منع صدور روادید آمریکا برای شهرک‌نشینان افراط‌گرای یهودی و فلسطینی‌هایی که در خشونت مشارکت داشتند

بلینکن: خشونت علیه غیرنظامیان پیامد دارد

بلینکن در ۲۹ نوامبر برای سومین بار پس از شروع جنگ غزه به اسرائیل سفر کرد- SAUL LOEB / POOL / AFP

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، از تصمیم خود در منع صدور روادید برای افرادی خبر داد که به نحوی در تضعیف صلح و آرامش، امنیت و ثبات در کرانه باختری نقش داشته‌اند. وزیر خارجه دولت جو بایدن گفت که این افراد و خانواده‌هایشان مشمول محدودیت صدور ویزای آمریکا می‌شوند. او تاکید کرد که «خشونت علیه غیرنظامیان پیامد دارد».

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه پنجم دسامبر ۲۰۲۳، در بیانیه‌ای نوشت که این کشور همواره با اقدام‌هایی که ثبات را در کرانه باختری تضعیف می‌کند، «از جمله اقدام‌هایی چون حمله‌های شهرک‌نشینان اسرائیلی علیه فلسطینی‌ها و حمله‌های فلسطینی‌ها علیه مردم اسرائیل» مخالفت کرده است.

این بیانیه افزود که واشنگتن از اسرائیل خواسته است تا برای پاسخگو کردن شهرک‌نشینان افراطی که مرتکب حمله‌های خشونت‌آمیز علیه فلسطینیان در کرانه باختری شده‌اند، اقدام‌های بیشتری انجام دهد. 

بلینکن که هفته گذشته برای سومین بار پس از حمله حماس به اسرائیل در هفتم اکتبر و شروع جنگ در نوار غزه، به خاورمیانه سفر کرده بود، نوشت: «چنان که رئیس‌جمهوری بایدن بارها گفته است این حمله‌ها غیرقابل‌قبول‌اند. هفته گذشته در اسرائیل تصریح کردم که ایالات متحده آماده است تا با استفاده از اختیارات خود، اقدام کند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بلینکن افزود که وزارت خارجه آمریکا از روز سه‌شنبه یک سیاست جدید محدودیت صدور روادید را به اجرا می‌گذارد و افرادی مشمول این سیاست می‌شوند که گمان می‌رود از طریق اعمال خشونت‌آمیز یا اقدام‌هایی که دسترسی افراد به خدمات ضروری و اولیه را محدود می‌کنند، صلح، امنیت و ثبات را در کرانه باختری تضعیف کرده‌اند. 

به نوشته بیانیه وزیر خارجه آمریکا، محدودیت صدور روادید و سفر به ایالات متحده ممکن است افراد درجه یک خانواده این افراد را نیز شامل شود.

در این بیانیه تاکید شده است که واشنگتن  «صرف نظر از این که قربانی و عامل خشونت کیست»، کماکان به دنبال پاسخگو کردن تمامی عوامل خشونت علیه غیرنظامیان در کرانه باختری است. 

بلینکن افزود که در تعامل با رهبران اسرائیلی تصریح خواهد کرد که آن کشور لازم است برای محافظت از غیرنظامیان فلسطینی در برابر حمله‌های افراطی بیشتر اقدام کنند و در تعامل با تشکیلات خودگردان فلسطینی، خواستار اقدام‌های بیشتر آنان برای مهار حمله‌های فلسطینی‌ها علیه اسرائیل می‌شود. 

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که «هم اسرائیل و هم تشکیلات خودگردان فلسطینی مسئول حفظ ثبات در کرانه باختری‌اند» و افزود که بی‌ثباتی در کرانه باختری هم به مردم اسرائیل و هم فلسطینی‌ آسیب می‌زند و هم منافع امنیت ملی اسرائیل را تهدید می‌کند و مسئولان آن «باید به سزای اعمالشان برسند».

پیش‌تر نشریه آکسیوس به نقل از دو مقام ارشد آمریکایی نوشته بود که تحریم‌شدگان و خانواده‌هایشان حق سفر به ایالات متحده را نخواهند داشت و این اقدام نشان‌دهنده نگرانی دولت آمریکا از تشدید حمله‌های شهرک‌نشینان اسرائیلی علیه فلسطینی‌ها در کرانه باختری است و همچنین نشان‌دهنده این نکته است که از نظر آمریکا دولت اسرائیل برای جلوگیری از خشونت‌ها اقدام کافی نمی‌کند.

مقام‌های آمریکایی همچنین پیش‌بینی کردند که وزارت خارجه دولت جو بایدن ممنوعیت سفر را در مورد ده‌ها فلسطینی که در حمله‌ها علیه اسرائیلی‌ها دست داشتند، اعلام کند. 

این اولین بار از دوران ریاست‌جمهوری بیل کلینتون به این سو است که ایالات متحده شهرک‌نشینان افراطی اسرائیلی را تحریم می‌کند.

از زمان حمله حماس به اسرائیل در هفتم اکتبر شمار حمله‌های شهرک‌نشینان اسرائیلی علیه فلسطینی‌ها افزایش یافته است. 

جو بایدن در مقاله‌ای که دو هفته پیش در روزنامه واشنگتن‌پست منتشر شد، نوشت ایالات متحده در حال آماده شدن برای منع صدور روادید برای شهرک‌نشینان افراطی است که در حمله‌ها علیه فلسطینی‌ها شرکت دارند.