نیویورک‌تایمز: راکت «حماس» در حمله ۷ اکتبر به نزدیکی پایگاه «حساس» اسراییل خورد

این گزارش می‌گوید مشخص نیست آیا حمله‌کنندگان از جزئیات هدف خود باخبر بودند یا نه

موشک‌های شلیک شده از غزه به سمت اسرائیل در ۷ اکتبر ۲۰۲۳ - MAHMUD HAMS / AFP

به گزارش نیویورک‌تایمز، تجزیه‌و‌تحلیل تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد موشکی که هفتم اکتبر از غزه به اسرائیل پرتاب شد، به یک پایگاه نظامی اسرائیلی اصابت کرد که گمان می‌رود موشک‌هایی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را در خود جای داده باشد.

نیویورک‌تایمز می‌گوید، این حال، به احتمال زیاد این موشک‌ها در خطر نبودند.

ریلی ملن، گزارشگر نیویورک‌تایمز گفت که در حمله راکتی هفتم اکتبرکه به احتمال زیاد شبه‌نظامیان حماس انجام دادند، به این موشک‌ها آسیب نرسید، اما اصابت موشک به پایگاه «سدوت میشا» در مرکز اسرائیل، باعث آتش‌سوزی در مکانی شد که به انبارهای موشک و سایر تسلیحات حساس نزدیک است.

به گزارش نیویورک‌تایمز، هرچند اسرائیل هرگز وجود زرادخانه هسته‌ای را تایید یا تکذیب نکرده است، افشاگران اسرائیلی، مقام‌های آمریکایی و تحلیلگران تصاویر ماهواره‌ای، مدعی‌اند که این کشور دست‌کم شمار محدودی سلاح هسته‌ای در اختیار دارد.

حمله گزارش‌نشده قبلی به پایگاه سدوت میشا،نخستین حمله مشخص گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی به سایتی است که مظنون به داشتن تسلیحات هسته‌ای است.

این گزارش می‌گوید که مشخص نیست که آیا حمله‌کنندگان از جزئیات هدف خود باخبر بودند یا نه.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

نیویورک‌تایمز در ادامه می‌نویسد که هدف قرار دادن یکی از حساس‌ترین مکان‌های نظامی در اسرائیل، نشان می‌دهد که دامنه حمله‌های هفتم اکتبر ممکن است حتی گسترده‌تر از آنچه باشد که تاکنون مطرح شده است، و اینک مشخص شده است که راکت‌های حماس در واقع می‌توانند به حریم هوایی اطراف تسلیحات راهبردی اسرائیل که از نزدیک محافظت می‌شوند، نفوذ کنند.

این گزارش می‌افزاید که اسرائیل پس حمله هفتم اکتبر و برخورد راکت به این پایگاه نظامی، حصار و موانع خاکی جدیدی در اطراف مواضع نظامی نزدیک محل برخورد موشک ساخته است.

تصاویر ماهواره‌ای بیشتری که در ساعات پس از حمله ثبت شده است، گسترش سریع آتش پس از این حمله راکتی و تلاش ماموران اسرائیلی اطفای حریق را  برای جلوگیری از افزایش دامنه آن نشان می‌دهد.

گری آکرمن، از محققان پایگاه داده در دانشگاه مریلند که حملات به تاسیسات هسته‌ای را ردیابی می‌کند، گفت که حمله هفتم اکتبر منحصربه‌فرد بود؛ «این چیزی نیست که هر روز رخ دهد».

در جریان حمله‌های هفتم اکتبر حماس به اسرائیل، دست‌کم۱۲۰۰نفر کشته شدند. وزارت بهداشت حماس هم مدعی است از آن پس بیش از ۱۵ هزار نفر در حمله‌های اسرائیل به غزه کشته شده‌اند. برخی منابع و مقامات درباره صحت آمار ادعایی وزارت بهداشت غزه ابراز تردید می‌کنند. اما حماس با محکوم کردند منتقدان این اتهام را رد می‌کند.

بیشتر از جهان