پکن می‌خواهد هرچه سریع‌تر طرح تشکیل دو کشور مستقل در خاورمیانه را عملی کند

رئیس‌جمهوری چین، خواستار آتش‌بس فوری و ارائه یک «جدول زمانی و نقشه راه مشخص» برای اجرای راه‌حل تشکیل دو کشور اسرائیل و فلسطین شده‌ است

شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین - ANTHONY WALLACE / AFP

دولت چین سندی با  پنج پیشنهاد برای برقراری صلح پایدار در غزه منتشر کرد. سندی که در آن به گفته شبکه خبری «ان‌بی‌سی»، شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین، خواستار آتش‌بس فوری و ارائه یک «جدول زمانی و نقشه راه مشخص» برای اجرای راه‌حل تشکیل دو کشور اسرائیل و فلسطین شده‌ است.

در این سند که وزارت خارجه چین منتشر کرده است، پنج پیشنهاد از‌جمله اجرای آتش‌بس جامع، حفاظت موثر از غیرنظامیان، تضمین ارسال کمک‌های بشردوستانه و افزایش میانجیگری دیپلماتیک و جست‌وجوی راه‌حل سیاسی ارائه شده‌ است.

چین، روز چهارشنبه ۲۹ نوامبر، ریاست جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد را در نیویورک با حضور وانگ یی، وزیر خارجه این کشور، برعهده داشت.

وانگ یی به خبرنگاران گفت: «راه‌حل دو کشوری خط پایانی برای تامین عدالت بین‌المللی است.»

او تاکید کرد که تشکیل یک دولت مستقل، یک حق ملی و مسلم برای مردم فلسطین است، «حقی که قابل‌معامله نیست.» هفته گذشته هیئتی از وزیران خارجه کشورهای عرب و مسلمان خاورمیانه با سفر به پکن خواستار «آتش‌بس فوری» در غزه و «ارسال کمک‌های بشردوستانه» به سرزمین‌‌های ویران‌شده فلسطینی شدند.

وزیران خارجه عربستان سعودی، اردن،‌ مصر، اندونزی، تشکیلات خودگردان فلسطینی و سازمان همکاری‌های اسلامی در این دور از گفت‌وگوها حضور داشتند و با وانگ یی، همتای چینی خود، دیدار و گفت‌وگو کردند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر خارجه عربستان سعودی، در این نشست از جامعه بین‌الملل خواست تا به مسئولیت خود برای جلوگیری از تجاوزهای اسرائیل در غزه عمل کنند.

شاهزاده فیصل گفت: «ما اینجاییم تا یک پیام روشن ارسال کنیم؛ اینکه باید جنگ و کشتار را فورا متوقف کنیم و کمک‌های بشردوستانه را فورا به غزه برسانیم.»

عربستان سعودی و چین بزرگ‌ترین متحدان اقتصادی در منطقه خاورمیانه‌اند. مقامات پادشاهی سعودی در پکن تلاش کردند هرچه سریع‌تر به جنگ در غزه پایان دهند.

عربستان سعودی که به دنبال اعمال فشار بر ایالات متحده و اسرائیل برای پایان دادن به درگیری‌های خونین در غزه است، پیش‌تر در اوایل ماه نوامبر، رهبران کشورهای عرب و مسلمان را در ریاض گرد‌هم آورد تا کشورهای عرب و مسلمان منطقه با رایزنی، به حمله اسرائیل در نوار غزه خاتمه دهند.

بیشتر از جهان