کره جنوبی و آمریکا در توافقنامه بازدارندگی برای مقابله با کره شمالی بازنگری کردند

وزیر دفاع کره جنوبی: اگر کره شمالی جنگی به راه بیندازد، رژیم کیم جونگ اون از بین خواهد رفت

شین وون سیک (راست) و لوید آستین (چپ)، وزیران دفاع کره جنوبی و آمریکا، در سئول‌ــ South Korean Defence Ministry / AFP

وزرای دفاع آمریکا و کره جنوبی روز دوشنبه ۱۳ نوامبر (۲۲آبان) برای نخستین بار در یک دهه گذشته توافقنامه نظامی پیشینشان علیه کره شمالی را به‌روز کردند.

در ادامه تلاش‌های متحدان برای تقویت همکاری‌های دفاعی در رویارویی با تهدیدهای موشکی و هسته‌ای فزاینده کره شمالی، لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، برای شرکت در یک نشست امنیتی و مشورتی با همتای کره جنوبی‌اش، شین وون سیک، به سئول رفت.

به گزارش رویترز، آن‌طور که در بیانیه مشترک روسای دفاع دو کشور پس از این بازنگری آمده، این توافق به متحدان اجازه می‌دهد در برابر «پیشبرد قابلیت‌های هسته‌ای و دیگر سلاح‌های کشتار جمعی و غیرهسته‌ای کره شمالی» راهبرد بازدارنده موثرتری در پیش بگیرند و با آن مقابله کنند.

گفته می‌شود این دو کشور متحد نخستین بار این توافق را در سال ۲۰۱۳ به امضا رساندند. آن‌ها در بازنگری اخیر تلاش داشتند چارچوب تهدیدهای هسته‌ای و موشکی پیونگ‌یانگ را روشن‌تر کنند.

ایالات متحده و کره جنوبی امسال رزمایش‌های نظامی مشترکی در آب‌های منطقه برگزار کردند. در آخرین مورد که ماه گذشته انجام شد، ۱۳۰ جنگنده از جمله انواع جنگنده رادارگریز اف‌ــ‌۳۵ ایالات متحده شرکت داشتند.

مقام‌های دفاعی دو کشور در یک نشست خبری مشترک اتحاد «قوی‌تر از همیشه» خود علیه پیونگ‌یانگ را یادآور شدند. در این نشست، لوید آستین اعلام کرد که برای نخستین بار در چهار دهه گذشته، یک زیردریایی مجهز به سلاح هسته‌ای آمریکایی ماه ژوییه به کره جنوبی اعزام شد و یک بمب‌افکن سنگین بی‌ــ۵۲ ایالات متحده برای نخستین بار در قرن ۲۱ در شبه‌جزیره کره فرود آمد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

شین وون سیک نیز اتحاد دو کشور را «قوی‌ترین اتحاد در تاریخ و جهان» توصیف کرد و گفت: «اگر کره شمالی جنگی به راه بیندازد، آنچه از بین می‌رود رژیم کیم جونگ اون خواهد بود و آنچه به دست می‌آید، اتحاد [دو کره] بر اساس نظم لیبرال دموکراتیک به رهبری جمهوری کره است.»

بر اساس بیانیه مشترک، مقام‌های دفاعی دو کشور موافقت کردند سال آینده در زمینه «گسترش انواع تمرین‌های نظامی» با هدف آموزش‌های ترکیبی همکاری‌های نزدیکی داشته باشند. دو کشور همچنین متعهد شدند که در مورد گنجاندن شیوه مقابله با کره شمالی در زمینه جنگ‌افزار هسته‌ای در رزمایش‌های مشترک آینده، بحث و تبادل نظر کنند.

هفته گذشته آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، در دیدار از سئول در مورد همکاری‌های نظامی «فزاینده و خطرناک» روسیه و کره شمالی هشدار داد.

دیدار‌ مقام‌های آمریکا از سئول در حالی انجام می‌شود که کره جنوبی برای پرتاب نخستین ماهواره جاسوسی به فضا آماده می‌شود. مقام‌های کره جنوبی هدف از این اقدام را نظارت بهتر بر فعالیت‌های «تهدیدآمیز» همسایه شمالی اعلام کرده‌اند.

پیونگ‌یانگ نیز این روزها هم‌زمان با گسترش زرادخانه تسلیحات هسته‌ای‌اش، در تدارک آخرین مراحل پرتاب ماهواره جاسوسی‌ کره شمالی است. کره شمالی در ماه‌های مه و اوت دو تلاش ناکام در پرتاب ماهواره جاسوسی به فضا را پشت سر گذاشت.

بیشتر از جهان