کایلی مورگیلبرت: پیشنهاد جاسوسی برای اطلاعات سپاه را نپذیرفتم

این شهروند استرالیایی-بریتانیایی تاکید دارد که پرونده‌اش سیاسی است

کایلی مور-گیلبرت-عکس از شبکه‌های اجتماعی

با گذشت ۱۶ ماه از بازداشت کایلی مور-گیلبرت در ایران، و در حالی که استرالیا یک ناو جنگی برای تامین امنیت خلیج فارس به این منطقه اعزام کرده و قرار است نیروهای خود را در عراق حفظ کند، زوایای پنهان بیشتری از پرونده این شهروند استرالیایی-بریتانیایی روشن می‌شود.

به ادعای نامه‌ای که به زبان فارسی از این استاد مطالعات اسلام به بیرون درز کرده، به او پیشنهاد شده که در قبال آزادی‌اش (حکم ۱۳ ماه حبس برابر با مدتی که او تا مهرماه امسال در زندان سپری کرده بود) برای اطلاعات سپاه جاسوسی کند، اما او این پیشنهاد را نپذیرفته است.

کایلی نامه‌های خود را به نام استاد دانشگاه ملبورن و یک زندانی سیاسی بی‌گناه امضاء کرده است.

در یک ماه اخیر، نامه‌های متعددی از کایلی به بیرون از زندان اوین انتقال یافته است. جایی که او یک سال و نیم گذشته را به اتهام جاسوسی در آن سپری کرده و می‌گوید ماموران زندان برای افزایش فشار، کتاب‌هایش را هم از او دریغ می‌کنند. او قبلا نوشته بود که تلاش‌هایی در جریان بوده که همسرش را هم به ایران بیاورند.

کایلی شهریورماه ۱۳۹۷ زمانی که برای شرکت در هفتمین کنفرانس شیعه‌شناسی با مشارکت دانشگاه الزهرا و دانشگاه ادیان و مذاهب قم به ایران سفر کرده بود، بازداشت شد.

تا تابستان امسال که یک زوج استرالیایی دیگر به اتهام تصویربرداری با پهپاد در ایران دستگیر شدند، هیچ گزارشی از اینکه یک شهروند استرالیایی دیگر ماه‌هاست که در زندان اوین به سر می‌برد، منتشر نشده بود. اما پس از افزایش توجه‌ها به موضوع شهروندان استرالیایی بازداشت شده در ایران، مقامات کنبرا اعلام کردند که کایلی هم در ایران زندانی است.

پس از آن غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی اتهام او را جاسوسی برای کشوری غیر از استرالیا اعلام کرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

اما در حالی که مقامات استرالیا بر پرهیز از جنجال رسانه‌ای و سیاسی کردن پرونده کایلی مور تاکید دارند، او در یکی از نامه‌های خود به ماهیت سیاسی بازداشت‌اش اشاره کرده و می‌گوید در مهرماه گذشته دو گزینه در مورد پرونده او مطرح بوده، حکم ۱۳ ماه زندان که با مدت بازداشت او از مهرماه ۱۳۹۷ تا مهرماه امسال برابری می‌کرد؛ یا حکم ۱۰ سال زندان. 

او در این نامه می‌نویسد که برای خرید غذا پول کمی دارد، اجازه تماس تلفنی با خانواده‌اش را ندارد و وضعیت فیزیکی و روحی‌اش رو به وخامت است و بارها به بیمارستان منتقل شده است.

کایلی همچنین به پیشنهاد جاسوسی برای ایران اشاره می‌کند و در نامه‌اش خطاب به کارشناس پرونده‌اش می‌نویسد:«لطفا این نامه را پاسخ منفی رسمی و قاطع من با پیشنهاد جاسوسی برای اطلاعات سپاه محسوب کنید و من تحت هیچ شرایطی تصمیم خودم را تغییر نخواهم داد.»

کایلی تاکید می‌کند که جاسوی نیست و نبوده و هیچ علاقه‌ای به همکاری با سازمان‌ جاسوسی هیچ کشوری ندارد و می‌خواهد پس از ترک ایران مانند یک زن آزاد زندگی کند، نه در سایه تهدید.

گزارش گاردین حاکی از آن است که اطلاعات سپاه کایلی مور را در فرودگاه و هنگام بازگشت به استرالیا دستگیر کرده است.

کایلی در یکی دیگر از نامه‌های خود به نقش همکاران‌اش در معرفی او به عنوان سوژه مشکوک به سپاه اشاره کرده بود.

به گفته کایلی، بارها از مسئولان زندان خواسته که او را از سلول انفرادی به بخش زنان زندان اوین منتقل کنند.

تلاش مقامات استرالیا بر این بوده که پرونده کایلی مور را از طریق کانال‌های دیپلماتیک حل کنند. مریس پین،‌ وزیر امور خارجه استرالیا بارها در این زمینه با همتای ایرانی خود گفتگو کرده که آخرین آنها ملاقات هفته گذشته در هند بود.

اما به نظر می‌رسد کایلی به ادامه این رویکرد امیدوار نیست و می‌کوشد با بلند کردن صدای خود در جامعه بین‌المللی توجه‌ها را به پرونده خود جلب کند.