جبهه آزادی افغانستان به پاسگاه طالبان در پروان حمله کرد

جبهه آزادی و جبهه مقاومت ملی فعالیت نظامی علیه طالبان انجام می‌دهند و بیشتر حمله‌های این دو جبهه چریکی است

جبهه آزادی افغانستان دوشنبه ۲۹ آبان اعلام کرد که به پاسگاه طالبان در شهرستان بگرام استان پروان حمله کرده که طی آن، دو طالب کشته و چهار تن دیگر زخمی شده‌اند.  

جبهه آزادی در حساب رسانه اجتماعی اکس خود نوشت که این حمله حوالی ساعت ۳:۳۰ دقیقه بامداد در روستای «رباط» شهرستان بگرام انجام شد. 

جبهه آزادی ادعا کرد که در جریان این عملیات، یک خودرو نظامی طالبان نیز تخریب شد.  

طالبان معمولا واکنشی به حمله‌های نسبت داده‌شده به جبهه آزادی و جبهه مقاومت ملی نشان نمی‌دهند و از ابراز نظر در این مورد خودداری می‌کنند.  

در استان پروان، پایگاه بزرگ نظامی بگرام قرار دارد که در اختیار گروه طالبان است. به‌تازگی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، گفته بود که در صورت پیروزی در انتخابات، تلاش می‌کند که کنترل بگرام را دوباره به‌دست گیرد. او گفته بود که بگرام از محلی که چین موشک هسته‌ای می‌سازد، تنها یک ساعت فاصله دارد. 

پس از این اظهار نظر ترامپ، جبهه آزادی به یک پاسگاه طالبان در بگرام حمله کرد. 

بگرام از مهم‌ترین پایگاه‌ها در دوران ماموریت نظامی آمریکا در افغانستان بود و شمار زیادی از نیروهای آمریکایی در این پایگاه حضور داشتند. 

جبهه آزادی و جبهه مقاومت ملی، فعالیت نظامی علیه طالبان دارند و بیشتر حمله‌های این دو جبهه حمله‌های چریکی است. این دو جبهه بر انجام حمله‌های شبانه به طالبان برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان تاکید دارند. شماری از نظامیان پیشین افغانستان عضو این دو جبهه مخالف رژیم طالبان‌اند.  

رژیم طالبان هرگونه فعالیت نظامی جبهه‌های مخالفشان در افغانستان را رد می‌کنند. طالبان به نیروهایشان دستور داده‌اند که پاسخ قاطعی به حمله‌های چریکی جبهه آزادی و جبهه مقاومت ملی بدهند.  

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

طالبان با استراتژی جنگ چریکی آشنایی دارند و طی دو دهه جنگ با حکومت افغانستان و متحدان غربی آن، از آن استفاده کردند. شماری از کارشناسان نظامی افغان معتقدند که ایالات متحده آمریکا و ناتو باید ارتش افغانستان را با جنگ چریکی و راه‌های مقابله با آن آشنا می‌کردند تا این ارتش در مقابل طالبان پس از کاهش کمک‌هایی هوایی دوام می‌آورد. گفته می‌شود که ارتش افغانستان وابستگی شدیدی به حمایت نیروی هوایی داشت و در ماه‌های اخیر نظام جمهوریت، حمایت هوایی از نیروهای افغان کاهش یافت و این باعث ترس و هراس آن‌ها در مقابله با طالبان شد. 

در حالی جبهه‌ آزادی و جبهه مقاومت ملی بر افزایش حمله‌هایشان علیه طالبان تاکید دارند که رژیم طالبان در پایگاه‌ها و قرارگاه‌هایشان، در حال آموزش نیروهایشان‌اند و تصمیم دارند که شمار نیروهای‌ خود را افزایش دهند تا رژیمشان بیشتر دوام بیاورد.  

طالبان در افغانستان به نقض شدید حقوق بشر و حقوق زنان متهم‌اند و با گذشت هر روز، میزان نارضایتی مردم از حکومت طالبان افزایش پیدا می‌کند. بیم آن وجود دارد که شماری بیشتری از شهروندان مقاومت مسلحانه و چریکی علیه طالبان را آغاز کنند.