جان کربی: واشنگتن اوکراین را برای حملات شدید قابل‌انتظار روسیه در زمستان آماده می‌کند

ایالات‌ متحده در آخرین بسته‌های کمکی، تسلیحاتی چون سامانه‌های دفاعی پاتریوت و هاوک در اختیار اوکراین قرار داده است

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات‌ متحده- AFP

سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات‌ متحده، پنجشنبه، ۳۰ نوامبر، گفت تحرکات روسیه در روزهای اخیر نشان می‌دهد که این کشور آماده حملات ماه دسامبر به اوکراین می‌شود.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که ایالات‌ متحده اوکراین را برای حملات احتمالی و قابل‌انتظار روسیه در فصل زمستان آماده می‌کند. جان کربی، مدیر ارتباطات و سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده، این خبر را پنجشنبه به خبرنگاران داد.

به گفته کربی، انتظارات زیادی وجود دارد که مسکو در فصل زمستان به اوکراین حملات شدیدی داشته‌ باشد و شهرهای این کشور را زیر گلوله‌باران شدیدی قرار دهد. به گفته این مقام آمریکایی، واشینگتن در همین راستا، پدافند هوایی، زیرساخت‌های حیاتی و تجهیزات پشتیبانی اوکراین را تقویت خواهد کرد.

کربی همچنین در نشست مطبوعاتی پنجشنبه گفت: «زمستان گذشته، روسیه تلاش کرد زیرساخت‌های حیاتی و زیرساخت‌های انرژی اوکراین را از بین ببرد و مردم اوکراین را از دسترسی به گرما و برق در سردترین زمان سال محروم کند. روسیه تلاش کرد اراده مردم اوکراین را بشکند که البته در این کار شکست خورد.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گفته جان کربی، کاخ سفید انتظار دارد فدراسیون روسیه چنین تلاش‌هایی را در زمستان امسال رها نکند. به گفته این مقام امنیتی، ارتش روسیه به‌ویژه در روزهای اخیر حملات پهپادی و موشکی را به کی‌یف و دیگر شهرهای اوکراین افزایش داده‌ است. جان کربی به خبرنگاران یادآوری کرد که ایالات متحده و اوکراین و سایر متحدان و شرکایش در ماه‌های گذشته روی چگونگی پاسخ به این چالش کار کرده‌اند. 

او گفت که قبل از زمستان امسال، بایدن و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، به دولت ایالات متحده دستور دادند تا تلاش‌های مشابه سال گذشته را در اولویت قرار دهد. جان کربی افزود ایالات‌ متحده به همراه سایر کشورهای متحد، به کار بر روی تقویت قابلیت‌های پدافند هوایی اوکراین ادامه خواهند داد تا بتوانند موشک‌های روسیه و پهپادهای ایرانی که زیرساخت‌های حیاتی را هدف قرار می‌دهند، ساقط کنند.

به گفته این مقام، ایالات‌ متحده در همین راستا در آخرین بسته‌های کمکی، تسلیحاتی چون سامانه‌های دفاعی پاتریوت و هاوک در اختیار اوکراین قرار داده است. کربی همچنین تاکید کرد که ایالات متحده به اوکراین کمک می‌کند تا زیرساخت‌های انرژی حیاتی خود را تقویت کند.

بیشتر از جهان