واشنگتن: مسکو پیشنهاد «قابل توجه» برای آزادی دو آمریکایی را رد کرد

ایوان گرشکویچ، خبرنگار روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال، و پل ویلان، تفنگدار سابق آمریکایی، مدت‌ها است در بازداشت روسیه‌اند

ایوان گرشکویچ، خبرنگار وال‌‌استریت ژورنال در دادگاه در مسکو، ۱۰ اکتبر ۲۰۲۳ - NATALIA KOLESNIKOVA / AFP

ایالات متحده روز سه‌شنبه ۱۴ آذر (۵ دسامبر) گفت که روسیه پیشنهادهای جدید ایالات متحده برای آزادی دو آمریکایی بازداشت‌شده در این کشور را رد کرده است.

ایوان گرشکویچ، خبرنگار روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال، و پل ویلان، تفنگدار سابق آمریکایی، مدت‌ها است در بازداشت روسیه‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت: «ما تعدادی پیشنهاد از جمله یک پیشنهاد قابل توجه در هفته‌های اخیر ارائه کرده‌ایم.» او همچنین گفت که «این پیشنهاد از طرف روسیه رد شده است».

میلر گفت که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، و جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، به تلاش برای یافتن راهی برای آزادی این دو نفر که از طرف وزارت خارجه به‌عنوان کسانی که «به اشتباه بازداشت شده‌اند» در نظر گرفته می‌شوند، ادامه خواهند داد.

میلر همچنین گفت: «آن‌ها هرگز نباید دستگیر می‌شدند و باید فورا آزاد شوند. هیچ اولویتی بالاتر از این برای وزیر امور خارجه وجود ندارد. هیچ اولیتی بالاتر از این برای رئیس‌جمهوری وجود ندارد.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

میلر از ارائه جزئیات بیشتر در مورد این پیشنهاد قابل توجه به روسیه، خودداری کرد.

ایالات متحده، علیرغم بدتر شدن روابط با روسیه پس از تهاجم این کشور به اوکراین، دو مبادله زندانیان را ترتیب داده است از جمله آزاد کردن بریتنی گرینر، ستاره بسکتبال که به‌دلیل همراه داشتن حشیش بازداشت شده بود.

ایوان گرشکویچ، ۳۲ ساله، در جریان یک سفر برای تهیه یک گزارش در پایان ماه مارس در شهر یکتاینبورگ در منطقه اورال دستگیر شد و نخستین خبرنگار غربی است که از زمان شوروی سابق به اتهام جاسوسی در روسیه زندانی می‌شود.

این روزنامه‌نگار، نیویورک تایمز و دولت آمریکا، جملگی به شدت دست داشتن او در جاسوسی را رد می‌کنند.

دادگاهی در مسکو هفته گذشته بازداشت او را تا ماه ژانویه تمدید کرد.

پل ویلان، دیگر زندانی آمریکایی در روسیه، زمانی که در سال ۲۰۱۸ در مسکو دستگیر شد، برای بخش امنیت یک شرکت قطعات خودرو در ایالات متحده کار می‌کرد و همواره گفته است که مدارک روسیه علیه او جعلی است.

خانواده او هفته گذشته گفتند که ویلان در زندان به دست یکی از زندانیان، احتمالا به دلیل ملیت، مورد تعرض قرار گرفته است.

بیشتر از جهان