ماه به ایستگاه بین‌‌راهی برای سوخت‌گیری فضاپیماهای آینده تبدیل می‌شود

آب و هیدروژن در سطح ماه منابعی بالقوه مهم و حیاتی برای پایگاه‌های آینده ماه و اکتشاف‌های فضایی دورتر به شمار می‌روند

هواپیمایی در حال پرواز در آسمان که ماه پشت آن دیده می‌شود-REUTERS/Toby Melville/File Photo

دانشمندان کشف کرده‌اند که چگونه آب و هیدروژن در سطح ماه شکل می‌گیرد و باقی می‌ماند و این انسان را یک گام به ایجاد پایگاه‌های دائمی ماه نزدیک‌تر می‌کند.

به گفته اخترشناسان، پیدا کردن راه‌هایی برای تولید و استفاده از سوخت در ماه کلید اکتشاف‌های فضایی آینده انسان است.

آب و هیدروژن در سطح ماه منابعی بالقوه مهم و حیاتی برای پایگاه‌های آینده ماه و اکتشاف‌های فضایی دورتر به شمار می‌روند.

استفاده موثر از این منابع مهم در ماه به شناخت بهتر مکان و نحوه تشکیل و نگهداری آب در خاک ماه که رگولیت [یا سنگ‌پوشه] نیز نامیده می‌شود، بستگی دارد.

کاترین دی برگس، یکی از نویسندگان این مقاله از آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی دریایی ایالات متحده (ان‌آر‌ال)، می‌گوید: «هیدروژن این ظرفیت را دارد تا در زمانی که تاسیسات دائمی‌تر یا همیشگی آنجا وجود بیاید، منبع مستقیمی برای استفاده روی سطح ماه باشد.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دکتر برگس توضیح داد: «محل این منابع و شناخت چگونگی گرد‌آوری آن‌ها پیش از رسیدن به ماه برای اکتشاف‌های فضایی فوق‌العاده ارزشمند خواهد بود.»

تاکنون دانشمندان متوجه شده‌اند که هیدروژن حاصل از بادهای خورشیدی می‌تواند با سنگ‌پوشه واکنش دهد و در ماه آب تشکیل دهد.

با این حال، پژوهشگران می‌گویند که این آب بسته به محتوای سایر مواد معدنی موجود در سنگ‌پوشه و سایر عوامل، به شکل‌های متفاوتی تشکیل و ذخیره می‌شود.

در پژوهش منتشرشده در مجله «کامیونیکیشنز ارت اند اینوایرمنت»، برای بررسی نمونه‌ خاک‌های جمع‌آوری‌شده از ماموریت‌های آپولو از تکنیک‌های میکروسکوپی استفاده شد.

دانشمندان دریافتند که هیدروژن حاصل از باد خورشیدی در حفره‌های کوچکی درون مواد معدنی کلسیم فسفات در خاک ماه جمع شده است.

دکتر برگس گفت: «این نخستین باری است که دانشمندان کشف انواع [سنگ‌پوشه‌‌های] حامل هیدروژن را در وزیکول‌ها در نمونه‌های ماه نشان داده‌اند.»

این پژوهش نشان داد که هوازدگی و فرسایش خاک ماه می‌تواند در اثر باد خورشیدی تشکیل شود و هیدروژن را در ماه به دام بیندازد و این نشان می‌دهد که دانه‌های سنگ‌پوشه حاوی برخی مواد معدنی ممکن است منابع بالقوه سوخت باشند.

این یافته می‌تواند به جست‌وجو برای یافتن مکان‌های احتمالی در ماه که در آن‌ها، سوخت هیدروژن و آب ممکن است بیشتر جمع شده باشند، کمک کند.

دکتر برگس گفت: «پیش از این، همین تیم در آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی دریایی ایالات متحده از تکنیک‌های پیشرفته برای شناسایی هلیوم در نمونه‌های ماه استفاده کرده بود و پژوهشگران دیگر آب را در نمونه‌های سیاره‌ای دیگر پیدا کرده‌اند، اما این نخستین مقاله‌ای است که در نمونه‌های ماه هیدروژن موجود در محل را نشان می‌دهد.»

© The Independent

بیشتر از علوم