گرایش‌های طراحی داخلی در ۲۰۲۴؛ از آشپزخانه‌های سبک قدیمی تا کف‌پوش‌های قرن شانزدهمی

پیشنهادهایی برای اینکه خانه‌هایمان را به فضاهایی مطابق مد روز تبدیل کنیم

نمای آشپزخانه‌ای در لندن ـ Instagram:@Vincent_the _house

سال جدید نشانه شروعی تازه است، دعوتتان می‌کند که با بررسی دوباره ببینید آیا خانه شما نیازهایتان را برآورده می‌کند یا نه – و بر این اساس، طراوت تازه‌ای به آن ببخشید. اگر خواهان چیدمان مجدد فضای خانه خود یا خرید دکوراسیون تازه‌اید، یا می‌خواهید فضا را خلوت یا بازسازی کامل کنید، باید در جریان گرایش‌هایی قرار گیرید که برای تعریف دکوراسیون داخلی در سال جدید میلادی تعریف شده است.

پینترست در مسیر راهنمایی ما برای پی بردن به «مد»، «گزارش سالانه پینترست: پیش‌بینی مد براساس تجزیه‌وتحلیل گسترده فعالیت کاربران» در این برنامه را منتشر کرده است. مت سیبری، مدیر خانه پینترست بریتانیا، که ۸۰ درصد  پیش‌بینی‌هایش سال بعد محقق شده است، توضیح می‌دهد:«هر ماه میلیون‌ها نفر با هدف الهام‌گرفتن برای طرح‌های داخلی و انجام به‌دست خود (DIY) به پینترست سر می‌زنند، و ما از کلمات کلیدی آن‌ها می‌فهمیم قصد انجام چه کاری دارند و می‌خواهند چه چیزی بخرند – تا حدی مثل این است که گوی بلورین [جادویی] داشته باشیم.»

در ادامه پیشنهادهایی را برای آشپزخانه‌های سبک قدیمی تا دکورهای شلوغ الهام‌گرفته از سبک کابوی بخوانید تا با گرایش‌های محبوب مد آشنا شوید.

فلزمانندها

در گزارش پینترست آمده است: «اینک رنگ‌های نقره‌ای سرد [نقرآبی] و کروم پررنگ پرطرفدارند. فلزات در ۲۰۲۴ راه خود را به مد روز باز می‌کنند و مردم گزینش‌‌های متداول خود را با چیزی جسورانه‌تر تعویض می‌کنند.»

توصیه نیکی رایت و اسکارلت همپتون، بنیانگذاران لایتس‌اندلمپس، استودیو طراحی نور، این بود که اقلام فلزی را با نورپردازی خاص وارد خانه‌هایتان کنید. آن‌ها توضیح دادند: «ترکیب روکش‌های فلزی، حس صیقلی و درعین حال آرامش‌بخشی به فضا می‌بخشد. ما دوست داریم وسایل برنجی و کرومی را با بافت‌های متضاد آن، مثل پارچه‌های نرم و خنثی، روکش‌ مات، چوب طبیعی و سنگ مرمر رنگی چیدمان کنیم.»‌

تام هاولی، مدیر طراحی خلاقانه یک شرکت [لوازم و دکوراسیون] آشپزخانه‌ به همین نام، می‌گوید: «فلزات قدیمی و کهنه مانند برنج صیقلی برای شیرآلات، دستگیره‌های در و دسته‌های [کابینت‌های] آشپزخانه حال‌وهوای خوبی ایجاد می‌کند. از سوی دیگر، مشکی مات برچیده شده است.» او در ادامه می‌افزاید:«برای جذابیت بیشتر، دیوار را با آینه قدیمی بپوشانید. این کار با ایجاد تاثیر بصری به بازتاب نور طبیعی کمک، و توهم فضای بزرگ‌تر ایجاد می‌کند.»

آشپزخانه

جست‌وجوهای پینترست برای «دکور متنوع آشپزخانه» ۵۰ درصد افزایش یافته، اما جست‌وجو برای «آشپزخانه‌های عامه‌پسند» ۷۵ درصد بیشتر شده است. پیش‌بینی می‌کنیم که امسال فضای آشپزخانه‌ها مملو از وسایل دست‌دوم، لوازم قدیمی و لکه‌های رنگی به سبک سال‌های گذشته باشد.

