۲۲ تجمع اعتراضی در سراسر ایران؛ افزایش اعتراض پرستاران و توان‌خواهان

توان‌خواهان در ۹ شهر، پرستاران و بازنشستگان هرکدام در ۴ شهر، کارگران صنعت نفت در سه شهر و بازنشستگان صنعت فولاد در دو شهر تجمع کردند

روز یکشنبه ۲۸ آبان ۲۲ تجمع اعتراضی در شهرهای مختلف ایران برگزار شد؛ از جمله پرستاران که هم‌زمان با روز پرستار در ایران همانند روزهای گذشته به اعتراض ادامه دادند. مشکلات معیشتی، شغلی و محدودیت‌های استخدامی برای کادر درمان در یک سال گذشته به برگزاری تجمع‌های اعتراضی متعدد پرستاران منجر شده است.

از طرفی همان‌طور که آمارها نشان می‌دهد بسیاری از پرستاران تصمیم به مهاجرت گرفته و برای شرایط بهتر کاری راهی کشوری دیگر شده‌اند. این در حالی‌ است که شبکه درمانی ایران بیش از ۳۰ هزار نفر کمبود نیروی پرستاری دارد. با توجه به این فشارها، پرستاران در شهرهای رشت، یزد، اراک و کرمانشاه روز یکشنبه ۲۸‌ آبان در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و پرداخت نشدن مطالباتشان تجمع کردند. اضافه کاری اجباری و کمبود نیرو از دیگر مشکلات پرستاران بود که در این تجمع‌ها مطرح شد.

هم‌زمان، شماری از افراد توان‌خواه در ۹ شهر ایران شامل اراک، چابهار، اردبیل، اهواز، ساری، بروجرد، کرمانشاه، کرج و تفرش هم تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش کانال کمپین پیگیری حقوق توان‌خواهان، این تجمع‌های سراسری در اعتراض به اجرا نشدن ماده ۲۷ قانون معلولان بود و از صبح یکشنبه مقابل ساختمان‌ بهزیستی و استانداری‌ها برگزار شد.

بازنشستگان تامین اجتماعی نیز بار دیگر در شهرهای اهواز، اراک، کرمانشاه و شوش، تجمع اعتراضی برگزار کردند. بازنشستگان تامین اجتماعی کرخه، هفت‌تپه و شوش مقابل فرمانداری شهرستان شوش جمع شدند. بازنشستگان در اراک با شعار «فقط کف خیابون، به دست می‌یاد حقمون» و بازنشستگان در اهواز نیز با شعار «درد ما درد شماست، مردم به ما ملحق شوید»، از باقی مردم خواستند برای پیگیری مطالباتشان به اعتراض‌های خیابانی ملحق شوند.

جمعی از کارکنان شرکت بهره‌‌برداری نفت‌ و گاز آغاجاری نیز مانند هفته‌های گذشته تجمع اعتراضی برگزار کردند. شماری از کارکنان شرکت نفت فلات قاره شاغل در جزیره سیری نیز دیگر گروه از کارگران حوزه نفت و پتروشیمی بودند که به این اعتراض‌ها پیوستند. گروهی از کارکنان رسمی وزارت نفت شاغل در شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب واقع در اهواز نیز بار دیگر در اعتراض به مشکلات معیشتی تجمع کردند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

تعدادی از بازنشستگان صنایع فولاد نیز در اصفهان و تهران با برگزاری تجمع اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند. بازنشستگان صنایع فولاد تهران در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی و رسیدگی نشدن به مطالباتشان مقابل ساختمان صندوق فولاد کشور واقع در خیابان وزرا جمع شدند. تجمع بازنشستگان صنایع فولاد اصفهان نیز مقابل ساختمان صندوق فولاد این شهر برگزار شد.

هم‌زمان با این اعتراض‌ها تشکل‌های کارگری و بازنشستگان هم از این تجمع‌های اعتراضی حمایت کردند. آن‌ها با صدور بیانیه‌ای تاکید کردند که اعتراض کارگران، بازنشستگان و معلمان، پرستاران و کادر درمان باید با یکدیگر پیوند بخورد و این گروه‌ها از همدیگر حمایت کنند. این تشکل‌ها با تاکید بر اهمیت پیوند مبارزات کارگران، بازنشستگان و معلمان درخواست کردند که این اعتراض‌ها سراسری شوند.

به گزارش اتحاد بازنشستگان، در این بیانیه آمده است: «کارگران شاغل در بسیاری مراکز کارگری به‌ویژه صنعت نفت، فولاد، پتروشیمی‌ها و معادن مانند بازنشستگان تامین اجتماعی، کشوری، مخابرات، فولاد و سایر بازنشستگانی که زیر پوشش صندوق‌های دیگرند، در صف معترضان قرار گرفته و برای نشان دادن نارضایتی به خیابان آمده‌اند.  کارگران و بازنشستگان در تجمع و تظاهرات اعتراضی‌شان شعار می‌دهند: تا حق خود نگیریم، هر روز همین بساطه. گسترش این اعتراض‌ها واکنش به شرایط سخت زندگی و تبعیض و نابرابری های اجتماعی است که نمود و نشانه عریان آن در پایین بودن سطح مزدها، فقر و فلاکت روزافزون توده‌ها و استثمار و سرکوب کارگران و زحمتکشان تجلی یافته است.»

آن‌ها با تاکید بر اینکه در مسیر این مبارزه به نهادهای رسمی، خانه کارگر و انجمن‌ها و شوراهای اسلامی و کانون‌های بازنشستگان که دستیاران دولت‌اند، هیچ نیازی نیست، گفتند: «این نهادها در مناقشات میان کارگران و کارفرمایان و دولت همیشه طرف دولت و کارفرما ایستاده‌اند. ما هرگز آن‌ها را در صف خود راه نمی‌دهیم و فریب نمی‌خوریم.»