روایت رنج و پیروزی؛ گوئینت پالترو و هالی بری در جشنواره بین‌المللی فیلم دریای سرخ

هالی بری، هنرپیشه آمریکایی، اولین و تنها بازیگر زن آفریقایی‌ــ‌آمریکایی است که جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن را برد

 گوئینت پالترو و هالی بری در جشنواره بین‌المللی فیلم دریای سرخ-AFP 

گوئینت پالترو، برنده جایزه اسکار و بنیان‌گذار نشان تجاری گوپ (Goop)، ضمن حضور در یکی از سه کارگاه «در گفت‌وگو» (In Conversation) که چهارشنبه ششم دسامبر در میانه جشنواره بین‌المللی فیلم دریای سرخ با شرکت باز لورمن، کارگردان استرالیایی، و هالی بری، بازیگر آمریکایی، برگزار شد، نه‌تنها ظاهر شیک و موقرش را به رخ کشید که تجربه‌اش از دهه‌ها کار و فعالیت در سینما و تجارت را هم با حاضران در میان گذاشت.

در این گفت‌وگو با جمانا الراشد، مدیرعامل گروه تحقیقات و رسانه عربستان سعودی (اس‌آرام‌جی)، که پالترو را یک الگوی شخصی معرفی کرد، او فعالیت‌های حرفه‌ای‌اش را به عنوان یک ستاره موفق سینما و همچنین کارآفرینی که ۱۵ سالگی شرکت گوپ در حوزه سلامتی و بهبود سبک زندگی، را جشن می‌گیرد، مرور کرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

پالترو درباره تصمیمش برای راه‌اندازی گوپ گفت که کارآفرینی و بازیگری را بسیار شبیه هم می‌داند و معتقد است هر دو به یک نوع انرژی نیاز دارند.

او توضیح داد: «من واقعا خوشحالم که این کار را انجام دادم؛ چرا که از طریق روند رشد این شرکت و کار با این تیم و همه چالش‌هایی که با آن‌ها مواجه بودم، چه مدیریت موجودی یا کار با اکسل، چیزهای زیادی یاد گرفتم. هرگز فکر نمی‌کردم باید یاد بگیرم چگونه یک گزارش سود و زیان را بخوانم اما ساختن این کسب‌وکار و پرداختن به کاری که دوست دارم، بسیار هیجان‌انگیز بود.»

در زمینه فیلم، یکی از حاضران در این پنل از پالترو درباره احساسش از کار در دنیای سینمایی مارول پرسید و او پاسخ داد که در مقطعی، تماشای این فیلم‌ها را متوقف کرد و فیلم «انتقام‌جویان: پایان بازی» را که در آن نقش پررنگی داشت، هرگز تماشا نکرد.

با این حال، پالترو در مورد اولین فیلم، یعنی «مرد آهنی» محصول ۲۰۰۸، با بازی رابرت داونی جونیور گفت: «اولین فیلمی که ما ساختیم، با بقیه بسیار متفاوت بود، چون استودیو فکر نمی‌کرد موفقیت بزرگی باشد... یادم می‌آید یک روز به من زنگ زدند و گفتند بیا این کار را با ما انجام بده. من گفتم که در فیلم‌های ابرقهرمانی بازی نمی‌کنم اما آن‌ها گفتند نه، این یک فیلم مستقل خواهد بود و ما قرار است خوش بگذرانیم و لازم نیست در بخش اکشن زیاد حضور داشته باشید. بنابراین من پذیرفتم و... بعد فیلم آنقدر موفقیت عظیمی داشت که بی‌سابقه بود. اما سرگرم‌کننده بود.»

پالترو در پاسخ به این سوال که آیا برای بازگشت به هالیوود برنامه‌ای دارد یا خیر گفت: «من هرگز نمی‌گویم هرگز. واقعا خوشحالم و با کاری که انجام می‌دهم سرم‌ گرم است. اما باز باید بگویم که هرگز نمی‌توانم بدانم آینده چه خواهد شد.»

هالی بری، هنرپیشه آمریکایی، اولین و تنها بازیگر زن آفریقایی‌ــ‌آمریکایی که جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن را برنده شده است، هم در مورد توانمندسازی خود به عنوان یک بازیگر، فیلمساز و تهیه‌کننده صحبت کرد و به موضو‌ع‌هایی مانند راه انداختن شرکت فیلمسازی‌ خودش، پروژه‌های آینده و احتمال فیلمبرداری بخش‌هایی از فیلم بعدی‌اش در جده پرداخت.

بری در میان تشویق شدید حضار، فاش کرد داستان جدیدی که می‌خواهد آن را کارگردانی کند، هنگام پرواز به جده به ذهنش رسیده است.

بری که اخیرا شرکت HalleHolly را با مدیریت هالی جتر، شریک سابق دبلیو‌ام‌ئی (WME)، راه‌اندازی کرده است، گفت: «سرانجام در هواپیمایی که به اینجا می‌آمد، داستانی را دیدم؛ آنچه را در قلبم بود دیدم و فهمیدم که می‌خواهم چه چیزی را به اشتراک بگذارم.»

بری در پاسخ به درخواست رایا ابی‌راشد، مجری لبنانی پنل، برای توضیح بیشتر، گفت: «در اصل یک داستان عاشقانه است اما به ماوراءالطبیعه و سفر در زمان و آینده می‌‌پردازد. چند سال طول کشید تا داستان را شکل دهم.»

بری درباره اسکار و سخنرانی‌اش گفت: «هیچ‌کدام از آن‌ها را به خاطر نمی‌آورم و دلیلش این است که انتظار بردن نداشتم. نمی‌دانم کسی انتظار برد دارد یا خیر. آن روزها، معمولا هر کسی که گلدن گلوب را می‌برد، اسکار را هم می‌برد. بنابراین، وقتی در گلدن گلوب به سیسی اسپیسک باختم، تمام امیدم از بین رفت. من متن سخنرانی هم آماده نکردم. فقط می‌خواستم بروم و از این موفقیت، حضور در مراسم جوایز اسکار و نامزد شدن لذت ببرم. اصلا آمادگی‌اش را نداشتم و آنجا، وقتی اسمم را صدا زدند، کاملا خالی شدم. تنها چیزی که به یاد دارم راسل کرو بود. در حالی که به سمت سن می‌رفتم، چهره‌اش را دیدم و شنیدم که می‌گوید: نفس بکش، رفیق! و یادم می‌آید که نفس عمیقی کشیدم و به اطراف چرخیدم و بعد دیگر همه‌چیز انگار تار است .. تا خاطره بعدی که مال بعد از روی سن است و فهمیدن اینکه اوه! یک اسکار! فکر می‌کنم آن وقت بود که اولین بار آن را دیدم.»

بری در مورد همکاری آتی‌اش با آنجلینا جولی برای فیلم اکشن کمدی «Maude v Maude» که این دو بازیگر به صورت مشترک تهیه‌کننده آن‌اند، هم صحبت کرد.

او همچنین گفت که این فیلم محصول کمپانی برادران وارنر یک فیلم اکشن بزرگ است که در سراسر جهان فیلمبرداری خواهد شد: «و شاید ما به اینجا (به جده) برگردیم. وقتی امروز به اطراف شهر قدیمی نگاه می‌کردم، به آنچه در اینجا می‌توانیم داشته باشیم فکر می‌کردم.»

بیشتر از فرهنگ و هنر