آنه هیمز، مدیر طراحی و بنیانگذار فروشگاه دکوراسیون داخلی آنه هیمز، می‌گوید که برای ایجاد چنین نمایی «فضا را با الگوهای کلاسیک، مانند چاپ‌های شطرنجی و گلدار تزئین، و از رنگ‌های صورتی و سبز استفاده کنید. با لوازمی مانند یخچال‌های Smeg که همواره محبوبند و از دهه ۱۹۶۰ الهام گرفته شده‌اند، سبک قدیمی ایجاد کنید.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

می‌توانید با شروعی کوچک، مثل گنجاندن اقلام نوستالژیک، ازجمله مجموعه ظروف ناهماهنگ به‌شکل اشیای موروثی در آشپزخانه فعلی‌تان این کار را انجام دهید. به برلی پاتری سر بزنید که ظروف چینی‌اش گل‌های باغ‌های روستایی به رنگ‌های آبی کبالت و کمرنگ، سبز ریحانی و صورتی روشن دارد. همچنین، گوشه‌چشمی هم به ظروف شیشه‌ای دوران رکود اقتصادی آمریکا (Depression Glass) داشته باشید. این ظروف ویژه نوشیدنی را که رنگ‌های شاد و شفاف دارند، به‌راحتی می‌توانید در [فروشگاه اینترنتی] ایتسی و نیز در قسمت خرت‌و‌پرت‌های فروشگاه خیریه محله‌تان پیدا کنید. (حتی ممکن است بعضی از آن‌ها را داخل بوفه چینی‌های پدربزرگ و مادربزرگتان ببینید.)

گوتیک غربی

با «وسترن گات» آشنا شوید: ترکیبی از اشیای قدیمی آمریکایی و رنگ‌های تند و تیره. گزارش پینترست نشان می‌دهد که جست‌وجو برای این سبک زیبایی‌شناسی محبوب کابویی اینک ۱۴.۵ برابر شده است.

امیلی سیمونز، مدیر خلاقیت راگبلز، نشان تجاری دکوراسیون داخلی، توصیه می‌کند که برای داشتن چنین دکوراسیونی:«از مشکی به مثابه رنگ اصلی، و اشیایی به رنگ‌های ملایم‌تر، مثل خاکستری، بژ یا آبی کبود استفاده کنید. سپس از عناصر طبیعی مثل قفسه چوبی، سبد حصیری یا زیراندازهای جوت [کنف هندی] برای ایجاد زیبایی‌شناسی روستایی [کانتری] بهره بگیرید.» او در پایان می‌گوید: «مبلمان چرمی، پرده‌های حاشیه‌دار و اقلامی با طرح چرم مصنوعی گاو، مانند فرش و کوسن [به لوازم خانه خود] اضافه کنید تا سبک کابوی را کامل کند.»  

فضای کافه‌ای

پینترست درنهایت می‌گوید: «میزهای متحرک بار، مد نیستند! در ۲۰۲۴ ایستگاه‌های خانگی قهوه به روشی جدید با اسپرسو از شما پذیرایی می‌کند. این یعنی آوردن نمای کافی‌شاپی به داخل خانه، و کاربران همه چیز را، از «زیبایی‌شناسی کافه» گرفته تا «دکور ایستگاه قهوه» و «طراحی کافی بار» جست‌وجو می‌کنند.

پیشنهاد هاولی این است: داخل کمد آشپزخانه که در تاشو دارد، می‌توان یک ایستگاه قهوه راه‌اندازی کرد. او توضیح می‌دهد: «داخل کمد دودر آشپزخانه یک دستگاه قهوه به سبک باریستا، قوطی چای، [ظرف حاوی] دانه قهوه و فنجان‌‌های محبوبتان جا می‌گیرد و یک سطح وسیع برای تهیه نوشیدنی دارد. حتی می‌توان آن را طوری طراحی کرد که یک شیر آب گرم و سینک کوچکی داشته باشد تا بتوان در فرصتی کوتاه چای درست کرد. بهترین چیز راه‌اندازی [این کافه] این است که وقتی پذیرایی تمام شد، می‌توانید درها را پشت سرتان ببندید و بی‌درنگ به‌هم‌ریختگی‌ها را پنهان کنید تا سپس سر فرصت بتوان آن‌ها را مرتب کرد.»

برای ایده‌های بیشتر در زمینه فضای کافه‌ای به [صفحه] راکسن اف، تولیدکننده محتوا، با نام @vincent_the_house در اینستاگرام سر بزنید که به‌تازگی آشپزخانه‌ای با الهام از رستوران‌های کوچک در خانه‌اش ساخته است. کاشی‌های زمردی براق، موزائیک سیاه و سفید کف، میز کار از سنگ سزار سفید جدید، و اقلام مسی کهنه، این حال‌وهوا را ایجاد کرده است. کنجی پرنور برای صبحانه در انتهای آشپزخانه قرار دارد و فضای کافه‌ای آن با یک نیمکت تشک‌دوزی و میز و صندلی‌های کلاسیک به سبک بیسترو [غذاخوری‌های کوچک و ارزان] کامل شده است.

برای ادامه این زیبایی‌شناسی کل خانه را کفپوش کنید، که اشاره نامحسوسی به فضای همواره شیک کافه‌های پاریسی دارد. کریستوف ولکوتر، مدیر محصولات شرکت جهانی کفپوش پارادور، می‌گوید: «این روزها می‌بینیم که تقاضا برای سبک‌های پارکتمان افزایش یافته – نمایی که گفته می‌شود در فرانسه قرن شانزدهم ریشه دارد. الگوی شیک شورون [طرح هفت‌وهشت] یا شاه‌ماهی در عین حفظ خصوصیت همواره خنثی، به فضای داخلی بافت و جذابیت می‌بخشد.»           

© The Independent