اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۴ در مسیری «عادی» قرار خواهد داشت

مقام‌های بانک مرکزی آمریکا اکنون پیش‌بینی می‌کنند که در سال ۲۰۲۴ سه بار نرخ بهره را کاهش دهند و بازارهای مالی گام‌های بزرگ‌تری را در افق می‌بینند

در سال ۲۰۲۳ نرخ بالای بهره پیامدهایی چون ورشکستگی بانک‌ها و تعدیل نیرو در صنایع فناوری و بازار مسکن راکد را ایجاد کرد- AFP

در آستانه ورود به سال ۲۰۲۴ نشریه آکسیوس نوشته است که اقتصاد در سال آینده میلادی در مسیری «عادی» قرار خواهد داشت؛ صفتی که در یک دهه گذشته برای توصیف اقتصاد جهان تقریبا به کار نرفته است.

فشارهای فراوان ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا در جهان، تورم، جنگ و بی‌پولی در چهار سال گذشته، باعث ایجاد یک حس جمعی از اقتصاد متزلزل شدند. اما چنان که آکسیوس نوشته دلایلی وجود دارد که با استناد به آن‌ها پیش‌بینی کنیم که ۲۰۲۴ راه را برای آشفتگی کمتر هموار خواهد کرد.

زنجیره تامین مواد اولیه که در اثر همه‌گیری ویروس کرونا مختل شد، تقریبا ترمیم شده است. تورم در حال حاضر به سطح عادی بازگشته است، کمبود نیروی کار کاهش یافته و بانک جهانی ایالات متحده آماده است که در سال آینده نرخ بهره را کاهش دهد.

این پیش‌بینی درباره یک وضعیت عادی اقتصادی- که هنوز از درد تورم بالا، نرخ بالای بهره، و بیکاری به خود می‌پیچد- یک رویای دور و دست‌نیافتنی نیست. بلکه پاسخی است که تصمیم‌گیرندگان درباره بالاترین احتمال خود ارائه می‌دهند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

آکسیوس می‌گوید که حدود ۶۰۰ نفر از مشتریان نسخه اقتصادی این نشریه، درباره چشم‌انداز خود از اقتصاد سال آینده نظر داده‌اند. آنان احتمال رکود را ۲۵ درصد در نظر گرفته‌اند که در مقایسه با سال قبل که ۵۰ درصد بود، کاهش چشمگیر دارد. 

پاسخ ۱۴۱ مدیرعامل شرکت‌های بزرگ آمریکایی و همچنین هیئت‌های حرفه‌ای پیش‌بینی اقتصاد و سازمان‌های دولتی نیز مشابه است. 

جرومی پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا، پیش‌تر در یک نشست خبری گفت که شاهد بازگشت بسیاری از شاخص‌ها به حالت عادی خواهیم بود.  

آکسیوس در عین حال نوشت که این عادی بودن تجربه‌ای متفاوت از بقیه دهه ۲۰۲۰ خواهد بود.

همه‌گیری در مارس ۲۰۲۰ آغاز شد و با بیکاری گسترده، تعطیلی صنایع بزرگ و میلیاردها میلیارد کمک دولتی به‌عنوان محرک اقتصادی ادامه یافت. 

در سال ۲۰۲۱، تورم در بحبوحه خروج از قرنطینه افزایش یافت و در سال ۲۰۲۲ حمله روسیه به اوکراین بازارهای جهانی کالا را مختل کرد و تورم به اوج رسید چرا که بانک‌های مرکزی کشورهای جهان تهاجمی‌ترین کارزار افزایش نرخ بهره در چهار دهه اخیر را آغاز کردند.

در سال ۲۰۲۳ اقتصاد دردسرهای ناشی از آن رویدادها را از سر گذارند و نرخ بالای بهره پیامدهایی چون ورشکستگی بانک‌ها و تعدیل نیرو در صنایع فناوری و بازار مسکن راکد را ایجاد کرد.

ترمیم و اصلاح بسیاری از اختلال‌های ناشی از همه‌گیری زمان طولانی برد. شرکت‌ها زنجیره‌های تامین مواد اولیه خود را بازسازی کردند و با بازگشت شمار بیشتری از آمریکایی‌ها به بازار کار و افزایش مهاجرت، نیروی کار افزایش یافته است.

با کاهش تورم، مقام‌های بانک مرکزی آمریکا اکنون پیش‌بینی می‌کنند که در سال ۲۰۲۴ سه بار نرخ بهره را کاهش دهند و بازارهای مالی گام‌های بزرگ‌تری را در افق می‌بینند. 

آکسیوس نوشته است پند چهار سال گذشته شاید این نکته باشد که همه‌چیز در جهان غیرقابل پیش‌بینی است و هیچکس نمی‌تواند پیش‌بینی کند چه رویداد غافلگیرکننده دیگری ممکن است پیش‌بینی وضعیت عادی برای اقتصاد را مختل کند. 

این نشریه می‌گوید یک اقتصاد بی‌هیجان و مستحکم می‌تواند دقیقا همان چیزی باشد که آمریکایی‌ها به آن نیاز دارند. 

بیشتر از اقتصاد