت دلار سلیمانیه تا ساعت ۱۴ به ۵۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. دیروز قیمت دلار در این بازار حدود ۵۳ هزار و ۴۵۰ تومان بود که رشد بالایی را نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد دعوای نظامی ایران و پاکستان و حمله‌ روز پنجشنبه به خاک ایران در این افزایش قیمت تاثیر مهمی داشته است، اگرچه در هفته‌ها و ماه‌های اخیر رشد متداوم قیمت دلار و سایر ارزها را شاهد بوده‌ایم.»

هم‌زمان وب‌سایت تجارت‌نیوز در ایران گزارش داد که قیمت دلار در بازار آزاد ایران تا ساعت ۱۲ ظهر به ۵۴ هزار و ۱۰۰ تومان رسید و روند افزایشی آن ادامه داشته است.

این وب‌سایت اقتصادی نوشت: «قیمت دلار هرات نیز روز پنجشنبه روند افزایشی دارد و درحالی که روز چهارشنبه نرخ دلار آمریکا در بازار این شهر ۵۲ هزار و ۳۳۰ تومان بود، امروز حدود ۵۳ هزار و ۱۵۰ تومان معامله می‌شود. همچنین امروز در بازار تهران قیمت یورو روند افزایشی دارد و ۵۸ هزار و ۹۰۰ تومان معامله می‌شود. روز چهارشنبه یورو در همین ساعات حدود ۵۷ هزار و ۷۸۰ تومان معامله می‌شد.»

در همین حال، قیمت درهم امارات به‌عنوان یکی از متغیرهای موثر بر قیمت  دلار در بازار آزاد ایران روز پنجشنبه افزایش قیمت داشت و با نرخ ۱۴ هزار و ۸۵۰ تومان معامله شد. روز چهارشنبه در همین ساعات، درهم امارات حدود ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان دادوستد می‌شد.

تجارت‌نیوز به نقل از تحلیلگران بازار ارز در ایران نوشت که محدوده فعلی قیمت دلار منطقه جدید معاملاتی این ارز است و در صورت شکست سقف مقاومت، قیمت دلار در ایران به‌زودی امکان پیشروی تا محدوده ۵۶ هزار تومانی را خواهد داشت.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

طبق پیش‌بینی‌ها، قیمت‌ها در بازار طلای ایران نیز بر اساس الگوی مشابه سال‌های اخیر، در روزهای آینده صعودی باقی خواهد ماند.

کارشناسان اقتصادی قیمت اسکناس دلار در بازار ایران را صعودی می‌دانند و معتقدند که اگرچه ممکن است با ارزپاشی سیاست‌گذار دولتی، قیمت این ارز حتی به کانال ۵۱ هزار تومانی بازگردد، «روند صعودی دلار مجددا از همین منطقه آغاز می‌شود». تجارت‌نیوز افزود: «به نظر می‌رسد اخبار سیاسی به روند قیمت‌ها وزن می‌دهد و همین موضوع بسیاری از معامله‌گران دست‌به‌عصای ماه‌های اخیر را خریدار کرده است.»

روند جدید صعود قیمت ارزهای خارجی در بازار ایران اگرچه با حمله ۷ اکتبر حماس، نیروی نیابتی جمهوری اسلامی، به اسرائیل آغاز شد، اما در هفته‌ها و روزهای اخیر با افزایش تنش‌های نظامی در منطقه مانند حمله نیروهای تحت حمایت ایران در یمن به کشتی‌های تجاری، وقوع دو انفجار در ایران و سپس حمله موشکی سپاه پاسداران به عراق و سوریه اوج گرفت و در نهایت با حملات متقابل موشکی ایران و پاکستان به خاک یکدیگر در ۴۸ ساعت اخیر، قیمت دلار آمریکا در تهران به دست‌کم ۵۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

آرش نجفی، رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران، ۲۴ دی‌ماه در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، «درگیری‌های منطقه‌ای در یمن» را اصلی‌ترین دلیل شکل گرفتن موج افزایش قیمت دلار در ایران عنوان کرده بود.

بیشتر از اقتصاد